Tutti.pl 2018-2019

Repertuar całego sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej został skonstruowany w taki sposób, aby kontynuować chlubną tradycję upamiętniania i popularyzacji muzyki polskiej.

W związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, przez cały sezon 2017/2018 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej wykonywała i wykonuje muzykę polskich kompozytorów, inaugurując sezon artystyczny dziełem swojego patrona – Józefa Elsnera, poprzez szereg utworów polskich kompozytorów, m.in. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Zygmunta Noskowskiego, Zygmunta Stojowskiego, Witolda Maliszewskiego, Eugeniusza Morawskiego – Dąbrowy, Ludomira Różyckiego, Karola Kurpińskiego, Mieczysława Wajnberga, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego. Kolejny – 67. sezon artystyczny będzie również obfitował w bardzo wiele dzieł polskich kompozytorów, które będą prezentowane  publiczności podczas licznych koncertów symfonicznych.

Dzieła włączone do projektu TUTTI.pl dopełniają naszą wizję artystyczną zwrócenia uwagi na dzieła polskie, bardzo często zamknięte w bibliotekach lub zaginione.

Uczestnikami wydarzeń realizowanych w Filharmonii Opolskiej są melomani w różnym wieku, uczniowie szkół, w dużej mierze także uczniowie szkół muzycznych. Dla nich poznawanie muzyki polskich twórców stanowi niezmierzoną wartość dydaktyczną – gdyż niektóre z prezentowanych dzieł nie posiadają nawet nagrań na odpowiednim poziomie artystycznym. Dlatego też stale wzrasta zainteresowanie młodzieży, jak również osób starszych, muzyką polską – spuścizną wielkich, często niesłusznie zapomnianych kompozytorów.

Programy koncertowe zostały skierowane do szerokiej publiczności, nie tylko z terenu województwa opolskiego, ale także z całej Polski. Koncerty w ramach 67. Sezonu Artystycznego Filharmonii Opolskiej będą promowane poprzez stronę internetową instytucji, portale społecznościowe, afisze prezentowane w innych instytucjach kultury, szkołach, galeriach, citylight oraz media (Radio Opole, Radio Doxa, Radio Park, NTO).

7.12.2018
Władysław Żeleński – Scena baletowa z opery Konrad Wallenrod

Wojciech Kilar – Poemat symfoniczny Kościelec 1909
Mieczysław Karłowicz – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8