URODZINY ELSNERA

Opera Kabalista Józefa Elsnera

Na przełomie maja i czerwca 2019 r. Filharmonia Opolska świętowała 250. rocznicę urodzin swojego patrona – Józefa Elsnera. Z tej okazji odbyło się wiele wydarzeń artystycznych dla melomanów zarówno tych dużych jak i najmłodszych.

Najważniejszym wydarzeniem było wystawienie Opery komicznej „Kabalista” Józefa Elsnera, która po 163 latach została wskrzeszona przez dyrektora Przemysława Neumanna. Opera była jednym z ulubionych gatunków muzycznych kompozytora z Grodkowa, dlatego koncepcja obchodów rocznicy jego urodzin została oparta właśnie na wyreżyserowaniu jednej z jego oper. Opera zostało bardzo entuzjastycznie przyjęte przez publiczność, którą zachwycił rozmach przedsięwzięcia jak i aktualność prezentowanych treści.

Relację z tego wydarzenia można posłuchać w Radiu Opole

Opera została wystawiona podczas dwóch wieczorów 31.05. oraz 01.06.2019 r. Wystąpili: Sylwester Smulczyński (Czesław), Ewa Tracz (Żona), Sebastian Szumski (Jędrzej), Moniak Buczkowska (Agata), Bartosz Gorzkowski (Walery), Damian Żebrowski (Doktor), Paweł Serafin (Jurysta), Michał Bączyk (Poeta) oraz Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna. Reżyserem opery był Krzysztof Szaniecki.

Zdjęcia z Kabalisty można obejrzeć na Fan page Filharmonii

Relacja TVP Opole – Strefa Kultury

Józef Elsner urodził się dokładnie 1 czerwca, dlatego najwięcej atrakcji zostało zaplanowanych na 1 czerwca. Z tej okazji w Sali kameralnej odbył się Koncert kameralny na cztery ręce w wykonaniu Ravel Piano Duo prezentujący kompozycje Mistrza oraz jego najzdolniejszych uczniów – Chopina, Dobrzyńskiego oraz Wolffa.

Zdjęcia z koncertu Ravel Piano Duo

Natomiast od godz. 14:30 na skwerze przed Filharmonią Opolską odbył się Piknik Rodzinny Muzyczny, podczas którego dzieci uczestniczyły w licznych zabawach i warsztatach edukacyjnych. Nie zabrakło także słodkości oraz urodzinowego tortu.

Relacja Radia Opole z Rodzinnego Pikniku i Koncertu kameralnego

Zdjęcia z Rodzinnego Pikniku

Przez cały weekend w można było także oglądać wystawę poświęconą osobie i twórczości naszego patrona oraz jego związków z Opolem i Filharmonią Opolską.

Zdjęcia z wystawy

Opera Kabalista J. Elsnera