MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
1 kwietnia sobota 2017

19:30
Spektakl: Siostra Angelica
Giacomo Puccini

Miejsce: Katedra Opolska
Wstęp bezpłatny

Honorowy patronat:
Jego Ekscelencja Andrzej Czaja
Biskup Ordynariusz Diecezji Opolskiej


Anna Malesza – Siostra Angelica
Julia Mech – Principessa
Siostry:
Anna Alexandrowicz
Katarzyna Bierecka
Katarzyna Jabłońska
Antonina Kiepuszewska
Marta Kmieciak
Malwina Konieczka,
Ewa Murzynowska
Ewelina Osowska
Aleksandra Pokora
Aleksandra Szerocka
Anna Tadeusiak
Shanshan Wang
Małgorzata Wiśniewska
Aleksandra Wojciechowska
Alicja Żurawska

Chór Dramma Per Musica
Elżbieta Trylnik – przygotowanie chóru
Monika Rękoś – opieka reżyserska

Oparte na reżyserii Rana Arthura Brauna

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrygent

 

Giacomo Puccini to postać dwóch światów. Już samo jego pełne imię –  Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini Puccini – brzmi tak królewsko, iż trudno uwierzyć że to kompozytor przełomu XIX i XX wieku. Chociaż pochodził z rodziny z muzycznymi tradycjami, przez wuja (który po śmierci ojca wziął go na wychowanie) był określany niezdolnym i leniwym.

Puccini i jego twórczość zdają się być osadzone w dalekiej przeszłości. Akcja znacznej większości jego oper toczy się średnio sto lat przez narodzinami kompozytora. Jego język muzyczny – mimo że pełen nowatorskich połączeń harmonicznych, zupełnie odbiega od dwudziestowiecznych tendencji. Na tle niezrozumiałych poszukiwań dodekafonistów, brutalnego ekspresjonizmu czy ulotnego impresjonizmu dzieła Pucciniego są jak ideologiczna i estetyczna podróż w czasie.

Siostra Angelica, jednoaktowa opera Pucciniego z 1918 roku, to historia rozgrywająca się we włoskim klasztorze pod koniec XVII wieku. Oczom odbiorców ukazuje się w pełnej krasie codzienność sióstr zakonnych – ich radości, troski i trudy. Kobiety stanowią wspólnotę, wydają się być bohaterem zbiorowym. Dość szybko uwagę zwraca pokorna Angelika, zdolna zielarka: nie dokłada swoich "pięciu groszy" do litanii tęsknot nowicjuszek; mówi, że niczego jej nie brakuje. Angelika wyraźnie nosi w sobie tajemnicę.

Jednostajny, spokojny rytm życia klasztoru zaburza nagle niespodziewana wizyta – gościem okazuje się być wytworna Księżna, ciotka siostry Angeliki. W poruszającej scenie rozmowy dwóch kobiet, w której lodowata interesowność starszej ściera się z rozpaczliwym żarem tęsknoty młodszej – wychodzi na jaw największy sekret rodziny.

Do czego doprowadziły żelazne zasady kierujące włoską arystokracją i czym jest miłość i miłosierdzie według Pucciniego i Forzano (autora libretta) okaże się w sobotę, 1 kwietnia w Katedrze Opolskiej. Przestrzeń świątyni stanie się bowiem nie tylko klasztorem w siedemnastowiecznej Italii, ale także miejscem debiutu scenicznego siedemnastu młodych śpiewaczek, studentek Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W rolę Angeliki i Księżnej wcielą się Anna Malesza i Julia Mech, a barwną partyturę Pucciniego zrealizuje Chór Dramma Per Musica (przygotowany przez panią Elżbietę Trylnik) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej. Całość poprowadzi Przemysław Neumann.

Wstęp wolny, w trakcie spektaklu odbędzie się kwesta na rzecz renowacji Katedry Opolskiej.