MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
12 maja piątek 2017

 

 

 

19:00
Koncert symfoniczny

Bilety 30 zł
Bilety ulgowe 15 zł

Filharmonicy Opolscy
Przemysław Neumann – dyrygent
Marcin Suszycki – skrzypce

Program:
Jerzy Fryderyk Händel / Edward Elgar – Uwertura d-moll
Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
Robert Schumann – IV Symfonia d-moll op. 120

Miejsce: Sala koncertowa

 

fot. Fundacja 2.8

Przemysław Neumann
Dyrektor Filharmonii Opolskiej

 
Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.

Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry: Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.

1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

 
Marcin Suszycki – naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Przemyślu. Edukację kontynuował w przemyskim Liceum Muzycznym pod kierunkiem mgr Roberta Naściszewskiego.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Bartosza Bryły. Zdobył drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicz w Łodzi. Podczas studiów współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia i Polską Orkiestrą Kameralną.
 W 2006 roku rozpoczął współpracę z zespołem specjalizującym się w wykonawstwie muzyki dawnej - Capella Viridimontana. W latach 2008-2009 był pierwszym skrzypkiem  zespołu an Arche, wykonującego muzykę współczesną.                                     
Od 2008 roku jest koncertmistrzem Filharmonii Poznańskiej
im. T. Szeligowiskego. Z orkiestrą tą występuje  również jako solista, koncertując z takimi dyrygentami jak Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, Frank Strobel i Christopher Hogwood.
Od 2011 roku jest gościnnym koncertmistrzem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej współpracując z Krzysztofem Pendereckim, Wasilijem Petrenko oraz Jackiem Kaspszykiem.
W 2013 roku  otrzymał zaproszenie od Scottish Chamber Orchestra
i  występował z tą orkiestrą jako gościnny koncertmistrz w Edynburgu, Glasgow oraz St. Andrews.
W 2009 roku uzyskał Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w roku 2012 został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Brązowym Krzyżem Zasługi.
W 2015 roku został laureatem Medalu Młodej Sztuki w kategorii muzyka „za wysokiej klasy wykonawstwo w roli koncertmistrza Filharmonii Poznańskiej oraz solisty w koncertach z orkiestrami symfonicznymi oraz za wszechstronność i poszukiwanie smaku artystycznego w zakresie muzyki dawnej i kameralnej”.

Źródło własne artysty