MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
23 czerwca piątek 2017

19:00
Zakończenie 65. Sezonu Artystycznego.
Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła oraz Dyrektor Filharmonii Opolskiej – Przemysław Neumann zapraszają na koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów ekologiczno-artystycznych.

Bezpłatne zaproszenia do obioru w kasie biletowej
Filharmonii Opolskiej w dniu koncertu od godz. 18:30.
Ilość miejsc ograniczona ze względu na pierwszeństwo uczestnictwa
w koncercie dla osób biorących udział w warsztatach w ramach projektu.

Filharmonicy Opolscy
Przemysław Neumann – dyrygent
Bartłomiej Nizioł – skrzypce

Program:
Władysław Żeleński – Uwertura W Tatrach
Zygmunt Stojowski – Koncert skrzypcowy g-moll op. 22
Antonín Dvořák – VII Symfonia d-moll op. 70

Miejsce: Sala koncertowa

Koniec nie zawsze musi oznaczać coś złego. Zakończenie sezonu artystycznego jest nie tylko podsumowaniem blisko dziesięciu miesięcy, ale także wielkim muzycznym świętem każdej filharmonii i każdego miasta, które taką instytucją może się poszczycić. Nie inaczej będzie w Opolu!

W myśl podjętego postanowienia o promowaniu muzyki polskiej (w roku przygotowań do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości) pierwszą część wieczoru wypełni twórczość Władysława Żeleńskiego i Zygmunta Stojowskiego. Uwertura W Tatrach oraz Koncert skrzypcowy g-moll op. 22 (w którym partię solową wykona sam Bartłomiej Nizioł!) to arcydzieła, które należy przypomnieć światu.

Muzykę polskich "unsung composers" zestawimy z fenomenalną, VII Symfonią d-moll op. 70 Antonína Dvořáka. To kompozycja z gatunku tych, które kocha się od pierwszego usłyszenia. Zwłaszcza, jeśli zetkniemy się z nią na żywo.

fot. Fundacja 2.8

Przemysław Neumann
Dyrektor Filharmonii Opolskiej

 
Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.

Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry: Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.

1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

 

Bartłomiej Nizioł
Urodził się w 1974 roku w Szczecinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej następnie naukę swą kontynuował pod kierunkiem prof. Pierre Amoyal`a w Conservatoire de Lausanne. Swoje umiejętności gry na skrzypcach rozwijał także na licznych kursach muzycznych pod okiem takich znakomitych profesorów jak Zachar Bron, Ruggiero Ricci, Herman Krebbers czy Michael Frischenschlager. Jest laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu.
Bartłomiej Nizioł został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Eugene Ysaye'a. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, Englisch Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony i wiele innych.
Koncertował we wspaniałych salach w Paryżu - Salle Playel, Londynie-Barbican Center, Berlinie-Filharmonia, Tokio-Suntory Hall, Wiedniu - Konzerthaus, Moskwie - Konserwatorium Muzyczne.
Jako kameralista występował z tak znakomitymi artystami jak Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann czy Sol Gabetta. W 2011 z wielkim powodzeniem zadebiutował wraz z Marthą Argerich na Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie.
Artysta regularnie współpracuje z wybitnym kompozytorem muzyki filmowej Vladimirem Cosmą. Owocem współpracy jest nagranie “Concerto de Berlin” pod batutą kompozytora.
Od roku 1995 artysta mieszka w Szwajcarii. W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od roku 2003 koncertmistrzuje Orkiestrze Zuryskiej Opery.
Artysta jest primariuszem powstałego w 2010 roku Valentin Berlinsky Quartet.
Bartłomiej Nizioł był dwukrotnie jurorem Konkursu im H. Wieniawskiego oraz w 2011 konkursu Instrumentalmusik-Wettbewerb, Migros-Kulturprozent w Zurychu.
Od września 2008 jest profesorem Hochschule der Künste Bern.
Gra na instrumencie Guarnerius del Gesu z roku 1727.

Żródło: www.bartekniziol.com