MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
23 lipca niedziela 2017

17:00
Koncert Promenadowy

Wstęp bezpłatny

Celina Kotz - skrzypce
Łukasz Brzezina - akordeon

W programie m.in.:
C. Saint-Saëns, G. Tartini, F. Kreisler,
A. Piazolla, G. Finzi

Miejsce:
Scena plenerowa Filharmonii Opolskiej
(W razie niepogody budynek Filharmonii Opolskiej)

 „Kotz – Brzezina Duo” to projekt kameralny stworzony przez dwójkę młodych, ale utytułowanych już artystów – skrzypaczkę Celinę Kotz oraz akordeonistę Łukasza Brzezinę. Muzyków połączyła chęć odkrywania nowych obszarów muzyki kameralnej, które stwarza połączenie tych dwóch, jakże różnych instrumentów.
 Ich repertuar jest niezwykle bogaty - obejmuje własne transkrypcje utworów z różnych epok jak i kompozycje oryginalnie przeznaczone na taki właśnie skład.  Doskonała technika i nieograniczona wyobraźnia pozwalają duetowi tworzyć unikalne interpretacje tych dzieł. Choć zespół rozpoczął współpracę w 2017 roku ma już na swoim koncie II nagrodę na 54. Internationaler Akkordeonwettbewerb Klingenthal w Niemczech.

CELINA KOTZ  jest jedną z najlepszych skrzypaczek młodego pokolenia w Polsce. Jej interpretacje zachwycają publiczność i budzą uznanie jury wielu konkursów. Jest ona laureatką pierwszych nagród na Malta International Music Competition,  IX Ogólnopolskim Konkursie im. Z. Jahnkego, III Ogólnopolskim Konkursie im. Eugenii Umińskiej, Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Ernsta i Szymanowskiego czy Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini, zdobywczynią Grand Prix XXX Międzynarodowego Konkuru im. Prof. Nedyalki Simeonovej w Haskovo oraz Music Festival & Master Class w Pile, a także II nagrody na XXI Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa, półfinalistką oraz laureatką trzech nagród pozaregulaminowych, w tym nagrody publiczności XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

W 2016 roku podczas trasy koncertowej po USA debiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall, występowała też w wielu krajach Europy oraz Azji. Artystka wielokrotnie koncertowała z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych m.in., Hofer Symphoniker, Kunitachi Symphoniker czy Euro Symphony SFK Orchestra, Filharmonii Poznańskiej, Bałtyckiej, Śląskiej, Opolskiej, Sudeckiej czy Zielonogórskiej,  współpracując z dyrygentami światowej sławy takimi jak Christoph Poppen czy Jose Maria Florencio.
Współtworzy „Trio im.Wiłkomirskich” nad którym patronat objęli Wanda i Józef Wiłkomirscy, a którego debiutancka płyta ukazała się w grudniu 2016 roku.  Celina  jest także członkiem Hulencourt Soloist Chamber Orchestra stacjonującej w Brukseli.

Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Poznania, Stowarzyszenia Business and Professional Women's Club, a także fundacji Pro Bono Musicae i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Celina Kotz swoją przygodę ze skrzypcami rozpoczęła w wieku 6 lat. Obecnie doskonali swe umiejętności pod okiem prof. Bartosza Bryły oraz Jarosława Nadrzyckiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także współpracowała  z prof. Stefanem Kamilarovem w ramach programu Erasmus na Universitat fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez największe sławy wiolinistyki.

Łukasz Brzezina jest laureatem ponad 30 nagród prestiżowych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m. in. International Music Competition "Grand Prize Virtuoso", IBLA Grand Prize, VIII Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego "Alkagran 2014", a także finalistą konkursu "Młody Muzyk Roku 2012".
Od początku swojej edukacji muzycznej występował jako solista i kameralista w Polsce, Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Słowacji i Włoszech. W 2016 roku zadebiutował w londyńskiej Royal Albert Hall, a podczas trasy koncertowej po USA w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.
Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W 2015 roku został objęty prestiżowym programem stypendialnym Ministra Kultury „Młoda Polska”, przeznaczonym na zakup najwyższej jakości akordeonu koncertowego.
Wielokrotnie uczestniczył w mistrzowskich kursach interpretacji, doskonaląc swoje umiejętności pod kierunkiem najwybitniejszych akordeonistów i pedagogów naszych czasów, do których zaliczają się: Stefan Hussong, Geir Draugsvoll, Grzegorz Stopa, Claudio Jacomucci, Mie Miki, Matti Raantanen i Yuri Shishkin.
Obecnie kształci się pod okiem prof. Klaudiusza Barana i dr. Rafała Grząki na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Współpracuje również z szeregiem kompozytorów młodego pokolenia, przyczyniając się do tworzenia i wykonywania nowej polskiej literatury akordeonowej.

"Łukasz Brzezina ujął mnie świetnym wyczuciem czasu muzycznego, logiką w budowaniu napięć, stylowością wykonywanych utworów i wirtuozerią" Centrum Paderewskiego - Anna Woźniakowska