MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
21 października sobota 2017

19:00
Grzegorz Turnau
7 widoków w drodze do Krakowa

Bilety 120 zł


 

Wykonawcy:
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Opolskiej

Grzegorz Turnau -­ śpiew, fortepian
Dorota Miśkiewicz -­ śpiew
Mariusz Pędziałek -­ obój
Robert Kubiszyn -­ bas
Cezary Konrad -­ perkusja
Robert Majewski -­ trąbka, flugelhorn

 

Miejsce: Sala koncertowa

Grzegorz Turnau to chyba największy klasyk wśród polskich muzyków rozrywkowych. Albo najbardziej rozrywkowy spośród muzyków klasycznych?


Tezę tę potwierdza materiał z ostatniej płyty artysty, zatytułowanej Siedem widoków w drodze do Krakowa. Trzynaście krótkich utworów składa się na suitę podróżną na dwa głosy, obój, fortepian, orkiestrę smyczkową, akustyczną gitarę basową i perkusję. Cykl piosenek i tematów instrumentalnych, inspirowany jest odkrytymi w Pałacu Mieroszewskich w Krakowie freskami z połowy XIX w., przedstawiającymi okolice miasta z ich ważnymi siedzibami, takimi jak Tenczyn, Tyniec czy Ojców. Idylliczna, nawiązująca do dekoracyjnego malarstwa włoskiego praca Józefa Peszki znajduje kontrapunkt w tekstach Bronisława Maja, Horacego i Turnaua, podkreślających ulotność i kruchość ludzkich spraw i jednocześnie afirmujących nieuchronność przemijania. Muzyka Grzegorza Turnaua, dedykowana w szczególności wirtuozowi oboju – Mariuszowi Pędziałkowi – pozwala odnaleźć równowagę między wysokim i niskim, liryką i satyrą, sacrum i profanum. Całości utworu towarzyszy animowana projekcja fresków.

Drugą część wieczoru wypełnią piosenki i utwory instrumentalne z muzyką Grzegorza Turnaua, wybrane z jego 30-letniej kariery kompozytorskiej i estradowej. W programie znajdą się zarówno te szerzej znane i rozpoznawalne (Bracka, Cichosza, Między ciszą a ciszą, Znów wędrujemy), jak i te rzadziej prezentowane – wszystkie w wersjach orkiestrowych.

 

Grzegorz TURNAU – piosenkarz, kompozytor, pianista. Ze swoim zespołem występuje od ponad 27 lat. Wydał 13 albumów z własnym repertuarem i 3 płyty będące interpretacją utworów innych artystów. Gościnnie brał udział w wielu  projektach  fonograOicznych  i  koncertowych,  współpracując  z  licznymi solistami, instrumentalistami i orkiestrami.

Debiutował na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984) utworem Znów wędrujemy (do wiersza K.K. Baczyńskiego), gdzie zdobył pierwszą nagrodę. Zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego do Piwnicy pod Baranami, występował tam 13 lat. Brał także gościnny udział w wielu projektach, z których najważniejsze to: Nieszpory Ludźmierskie (1992) i Droga, życie, miłość (2000) J.K. Pawluśkiewicza i L.A. Moczulskiego.

Artysta otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Honorowe Obywatelstwo Miasta Inowrocławia, 9 Fryderyków (nagród Polskiej Akademii FonograOicznej), 2 Wiktory (nagrody TVP), Grand Prix Festiwalu Opole, Mateusz (nagroda radiowej Trójki), 2 Superjedynki.

Grzegorz  Turnau  jest  także  autorem  muzyki  teatralnej  i  filmowej.  Jego  występy  (do  tej  pory  ok.  2000) cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy ceniących oryginalną i kunsztowną formę estradową.

Dorota MIŚKIEWICZ  jest artystką jednocześnie nostalgiczną, staroświecką jak i wiecznie poszukującą, wyczuloną na nowe dźwięki. Jej znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy trudnych do sklasyOikowania muzycznych gatunków.

Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Współpracowała i koncertowała z Cesarią Evorą, Tomaszem Stańko, Wojciechem Waglewskim, Nigel`em Kennedy, Włodzimierzem Nahornym,    Ewą    Bem,    Janem    „Ptaszynem” Wróblewskim,    Mietkiem Szcześniakiem, Wojciechem Młynarskim, Louis Winsbergiem, Stefano Bollanim i oczywiście Grzegorzem Turnauem.

Przygodą ostatnich miesięcy jest dla Doroty Miśkiewicz współpraca z zespołem  Kwadrofonik,  którego  muzycy  specjalizują  się  w  graniu  muzyki poważnej. Ich wspólna płyta Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci, na której Dorota śpiewa 10 piosenek z muzyką Witolda Lutosławskiego do słów Juliana Tuwima zyskała status złotej płyty i nominację do Fryderyka w kategorii muzyki poważnej.

Mariusz PĘDZIAŁEK jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum”, Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, Towarzystwa im.Witolda Lutosławskiego, Kwintetu Dętego Filharmoników Krakowskich, koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Krakowskiej.

Koncertuje jako solista grając z wybitnymi dyrygentami takimi jak; A.Duczmal, J.Krenz, J.Maksymiuk, K.Penderecki, T.Strugała, St.Skrowaczewski, grał z Nigelem Kennedy’m, Kevinem Kennerem   i   orkiestrami m.in.; Sinfonią Varsovią, Orkiestra Polskiego Radia Amadeus, Aukso, Sinfoniettąn Cracovią, Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Radiową,   Filharmonią   Krakowską.   Nagrywał   muzykę   teatralną   i   Oilmową.   W   Teatrze   Starym   był wykonawcą i autorem muzyki w słynnym spektaklu Jerzego Stuhra Kontrabasista, w warszawskim Teatrze Rampa w spektaklu Brat naszego Boga z muzyką Zygmunta Koniecznego. W grudniu 2004 brał udział w tournee Nigela Kennedy’ego i Berlińskich Filharmoników po Niemczech i Austrii grając Koncert B-­‐Dur na obój i skrzypce Antonio Vivaldiego.

Współpraca z Grzegorzem Turnauem jest nadzwyczajną częścią jego aktywności muzycznej. Układa się harmonijnie od 1993 roku kiedy został zaproszony do nagrania partii oboju na płytę Pod światło. Od tego czasu, oparta o przyjacielskie relacje owocuje udziałem w wielu koncertach, nagraniach płyt, programach telewizyjnych, ważnych wydarzeniach artystycznych.

Źródło: materiały własne artysty
Fotografie: Rafał Masłow / Mystic

 

Koncerty symfoniczne