MENU

REPERTUAR
Zobacz repertuar
27 października piątek 2017

19:00
Koncert symfoniczny
Przemysław Neumann – dyrygent
Yulianna Avdeeva /Rosja/ – fortepian
Mikołaj Rimski-Korsakow – Lot trzmiela z opery Baśń o carze Sałtanie
Piotr Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
Piotr Czajkowski – Suita z baletu Jezioro łabędzie op. 20a

Bezpłatne zaproszenia do obioru w kasie biletowej
Filharmonii Opolskiej w dniu koncertu od godz. 18:30.
Ilość miejsc ograniczona ze względu na pierwszeństwo uczestnictwa
w koncercie dla osób biorących udział w warsztatach w ramach projektu.

Marszałek Województwa Opolskiego – Andrzej Buła oraz Dyrektor Filharmonii Opolskiej – Przemysław Neumann zapraszają na koncert symfoniczny finalizujący kolejny etap warsztatów ekologiczno-artystycznych.

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrygent
Yulianna Avdeeva /Rosja/ – fortepian
(Laureatka I nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie)

W programie:
Mikołaj Rimski-Korsakow – Lot trzmiela z opery Baśń o carze Sałtanie
Piotr Czajkowski – I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
Piotr Czajkowski – Suita z baletu Jezioro łabędzie op. 20a

Miejsce: Sala koncertowa

Przez ostatnie dwa lata korytarze Filharmonii Opolskiej wypełniała nie tylko muzyka, ale także radosne głosy najmłodszych mieszkańców Opolszczyzny. Projekt Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w Województwie Opolskim stał się niezwykłym narzędziem, dzięki któremu – z nieodzowną pomocą muzyki – uczestnicy uzyskali spore pokłady ekologicznej wiedzy i ogólnej wrażliwości.

Podczas koncertu symfonicznego finalizującego projekt nie mogłoby oczywiście zabraknąć jego swoistego hymnu – Lotu trzmiela z opery Baśń o Carze Sałtanie Mikołaja Rimskiego-Korsakowa. Pozostała część repertuaru również oparta została na wielkich tradycjach rosyjskiej symfoniki.

Centralną częścią wieczoru będzie pianistyczna kreacja wyjątkowego gościa: zwyciężczyni XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Yulianna Avdeeva, z towarzyszeniem Filharmoników Opolskich i Przemysława Neumanna wykona I Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego. Ów Koncert to dziś kompozycja sztandarowa w repertuarze wielkich pianistów i uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Jak to jednak często bywa w przypadku arcydzieł, wnoszących w historię muzyki coś nowego – nie od razu spotkał się z życzliwym przyjęciem. „Jest to utwór bezwartościowy i niewykonalny. Banalny. Napisany tak źle i nieudolnie, że ręce opadają. Po prostu beznadziejny. Może ze dwie, trzy strony warto by zachować, reszta nadaje się do kosza albo do całkowitego przerobienia.” – to słowa Mikołaja Rubinsteina, któremu Czajkowski pierwotnie zadedykował Koncert. Kompozytor zacietrzewił się, partyturę ofiarował Hansowi von Bülowowi i tym sposobem utwór po raz pierwszy wykonany został w Bostonie, prawie dokładnie 142 lata temu – 25 października 1875 roku.

I choć nazwisko Bülowa pozostało już na kartach partytury – zarówno Czajkowski jak i Rubinstein z czasem spokornieli. Piotr Ilicz dwukrotnie poprawiał słynny Koncert, a Mikołaj wielokrotnie go później wykonywał.

Wielki finał koncertu – i całego, dwuletniego eksplorowania bioróżnorodności – w metaforyczny sposób dotknie naturalnego piękna. Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego (w formie autorskiej suity Przemysława Neumanna) to magiczna opowieść o dobru, złu, różnorodności kultur i największej sile, wypływającej z prawd rządzących światem.


fot. Christine Schneider

Yulianna Avdeeva - fortepian

 


fot. Fundacja 2.8

Przemysław Neumann
Dyrektor Filharmonii Opolskiej
 
Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.

Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry: Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Świętokrzyskiej w Kielcach, Opery Bałtyckiej oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.

1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

Strefa
Gwiazd