Historia

Orkiestra Filharmonii Opolskiej założona została w 1952 roku jako Opolska Orkiestra Symfoniczna. Już po pięciu latach działalności zespół przemianowano na Państwową Orkiestrę Symfoniczną w Opolu, od 1969 roku noszącą imię Józefa Elsnera – kompozytora nierozerwalnie związanego z ziemią opolską. Swą obecną nazwę orkiestra przyjęła w 1972 roku, kiedy to decyzją Ministra Kultury i Sztuki powołana została Państwowa Filharmonia im. Józefa Elsnera w Opolu. W ciągu ponad siedemdziesięciu lat swojej działalności Orkiestra gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów.

Filharmonicy Opolscy prezentowali się w najznamienitszych salach Europy, m.in.: Philips Saal w Rotterdamie, Teatro Municipale w Piacenzy, historycznej Herkulessaal w Monachium oraz w Złotej Sali Musikverein w Wiedniu.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej wielokrotnie zapraszana była do uczestnictwa w prestiżowych wydarzeniach o randze międzynarodowej, takich jak specjalny koncert w Rzymie w 2000 roku, kiedy to Orkiestra Filharmonii Opolskiej jako jedyny polski zespół uświetniła obchody osiemdziesiątych urodzin papieża Jana Pawła II. W 2004 roku Filharmonicy Opolscy reprezentowali Polskę w Brukseli podczas uroczystości z okazji poszerzenia Unii Europejskiej oraz w Salzburgu, w trzecią rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center.

Działalność koncertowo-artystyczna Orkiestry obejmuje również tournée poza granicami Europy: zespół wystąpił m.in. w Chinach, Argentynie, Brazylii czy USA.

Przez wiele lat działalności koncertowej Filharmonicy Opolscy współpracowali z wybitnymi osobowościami polskiej i międzynarodowej sceny muzycznej.

Do ich grona należą m.in. tacy soliści jak: Yulianna Avdeeva, Alena Baeva, Mariam Batsashvili, Gwendolyn Bradley, Natalie Clein, Alexandra Conunova, Kaja Danczowska, Pablo Ferrández, Alexander Gadjiev, Martín García García, Gary Guthman, Bożena Harasimowicz, Iwona Hossa, Eugen Indjic, Krzysztof Jabłoński, Jakub Jakowicz, Krzysztof Jakowicz, Meruert Karmenova, Kałudi Kałudow, Kevin Kenner, Bomsori Kim, Aimi Kobayashi, Anastasia Kobekina, Tomasz Konieczny, Jakub Kuszlik, Neal Larrabee, Boldizsár László, Jan Lisiecki, Maria Machowska, Mischa Maisky, Adam Makowicz, Shlomo Mintz, Karol Mossakowski, Włodzimierz Nahorny, Bartłomiej Nizioł, Seiji Okamoto, Georgijs Osokins, Piotr Paleczny, Olga Pasiecznik, Mariusz Patyra, Mario Stefano Pietrodarchi, Piotr Pławner, Ewa Podleś, Krzysztof Polonek, Agnieszka Rehlis, Charles Richard-Hamelin, Iwona Sobotka, Kyōhei Sorita, Jan Stanienda, Sumina Studer, Agata Szymczewska, Veriko Tchumburidze, Gołda Tencer, Hélène Tysman, Santiago Cañón Valencia, Małgorzata Walewska, Janusz Wawrowski, Qingzhu Weng, Edward Wolanin, Soyoung Yoon, oraz dyrygenci: Bar Avni, Jacek Mirosław Błaszczyk, Massimiliano Caldi, Gabriel Chmura, Sławomir Chrzanowski, Krzesimir Dębski, Agnieszka Franków-Żelazny, Bogdan Jarmułowicz, Kristjan Järvi, Szymon Kawalla, Kazimierz Kord, Jerzy Kosek, Tadeusz Kozłowski, Warcisław Kunc, Wojciech Michniewski, Krzysztof Missona, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski, Paweł Przytocki, Daniel Raiskin, Wojciech Rajski, Jacek Rogala, Jerzy Salwarowski, Noam Sheriff, Stanisław Skrowaczewski, Mariusz Smolij, Marcin Sompoliński, Andrzej Straszyński, Tadeusz Strugała, Ewa Anna Strusińska, Stefan Stuligrosz, Piotr Sułkowski, Marek Tracz, Antoni Wit, Monika Wolińska, Marek Wroniszewski, Jan Miłosz Zarzycki.

Orkiestra Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w Warszawie czy International Music Festival Sion Valais w Szwajcarii.

Obok działalności koncertowej, Orkiestra Filharmonii Opolskiej w swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płyt CD z repertuarem obejmującym m.in. twórczość Johannesa Brahmsa, Antonio Vivaldiego, Karola Szymanowskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Witolda Maliszewskiego oraz patrona instytucji – Józefa Elsnera. W 2022 roku trzypłytowy album Orkiestry Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna, zatytułowany Witold Maliszewski. Dzieła symfoniczne, otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii „Album Roku Muzyka Symfoniczna”.