MENU

Wystawy

RZECZY ISTOTNE 3
Ekspozycja: 29.05 – 22.06.
Wernisaż: 31.05.2017 godz.18.00

Dzieje się.! Następna wystawa studentów Instytutu Sztuki na widnokręgu opolskiego krajobrazu kultury Anno Domini 2017. Kolejna odsłona Rzeczy Istotnych jako następny przejaw aktywności naszych studentów, spragnionych  tworzenia ukazuje ich ogromny i nieograniczony potencjał twórczy. Są to rzeczy niebywałe.... Niebywałe dlatego, bo mądre, oryginalne, wrażliwe, a to staje się niestety rzadkością w świecie wypełnionym komercyjnym przekazem, zakodowanym produktem aranżującym nasze myśli i zachowania. Sztuka powinna być niebywała, powinna pozwolić odlecieć...lub zanurzyć się w poszukiwaniu absolutu i własnej artystycznej przestrzeni. Jestem przekonany że młodzi artyści są bardzo bliscy poznania świata poprzez sztukę, potrzebują jeszcze tylko kilku lekcji aby nauczyć się języka, którym ten świat opiszą. Po prezentowanej wystawie Rzeczy Istotnych widać że są na poziomie mocno zaawansowanym. Wystawa pokazuje nam szerokie spektrum artystycznych, ideowych inspiracji i inklinacji, ukazuje nam różnorodność formalną wyartykułowaną poprzez pielęgnowany z przekonaniem warsztat. Pokazuje nam to, że młodzi są czujni, uważni i chcą żeby się działo...i o to w sumie chodzi...

dr Bartłomiej Trzos

 

 

 

Zbiorowa wystawa Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego -  „W barwach nocy”.
Ekspozycja: 10.05 – 28.05.2017
Wernisaż:10.05.2017 g. 18.00

Noc zmienia przestrzeń miejską otulając mrokiem i ukazując detale architektury, barwne scenerie, niewidoczne za dnia. Wystawa pokazuje czasem wyludnione ulice, zapomniane zaułki lub mieszkańców, którzy znaleźli powód, by jak nasi autorzy zatopili się w magicznym nocnym Opolu.

Opolskie Towarzystwo Fotograficzne jest najstarszym amatorskim stowarzyszeniem skupiającym od 1946 roku miłośników fotografii w Opolu.
Stowarzyszenie to od lat organizuje plenery, prowadzi działalność dydaktyczną oraz artystyczną w zakresie fotografii. Owocem tej pracy są wystawy indywidualne, poplenerowe oraz odbywająca się co rok ekspozycja zbiorowa, która podsumowuje całoroczne dokonania członków.

Autorzy prac:
- Piotr Chrobak,
- Anna Czarnecka,
- Halina Makuch,
- Katarzyna Mogilnicka,
- Mirosław Mokrzycki,
- Dariusz Nowicki,
- Joanna Różycka,
- Marcin Szewczak,
- Bartłomiej Trojański,
- Marek Wieliczko.

 

Tytuł wystawy: Transformizm

Artysta: ASO

Czas: 8.05-27.06.2017 r.
 

"Wystawa jest próbą przekazania, jak ważna jest dla artysty zmiana i proces przemiany w dążeniu do uzyskania wewnętrznej harmonii. To świadoma analiza bagażu doświadczeń, słabości i wewnętrznej siły. To postawiony przed sobą cel i ogromna konsekwencja. Tak jak w naturze artysta przekształca się duchowo i artystycznie, nadając nowy sens swojemu istnieniu. Buduje własną przestrzeń, w której będzie mógł swobodnie oddychać." Moje rysunki są jak moje myśli, a ja jestem procesem".

Zainspirowany teoria ewolucjonizmu tworzy Transformera - rysunek czteroczesciowy, który zmienia swoją formę, ewoluuje. Części składowe jako niezależne elementy nabierają znaczenia jedynie w zestawieniu wzajemnie się uzupelniajac. Brak konkretnej formy, oraz intensywność barw pozwalają odbiorcy w sposób uniwersalny odczytać przesłanie autora oraz jego emocjonalny przekaz.

Na wystawie znajdują się zarówno pierwsze szkice jak i późniejsze próby budowania bardziej złożonej struktury.

 


wróć