lipiec 2023

Kuba Badach – wokal
Marek Napiórkowski – gitara
Krzysztof Herdzin – dyrygent

Piosenki legendarnego brytyjskiego zespołu zyskały nowe, energetyczne brzmienie. To projekt gdzie dwa, pozornie odległe światy – muzyki rockowej i symfonicznej – spotykają się po to, by bogactwem i pełnią brzmienia zadowolić nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Projekt Dire Straits Symfonicznie został powołany do życia przez trzy muzyczne indywidualności: wybitnego wokalistę Kubę Badacha, czołowego polskiego gitarzystę Marka Napiórkowskiego oraz Krzysztofa Herdzina, autora znakomitych aranżacji orkiestrowych. Skład uzupełniają znamienici polscy muzycy: Robert Kubiszyn – gitara basowa, Tomasz Kałwak – fortepian, Paweł Dobrowolski – perkusja. Towarzysząca im orkiestra symfoniczna sprawia, że muzyka mieni się paletą kolorów i nietuzinkowych faktur.

Money for Nothing, Sultans of Swing, Walk of life, Brothers in Arms, Your latest trick, Private  Investigations – to tylko niektóre, zaaranżowane z rozmachem, znane utwory, które można usłyszeć podczas koncertów.

To niezwykłe przedsięwzięcie w ostatnich latach wypełnia po brzegi największe sale w Polsce.

Kuba Badach jest kompozytorem, wokalistą, aranżerem, producentem muzycznym. Dwukrotny laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole Poluzjanci. Od 1999 roku występuje w zespole Bernarda Maselego The Globetrotters. W ciągu swej wieloletniej działalności artystycznej miał zaszczyt współpracować z czołowymi postaciami polskiej sceny, takimi jak: Ewa Bem, Robert Janson, Kayah, Grażyna Łobaszewska, Katarzyna Gaertner, Adam Sztaba, Mietek Szcześniak i wielu innych.

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę  – jedenastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album WAW-NYC, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Wyróżniony za muzykę do filmu Miłość i puste słowa w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2019. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Od grudnia 2017 roku prowadzi autorską audycję Dźwięki nieoczywiste na antenie radia Chilli Zet. Na jego autorskich płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy.

Krzysztof Herdzin pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki. Jest autorem orkiestracji muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu Finding Neverland, nagrodzonej Oscarem 2005. Ma na swoim koncie ponad 190 płyt cd, w tym 14 autorskich, jest posiadaczem 16 Złotych i 3 Platynowych Płyt dla Aranżera. Jest laureatem Fryderyka 2012 (jazzowy kompozytor / aranżer roku), Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1993 r, Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy 2005, Nagrody Gazety Wyborczej Feliks 2006, czterokrotnie w ankiecie czytelników Jazz Forum Jazz Top wybierany aranżerem roku, siedmiokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka (w 2011 w kategorii: kompozytor muzyki współczesnej obok Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego).

Partner:

Współpraca redakcyjna: