lipiec 2023

Jakub Kuszlik – fortepian
Przemysław Neumann – dyrygent

W programie*:
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (41′)
Richard Strauss – Suita z opery Der Rosenkavalier op. 59, TrV 227d (24′)

*Szanowni Państwo,
informujemy, że z przyczyn niezależnych program koncertu uległ zmianie. Za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszamy.

Partner koncertu:

Kto widział kiedyś archiwalne materiały video przedstawiające dyrygującego Ryszarda Straussa, nie pomyślałby z pewnością o nim jako o człowieku dowcipnym. Wśród jego czternastu oper znajduje się jednak kilka o charakterze komicznym, a najbardziej znaną z nich jest chyba Der Rosenkavalier, czyli Kawaler srebrnej róży. Około trzydzieści lat po premierze kompozytor zdecydował się na utkanie z tematów dzieła barwnej suity. Pobrzmiewa w niej wirujący w tańcu Wiedeń, tym samym stanowiąc moment w historii muzyki, w którym Strauss – mistrz wielkiej, programowej symfoniki – spotyka Straussa, króla walca.

Zanim jednak muzyką autora poematu Tako rzecze Zarathustra Filharmonicy Opolscy zakończą uroczyście swój 71. Sezon Artystyczny, na scenie przy Krakowskiej zagości Jakub Kuszlik – najlepszy polski pianista XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W jego wykonaniu zabrzmi Koncert fortepianowy e-moll patrona konkursu.

fot. Karolina Sałajczyk

Jakub Kuszlik – fortepian

Laureat IV nagrody na XVIII Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, a także nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków na wyżej opisywanym Konkursie Chopinowskim.  Jest wybitnie utalentowanym absolwentem klasy fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w bydgoskiej Akademii Muzycznej.  Jest także laureatem II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), półfinalistą Konkursu Beethovena w Bonn (2017). W marcu 2019 roku Jakub Kuszlik zdobył II nagrodę w Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku, a w czerwcu 2019 III nagrodę w Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii.

Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Armenii, Islandii, Francji,  na Litwie i w Brazylii. W listopadzie 2018 pianista wystąpił z ogromnym sukcesem w Lincoln Center w Nowym Jorku.

W lutym 2022 ukazał się jego pierwszy solowy album Brahms, Chopin, wydany przez Polskie Radio i zawierający nagrania z recitalu w Studio Koncertowym Polskiego Radia.

W recenzji The Gramophone  Jed Distler napisał: „Zwykle skupiam się na pianistach, których cechy charakteru, talenty i dziwactwa (lub ich brak) łatwo się ujawniają. W związku z tym kilka “czarnych koni” niemal umknęło mojej uwadze, jak choćby Jakub Kuszlik. Obejrzałem ponownie występ Kuszlika w drugim etapie i szybko zdałem sobie sprawę, jak bardzo go nie doceniałem. (….) Kuszlik jest tak muzykalny, że jego niezwykłą wirtuozerię zauważa się dopiero po fakcie. On urodził się, by grać Chopina.”

Ankieta:

Moje ulubione miejsce na ziemi to
Mój dom. Zawsze do niego z chęcią wracam, spędzam czas z bliskimi, robię ulubione rzeczy i odpoczywam od ciągłego ruchu.

Gdybym nie był muzykiem, pewnie byłbym
Astronomem. Od zawsze interesował mnie kosmos i to, w jaki sposób działa. Jak możemy go eksplorować i obserwować, jak możemy wykorzystać wiedzę na jego temat w naszym codziennym życiu.

Za największy sukces artystyczny uważam
Moje nagrody na Konkursie Chopinowskim, który na zawsze pozostanie dla mnie czymś szczególnym.

Człowiek, którego podziwiam
Nie jestem w stanie zdecydować się na jedną postać. Jeśli miałbym wybrać muzyka, którego bardzo podziwiam, to byłaby to Martha Argerich. Fascynuje mnie jej oryginalność, kreatywność, naturalność i swoboda, z jaką wyraża się przez muzykę połączona z niesamowitą precyzją wykonawczą i techniką.

Co lubię czytać
Literaturę reportażu, biografie, czasem fantastykę, przede wszystkim jednak wszelkiego rodzaju artykuły naukowe/popularnonaukowe oraz na tematy otaczającego nas świata.

Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna
Ciężko wybrać. Chyba Sonata h-moll Chopina. Wielokrotnie stanowiła dla mnie inspirację do tego, aby grać jeszcze piękniej. Bardzo dużo dzięki niej się nauczyłem.