Sztuka emocji.
Kampania promująca 71. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej mówi o emocjach towarzyszących tworzeniu i doświadczaniu sztuki i o tym, że odnaleźć można je właśnie w tej instytucji. Ciekawym zabiegiem jest użycie klucza basowego jako głównego motywu graficznego. W muzyce otwiera on drogę niskim, potężnie brzmiącym dźwiękom, w kampanii zaś – symbolizuje grube emocje.
Koncerty symfoniczne
Koncerty symfoniczne w rozpoczynającym się sezonie podzielone zostały na trzy kategorie: standard, premium oraz specjalne. Podział ten znajduje odzwierciedlenie w cenach biletów oraz konstrukcji oferty abonamentowej.
W ramach wydarzeń klasy standard na scenie Filharmonii pojawią się przede wszystkim młodzi i świetnie rokujący polscy artyści, między innymi: Hanna Hurkot, Jakub Montewka, Maciej Tomasiewicz i Anna Sułkowska-Migoń (dyrygenci), Jan Czaja (wiolonczelista), Maria Machowska (skrzypaczka, koncertmistrzyni Orkiestry Filharmonii Narodowej) czy Aleksandra Świgut (pianistka). Dwukrotnie w roli solistów zaprezentują się grupy muzyków Orkiestry FO.
Koncerty premium to nie tylko inauguracja sezonu z Bartłomiejem Niziołem i jego zakończenie z udziałem Jakuba Kuszlika (najlepszego Polaka na ostatnim Konkursie Chopinowskim), ale także wyjątkowy wieczór z prawdziwą osobistością muzycznego świata – Kristjanem Järvim oraz dwa koncerty laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W tej grupie znalazły się również cieszące się w Opolu dużym zainteresowaniem koncerty muzyki wokalno-instrumentalnej: poprzedzające Boże Narodzenie Proste ścieżki (tu zabrzmi Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha) i Wielki Post – Wielka Muzyka, podczas którego Filharmonicy Opolscy zmierzą się z Pasją według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego.
Podczas koncertu sylwestrowego wystąpi zespół Audiofeels, a Gale Noworoczne poprowadzi znakomity Artur Andrus. Nie zabraknie również muzyki filmowej – solistką w tym sezonie będzie Paulina Grochowska, wokalistka znana między innymi ze Studia Accantus.
Koncerty kameralne
W czwartej już odsłonie cyklu FO Kameralnie po raz pierwszy zabrzmi saksofon (a właściwie saksofony), nie zabraknie muzyki patrona Filharmonii – Józefa Elsnera, zaplanowano również recital najlepszego reprezentanta Polski na 16. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego i koncertowy pojedynek barokowych mistrzów kompozycji. W dniu rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie wysłuchać będzie można pomnikowego dzieła Oliviera Messiaena, Kwartetu na koniec czasu. Szczególnie interesującą propozycją wydaje się być koncert finałowy, podczas którego – ramię w ramię z wybitnymi polskimi kameralistami – wystąpią artyści Orkiestry Filharmonii Opolskiej.
Koncerty klubowe i impresaryjne
Ważnym elementem repertuarowym na scenie klubowej jest cykl Opolskie ma głos. Prezentuje on dużą grupę niezwykle utalentowanych artystów, którzy odnoszą ogólnopolskie oraz światowe sukcesy, a pochodzą właśnie z naszego regionu.
Głównym wydarzeniem cyklu Muzyka świata będzie kwietniowy koncert gruzińskich wokalistek tworzących wspólnie Trio Mandili, którego profil w mediach społecznościowych obserwuje już ponad milion fanów, a ich popularność stale rośnie!
W Filharmonii pojawią się również wielkie i znane nazwiska w ramach działań impresaryjnych: w październiku wystąpi Alicja Majewska, a w listopadzie Michał Bajor. W grudniu odbędzie się – zgodnie w opolską tradycją – Świąteczny koncert na 17 głosów, a w maju Koncert finałowy Warsztatów Gospel, podczas którego przedstawiane są efekty pracy dwudniowych warsztatów Gospel i Gospel Kids.
Wydarzenia rodzinne i edukacyjne
Po cieszących się w ubiegłym sezonie ogromnym zainteresowaniem publiczności (również tej spoza Opolszczyzny) koncertach rodzinnych Filharmonia Opolska będzie kontynuować współpracę z Pauliną Wojdygą – mamą praktykującą wychowanie poprzez sztukę, edukatorką kulturalną i twórczynią popularnego na Instagramie profilu Proste historyjki.
Nowością w działaniach edukacyjnych Filharmonii będzie pięć niedzielnych spotkań Z książką na pulpicie. Katarzyna Wybraniec i Ewelina Szendzielorz przeczytają dziecięcej publiczności książeczki opolskiego autora, Michała Alico. Ich treść zostanie dźwiękowo zilustrowana przez muzykujące dzieci i młodzież Opolszczyzny.
W ramach działań edukacyjnych będą miały również miejsce otwarte próby generalne, projekty wolontariackie, lekcje i audycje muzyczne w budynku Filharmonii oraz w regionie, a także warsztaty wokalne Śpiewaj z Ms. Gugu.
Filharmonia uruchomi również własny sklep internetowy, w którym zakupić będzie można między innymi wydawnictwa nutowe i płytowe instytucji, w tym – nominowaną do nagrody fonograficznej FRYDERYK płytę z twórczością symfoniczną Witolda Maliszewskiego.