Zapraszamy uczniów szkół do udziału w programie edukacyjnym Meloman (pilnie) poszukiwany, realizowanym przez Filharmonię Opolską i z finansowym wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Głównym założeniem projektu jest udział uczniów (szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) w cyklu czterech spotkań, podczas których młodzież zostanie wprowadzona i przygotowana do świadomego i uważnego odbioru muzyki klasycznej oraz pozna tajniki filharmonicznego savoir vivre’u. Polem działania staną się specjalnie zorganizowane dla uczestników projektu koncerty oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi: autorytetami w dziedzinie nienagannych manier znanymi z show-biznesu. Przyszli młodzi melomani dowiedzą się między innymi:
• jak po przeczytaniu repertuaru na plakacie domyślić się, czy koncert mi się spodoba?
• czy muzyka może mieć działanie terapeutyczne?
• jaki dress code obowiązuje w filharmonii?
• czym jest klasyczna elegancja?
• jak to jest z brawami podczas koncertu?
Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest udział jednej grupy we wszystkich
czterech spotkaniach odbywających się w Sali Koncertowej Filharmonii Opolskiej.
Opłata za udział w projekcie: 20 zł (opłata za 4 spotkania)
1. Nowe szaty publiczności. Czarno-białe zasłuchanie?
18.09.2017, godz. 13:15-15:15
Pierwsze spotkanie będzie połączeniem błyskotliwego wykładu i panelu dyskusyjnego z elementami warsztatów.
Uczestnicy otrzymają odpowiedź na pytania: jaki dress code obowiązuje w filharmonii i innych instytucjach kultury? Czym jest klasyczna elegancja? Jak młody człowiek może ubrać się w zgodzie z zasadami klasycznej elegancji, ale nie jak na nudną uroczystość rodzinną?
Interesującą dyskusję na trzy głosy poprowadzą zaproszeni goście:
Joanna Horodyńska – znana polska modelka i stylistka,
Maria Młyńska – autorka bloga ubierajsieklasycznie.pl,
Wojciech Wocław – konferansjer, dyrektor Polskiej Szkoły Etykiety, autor bloga etykietaubioru.pl.
Partnerzy spotkania:
2. Znajdź swoją playlistę! Kameralnie i… inaczej.
30.10.2017, godz. 13:15 – 14:30
Druga wizyta uczestników programu w Filharmonii związana będzie z kameralnym koncertem przekrojowym. Program wydarzenia oparliśmy na typowych gatunkach i formach muzyki kameralnej oraz innych rodzajach muzyki, wywodzących się bezpośrednio z klasyki. Na scenie Filharmonii Opolskiej wystąpi pięciu artystów, na co dzień związanych z tą instytucją.
3. Know-how Melomana czyli krótka historia savoir vivre’u w filharmonii.
20.11.2017, godz. 13:15-15:15
Kolejny panel dyskusyjny z udziałem wyjątkowych gości. Podczas spotkania (przyszli) Melomani dowiedzą się między innymi: kiedy klaskać (i co to znaczy po zakończeniu utworu)? Czy zawsze zasady dotyczące owacji były takie jak dziś? Jak to jest z kaszlem na koncertach? Po co w koncertach są przerwy? Czy mogę dać kwiaty najładniejszej pani w orkiestrze, czy należą się one tylko dyrygentowi i solistom? Czy artystę można spotkać poza sceną?
Spotkanie z prelegentami: Zbigniewem Zamachowskim (aktorem), Wojciechem Wocławem i Marią Dębską (pianistką i aktorką młodego pokolenia, znaną m. in. z filmu Moje córki krowy i seriali W rytmie serca i Wojenne dziewczyny) będzie wprowadzeniem do kolejnego koncertu przekrojowego.
4. Znajdź swoją playlistę! Symfonicznie.
11.12.2017, godz. 12:00 – 13:15
Finałowe spotkanie przybierze formę przekrojowy koncert symfoniczny (tzw. Run through) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej. Ukaże on różnorodność form, gatunków i epok całej historii muzyki. Uczestnicy wydarzenia otrzymają odpowiedź na pytania: Jak po przeczytaniu repertuaru na plakacie domyślić się, czy koncert mi się spodoba? Czy muzyka może mieć działanie terapeutyczne? Czy przed zakupem biletu do filharmonii trzeba konsultować się z lekarzem, farmaceutą lub panią od muzyki?
Koncert przygotowany i wyreżyserowany będzie w oparciu o analogie w doświadczaniu muzyki na żywo i tworzenia playlist w Internecie (na platformach takich jak: www.youtube.com czy www.spotify.com).
Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna, a muzykę słowem przybliży skrzypaczka i menedżer kultury – Malwina Kotz.
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
Aby wziąć udział w projekcie wystarczy zapoznać się z regulaminem oraz wypełnić załączony formularz „Deklaracji uczestnictwa”. Przesłanie deklaracji na adres k.karwaczynska@filharmonia.opole.pl jest formą zapisu do projektu.
LICZBA MIEJSC OGRANICZONA – decyduje kolejność zgłoszeń.
Dyrekcja Filharmonii Opolskiej zastrzega sobie prawo do zmiany repertuaru.