Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących

Warsztaty Gospel 28-29 MAJA 2016

Instruktorzy:

David Daniel pochodzi z muzycznej rodziny, gdzie na co dzień miał styczność z muzyką gospel. Dlatego już w wieku 8 lat śpiewał solówki koncertując i koncertował z młodzieżowym chórem gospel w różnych kościołach. Przez wiele lat zawodowo zajmował się śpiewaniem muzyki gospel. W chórze „The London Community Gospel Choir” (legendarny chór gospel znany w całej Wielkiej Brytanii) był głównym solistą.

Koncertował z wieloma artystami m.in. z Graham Kendrick, Al Green, Gloria Gaynor. Brał udział w nagraniach wielu płyt  m.in. „Characters” Stevie Wondera a także płyt z muzyką uwielbienia.

Jest laureatem trzech nagród Gospel Music w kategorii solista, a także nagrody BBC ufundowanej przez Stevie Wondera. W 2013 r. z powodzeniem poprowadził koncert BBC Gospel Proms w londyńskiej Royal Albert Hall.

Aktualnie David Daniel jest pastorem pomocniczym w kościele Peoples Christian Fellowship w Londynie. Jest oddany lokalnej społeczności – pełni funkcję przewodniczącego rady dzielnicy, udziela się także w posłudze kapelana policji.

Ma bardzo optymistyczne podejście do życia, które pozytywnie wpływa na otoczenie, dlatego lubi oglądać zmiany w życiu ludzi i widzieć ich szczęśliwych i pełnych radości. Pastor Dave ma wielką pasję do nauczania Słowa Bożego i jest założycielem Szkoły Biblijnej PCF (Akademia Chrześcijańskiego Życia i Studiów Biblijnych). Posiada tytuł naukowy z teologii oraz opieki duszpasterskiej. Dzielenie się ewangelią zajmuje szczególne miejsce w sercu pastora – wierzy, że ewangelizacja i misja powinny zajmować ważne miejsce w życiu kościołów.

Pastor Dave wraz z żoną Donną są pobłogosławieni dwójką córek. Zgodnie z muzycznym obdarowaniem Pastora Dave’a, obie córki (Tehillah i Karar) mają hebrajskie imiona, których znaczenie odnosi się do muzyki i tańca.

Od wielu lat jest instruktorem warsztatów gospel, a jego charyzma i ciepły niski głos urzeka nie tylko uczestników warsztatów, lecz także słuchaczy koncertów finałowych. Po raz pierwszy poprowadzi warsztaty gospel w Opolu.

 

Gabriela Gąsior – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktor gospel, nauczyciel śpiewu. Absolwentka Wydziału Jazzu na Akademii Muzycznej w Katowicach – specjalność: wokalistyka jazzowa. Trener wokalny w I edycji telewizyjnego show “Bitwa na głosy” w drużynie braci Golec.

Muzyką zajmuje się od dziecka. Podróż z gospel rozpoczęła w wieku 14 lat w Przemyskim Chórze Gospel i trwa ona do dziś. Na swoim koncie ma wydany autorski album gospel „Bez Ciebie nie ma mnie”, który ukazał się w marcu 2014 roku oraz nowy album świąteczny „Narodził się Jedyny Król” (2015). Występowała w opolskim amfiteatrze podczas koncertu Superdebiuty 2014 r. poświęconego twórczości Czesława Niemena wykonując utwór „Obok nas”.

Współpracowała m.in. z Beatą Bednarz, Andrzejem Lampertem, Golec uOrkiestrą. Współpracuje z gospelowymi chórami, prowadzi warsztaty muzyki gospel w kraju i za granicą.

 

 

INSTRUKTOR GOSPEL KIDS
Paulina Rudawska – pedagog, wokalistka, skrzypaczka oraz dyrygentka Przemyskiego chóru Gospel w którym pierwszy raz z muzyką Gospel zetknęła się w wieku 8 lat. Absolwentka Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie skrzypiec i śpiewu. Kontakt ze światem muzyki uzyskała już w wieku 5 lat koncertując z Zespołem Pieśni i Tańca „Przemyśl” z którym nadal współpracuje koncertując po całym świecie. W późniejszym wieku występowała z BigBandem jako solistka i skrzypaczka. Miała okazję występować u boku takich artystów jak: Beata Bednarz, Ewa Uryga, Marek Bałata, Mieczysław Szcześniak, Ruth Waldron czy Norris Garner. Warsztaty Muzyki Gospel prowadzi od 2011 roku (współpracowała m.in. z Waynem Ellingtonem czy Gabrielą Rudawską). Współpracuje z takimi zespołami jak: HolyNoiz (skrzypce, vocal), A&D (skrzypce, vocal). Na co dzień koncertuje z zespołem Jarmuła Band (skrzypce, wokal). W roku 2010 koncertowała z latynoską wokalistką Ive Mendes (płyta megnetism), ostatni występ z trasy koncertowej artystki odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie. W roku 2011 brała udział w nagraniach płyty DVD zespołu „Trzecia Godzina Dnia” (skrzypce) zatytułowaną „Liczy się każdy dzień”. Obecnie jest studentką ostatniego roku Pedagogiki resocjalizacyjnej z interwencją kryzysową na Akademii Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie. Bierze udział w wielu różnych projektach muzycznych, koncertuje oraz współpracuję przy nagraniach płyt. Wykonuje muzykę: Gospel, jazz, r’n’b, Klezmer, folk.

 

Oprawa muzyczna Warsztatów Gospel – zespół Holy Noiz
HolyNoiz – grupa muzyków współpracujących ze sobą od kilkunastu lat. Wspólnie występowali na wielu międzynarodowych festiwalach muzyki gospel, akompaniując takim artystom jak m.in.; Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Natalia Kukulska, Kuba Badach, Anna Szarmach, Ewa Uryga, Marek Bałata, Andrzej Lampert, David Daniel, Solomon Facey, Wayne Ellington, Peter Francis, Brian Fentress, chóry: Gospel Joy, Konin Gospel Choir, Przemyski Chór Gospel.

Chociaż wywodzą się z różnych gatunków muzycznych, to właśnie w gospel następuje fuzja tych fascynacji i radość ze wspólnego muzykowania.
Zespół na stałe współpracuje i koncertuje z Gabrielą Gąsior. Mają na koncie dwie wspólnie nagrane płyty: album z autorską muzyką gospel „bez Ciebie nie ma mnie” (2014) oraz album świąteczny „Narodził się Jedyny Król” (2015).

Skład zespołu:
Dorota Zaziąbło – instrumenty klawiszowe
Robert Zając – gitara
Wojciech Gąsior – gitara basowa, kierownictwo muzyczne
Łukasz Zając – perkusja
Olaf Węgier – saksofon

 


WARSZTATY GOSPEL

Warsztaty Gospel to niezwykłe muzyczne wydarzenie, które jest doskonałą okazją to tego, aby osobiście (poprzez udział w Warsztatach) pod okiem profesjonalnych instruktorów przekonać się i doświadczyć czym jest moc muzyki gospel.

Warsztaty Gospel poprowadzą doświadczeni instruktorzy David Daniel (Wlk. Brytania) i Gabriela Gąsior.

Podczas dwóch dni wypełnionych intensywnymi próbami uczestnicy Warsztatów stworzą Chór Gospel, który na zakończenie wystąpi podczas Koncertu Finałowego.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych – zarówno tych bardziej jak i mniej muzykalnych do uczestnictwa w Warsztatach Gospel oraz na Koncert Finałowy.

Podstawowe informacje o Warsztatach:
– nie ma przesłuchań kwalifikacyjnych – każdy może uczestniczyć w Warsztatach
– nie jest konieczne wcześniejsze doświadczenie śpiewania w chórze
– w ramach Warsztatów w ciągu dwóch dni prób, pod okiem profesjonalnych instruktorów, uczestnicy uczą się klasycznych i współczesnych utworów gospel z podziałem na głosy (sopran, alt, tenor)
– pieśni są w języku angielskim i polskim
– każdy uczestnik otrzymuje zeszyt z tekstami piosenek
– pracujemy bez nut, poszczególne głosy uczą się swoich partii na pamięć (na pamięć uczymy się linii melodycznej, natomiast zeszyty z tekstami można mieć przez cały czas warsztatów i na koncercie)
– warsztaty będą tłumaczone na język polski (obecny będzie tłumacz)
– podczas Koncertu Finałowego każdy uczestnik może mieć zeszyt z tekstami piosenek
– Warsztaty Gospel oraz warsztaty Gospel Kids kończą się wspólnym Koncertem Finałowym

Projekt i realizacja: netkoncept.com