Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
styczeń 2046
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
18 października 2019, piątek | 19:00
ORKIESTRA W KAMERALNYM WYDANIU
Od współczesności do baroku – muzyka polska i włoska przez cztery pory roku.

Bilet 20 zł

Polish Art Philharmonic
Michael Maciaszczyk – dyrygent, skrzypce

W programie:
Stanisław MorytoCztery utwory w polskim stylu
Piotr MossElan
Mieczysław Karłowicz – Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową
Antonio VivaldiCztery pory roku

Ten cykl koncertów polecamy szczególnie:
Tym, którzy myśląc: muzyka klasyczna słyszą w głowie świergot ptaków ze słynnych Czterech pór roku Vivaldiego! To dzieło kochają wszyscy melomani świata. Warto więc wysłużoną płytę z samochodowego odtwarzacza zamienić na wygodny, filharmoniczny fotel i wysłuchać go na żywo. A niejako przy okazji zapoznać się ze współczesnymi utworami Moryty i Mossa oraz genialnego kompozytora-taternika, Mieczysława Karłowicza.

Michael Maciaszczyk – dyrygent, skrzypce
Skrzypek i dyrygent rozpoznawalny dzięki swoim porywającym interpretacjom i wyjątkowej wrażliwości na barwę dźwięku. Zwykł mawiać: Sztuka nie uznaje kompromisów – może być dobra lub zła. Pomiędzy nie istnieje nic wartościowego.  Ponosimy jako twórcy pełną odpowiedzialność za to co dobre i złe w sztuce, jeśli w ogóle jesteśmy w stanie określić czym ona jest. Dla mnie to konsekwencja poszukiwań i pragnienia przekraczania granic, znajdowania nowych horyzontów. Nigdy nie ograniczał swojej działalności do jednego gatunku muzycznego jak i tylko do muzyki. Tworzenie platform łączenia sztuk wszelkich zawsze było w kręgu zainteresowań muzyka, który czerpie natchnienie z malarstwa, rzeźby, teatru, literatury i poezji. Dzięki temu powstają, jak mawia, oryginalne dialekty muzycznej wypowiedzi. Maluje muzyką obrazy i opowiada za każdym razem swoiste historie, które odbiorcy mogą znaleźć w jego interpretacjach. Dyrygentura była naturalnym efektem tych poszukiwań. Ogromny wpływ na muzyka, związanego na co dzień z Wiedniem, miały doświadczenia zebrane w Wiener Kammer Orchester (koncertmistrz), Wiener Staatsoper, Wiener Philharmoniker, GoldbergTrioWien, Toyota Master Players, Ensemble Wiener Collage i innych zespołach oraz praca z wieloma autorytetami muzycznego świata. Koncertuje na całym świecie jako skrzypek i dyrygent współpracując z takimi zespołami jak: Wiener Kammer Orchester, Wuerttembergische Philharmonie Reutlingen, Niederoesterreichische Tonkuenstler Orchester, Bilkent Symphony Orchestra, Orchestra Filarmonica Marchigiana, Orchestra Sinfonica di Lecce, Nagoya Philharmonic Orchestra, Zapado Cesky Symfonicky Orchestr, Wiener Klassik Orchester, Beijing CCM Symphony Orchestra. Dyrektor artystyczny Polish Art Philharmonic i Festival dell’Arte, gościnny profesor Central Conservatory of Music w Pekinie.

Polish Art Philharmonic
Młody, energiczny zespół, którego Dyrektorem Artystycznym od 2014 roku jest Maestro Michael Maciaszczyk. Siedzibą orkiestry jest Miasto Myślenice a dokładnie – Sala Widowiskowa Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu mieszcząca 450 osób. Dzięki doskonałemu zapleczu logistycznemu i wyśmienitej współpracy z MOKiS ten wspaniały zespół stale się rozwija i jest już rozpoznawalną marką nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Dowodem tego są znakomite recenzje krytyków muzycznych ukazujące się po każdym koncercie orkiestry. Polish Art Philharmonic tworzą wykwalifikowani muzycy, dla których bardzo istotną sprawą jest zarówno wysoki poziom artystyczny jak i więź emocjonalna gwarantująca wyjątkową atmosferę pracy orkiestry i pozwalająca na pełną identyfikację każdego artysty z zespołem i szczególnym miejscem, jakim są Myślenice. Orkiestra koncertuje w swojej siedzibie oraz w wielu innych miejscach w całej Polsce,  jest zapraszana na szereg imprez o randze międzynarodowej. W roku 2015 wystąpiła w koncercie finałowym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Łańcucie wraz z Włodkiem Pawlikiem – zdobywcą nagrody Grammy Awards 2014 oraz na Festival dell’Arte w Wojanowie, w którym wzięła udział wraz z takimi zespołami jak: Filharmonicy Berlińscy, Filharmonicy Wiedeńscy i Filharmonicy Prascy. Orkiestra cyklicznie koncertuje także za granicą, otrzymując znakomite recenzje. W roku 2016 ukazała się pierwsza płyta z udziałem Orkiestry – 4 Works 4 Orchestra zawierająca utwory symfoniczne Włodka Pawlika. Promocja płyty odbyła się  w Filharmonii Szczecińskiej 26 czerwca 2016r. Kompozycje utrwalone na płycie były również prezentowane podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju (2016r.), gdzie z towarzyszeniem orkiestry wystąpili dwaj zdobywcy Grammy Awards – Włodek Pawlik i Gast Walzing (Luksemburg). W mijającym sezonie orkiestra Polish Art Philharmonic trzykrotnie gościła na scenie Wiedeńskiego Musikverein wykonując koncerty odbywające się pod patronatem prof. dr hab. Piotra Glińskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to jedyna polska orkiestra, która trzykrotnie w przeciągu 7 miesięcy zagościła na scenie tej prestiżowej Sali koncertowej. Istotnym elementem pracy orkiestry jest dbałość o kulturę dźwięku oraz – tak istotną dla muzyki – dykcję różnorodnych języków światowej literatury muzycznej. Bardzo intensywna praca  i zaangażowanie orkiestry przynoszą wyśmienite rezultaty artystyczne przyjmowane z wielkim entuzjazmem przez publiczność w wypełnionych salach koncertowych. Kreowanie  nowatorskich projektów, związanych z interdyscyplinarnym podejściem do sztuki, pozwala na poszukiwanie nowych wartości artystycznych z wybitnymi twórcami.
Potwierdzeniem wyśmienitej kondycji orkiestry jest fakt, iż zaproszenie do wspólnego muzykowania zostało przyjęte przez wspaniałych artystów o randze międzynarodowej: Volkhard Steude, Gili Schwarzman, Piotr Pławner, Robert Kabara, Edyta Piasecka, Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Adam Zdunikowski, Stanisław Kuflyuk, prof. Peter Schmidl, Marek Szlezer, Włodek Pawlik, Guy Braunstein, Bernhard Heinrichs, Michael Maciaszczyk.

Materiały własne artystów.

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com