Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
styczeń 2027
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
15 listopada 2024, piątek | 19:00
Fono Piano Quartet

Normalny – 50 zł
Ulgowy – 40 zł

Fono Piano Quartet

Emilia Jarocka – skrzypce
Martyna Dziechciarz – altówka
Agnieszka Kiljan – wiolonczela
Jakub Włoszczuk – fortepian

Jakub Karmelita – prowadzenie koncertu

W programie:
Józef Elsner – Kwartet fortepianowy Es-dur op. 15
Robert Schumann – Kwartet fortepianowy Es-dur op. 47

fot. Anita Wąsik-Płocińska

Fono Piano Quartet to zespół założony przez studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w wyniku potrzeby kreowania dzieł kameralnych. Ideą artystów jest promowanie polskiej i zagranicznej muzyki kameralnej skomponowanej na kwartet fortepianowy.

Do największych osiągnięć kwartetu należy zdobycie III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej, im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2022),

I nagrody na International Moscow Music Online-Competition (2021), I nagrody na Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy (2021) oraz II nagrody na XX Międzynarodowym Konkursie Muzycznym, im. Juliusza Zarębskiego (2020). Zespół koncertował, m.in. w Filharmonii Narodowej, Ratuszu Staromiejskim w Elblągu na zaproszenie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Łazienkach Królewskich.

Emilia Jarocka – skrzypce

Jest absolwentką OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie kształciła się pod kierunkiem prof. Andrzeja Gębskiego, dr hab. Agaty Szymczewskiej oraz dr Kamili Wąsik Janiak.

Obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich w Zurcher Hochschule der Kunste w klasie Alexandra Sitkovetskiego.

Emilia jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych zarówno solowo, jak i kameralnie, m.in. I nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu, IV nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie oraz III nagrody w 9. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa.

Występowała w prestiżowych salach koncertowych, w tym w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Tonhalle Zurich i Jordan Hall w Bostonie.

Jako solistka występowała m. in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Lwowską Orkiestrą Kameralną. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Holandii, Norwegii, Korei Południowej oraz USA.

W sezonie 2022/2023 pełniła funkcję koncertmistrzyni w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

Gra na instrumencie wykonanym w II poł. XVIII wieku przez Johanna Georga Schoenfeldera.

Martyna Dziechciarz – altówka

Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Piotra Reicherta i dr. Marka Czecha. Studia ukończyła z wyróżnieniem.

Uzyskała wiele nagród na konkursach muzycznych, wśród których można wymienić m.in.: Grand Prix na Międzyuczelnianym Konkursie Altówkowym w Bydgoszczy (2021), I lokatę w Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Prof. Zygmunta Jochemczyka w Katowicach (2018), I miejsce w kategorii instrumentów smyczkowych na 4th International Moscow Music Competiton (2021), II lokatę i nagrodę specjalną za wykonanie utworu XX i XXI-wiecznego kompozytora w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. Bohdana Warchala „Talents for Europe” w Dolnym Kubinie (2016).

Jako solistka występowała z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Archetti Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna, Międzywydziałowym Zespołem Wokalno-Instrumentalnym UMFC i w ramach XXIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach.

W sezonie artystycznym 2022/2023  była zatrudniona na kontrakcie na stanowisku muzyk tutti z możliwością prowadzenia grupy altówek w NOSPR, a obecnie pracuje w NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Agnieszka Kiljan – wiolonczela

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształciła się także na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w ramach programu stypendialnego.

Młoda instrumentalistka jest laureatką wielu konkursów, jako solistka zdobyła m.in. II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Sochaczewie (2017) oraz III nagrodę na Ogólnopolskich Konfrontacjach Wiolonczelowych, im. Zdzisławy Wojciechowskiej w Bydgoszczy (dwukrotnie 2015,2016).

W 2022 roku ukończyła 10 edycję Akademii Sinfonia Varsovia, a obecnie pracuje w orkiestrze Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Jakub Włoszczuk – fortepian

W 2022 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. dr hab. Alicji Palety-Bugaj. Obecnie kontynuuje naukę na tej uczelni studiując kameralistykę fortepianową pod kierunkiem prof. dr hab. Katarzyny Jankowskiej-Borzykowskiej i dr. hab. Roberta Morawskiego, prof. UMFC. W latach 2010-2017 uczył się pod kierunkiem Przemysława Lechowskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych i kameralnych, między innymi IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (III nagroda, 2022), Moscow International Music Competition (II nagroda, 2021), VIII Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy (I nagroda, 2021) oraz IV Międzynarodowego Podkarpackiego Konkursu Chopinowskiego w Rzeszowie (III nagroda, 2017).

Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pianistów i pedagogów, takich jak: Lee Kum Sing, Tobias Koch, Frank-Immo Zichner, Zbigniew Raubo czy Carlo Palese.

Projekt i realizacja: netkoncept.com