Bilet: 40 zł
Magdalena Lechowska – wokal
Dominik Borek – trąbka
Karol Mach – gitara
Patryk Zakrzewski – perkusja
O repertuarze:
Niezwykłe bogactwo muzyki chilijskiej przybliży nam wokalistka Magdalena Lechowska, Polka o latynoskiej duszy. Magdalena urodziła się w Krakowie, ale dorastała w egzotycznej Kolumbii, chłonąc od najmłodszych lat tamtejsze rytmy, melodie i kulturę iberoamerykańską. To jedyna polska wokalistka mająca w swoim repertuarze tak szeroki wachlarz gatunków jak flamenco, tango argentyńskie, salsę, rancherę, bolera, cumbię i muzykę chilijską. Nie tylko śpiewa, ale także tłumaczy polskie piosenki na język hiszpański. Jest zwyciężczynią konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festival 2011oraz laureatką Złotego Liścia w ramach XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro. Obecnie w Polsce artystka jest jedyną wokalistką wykonującą repertuar chilijski. W kwietniu 2017 roku miała zaszczyt wystąpić podczas otwarcia honorowego konsulatu Chile w Katowicach, przed ambasadorem Republiki Chile w Polsce.
W swojej twórczości zawsze próbuje łączyć dwa odległe światy – latynoamerykański i polski. Jej pierwsza płyta Raíces, jest powrotem do korzeni, rdzennych brzmień i rytmów gorącej Hiszpanii oraz egzotycznej Ameryki Łacińskiej. Trochę na przekór wszechobecnej tendencji do fuzji w muzyce, płyta ukazuje w tradycyjnej formie bogactwo folkloru świata hiszpańskojęzycznego. Dokładając do tego jej niezwykłą barwę głosu oraz ogromny temperament możemy spodziewać się niezwykle energetycznego wieczoru.
A to ciekawostka!
W 2017 roku Chile i cała Ameryka Łacińska świętowała 100-lecie narodzin Violety Parry – ikony kultury chilijskiej. Dzięki swoim dziełom zdobyła ogromne uznanie i otworzyła wrota dla nowej chilijskiej piosenki. Uratowała zapomnianą tradycyjną kulturę, podróżując przez Chile z północy na południe. Tradycyjne opowieści czy pieśni przemieniła, tworząc muzyczne arcydzieła, by potem przekazać je kraju i światu.
Nie sposób nie zauważyć podobieństwa artystki do najwybitniejszego polskiego etnografa i muzyka Oskara Kolberga. On również rozpoczynając swoje podróże zebrał polski folklor i stał się inspiracją dla całych pokoleń kompozytorów i muzyków. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.