Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
sierpień 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
30
31
1
Muzyczne pożegnanie wakacji
29.08.2024    
19:00 - 20:30
POLISH STRING QUARTET BERLIN Tomasz Tomaszewski – I skrzypce (I koncertmistrz Deutsche Oper Berlin) Piotr Niewiadomski – II skrzypce Michał Micker – altówka Weronika Strugała [...]
2 marca 2018, piątek | 19:00
KONCERT SYMFONICZNY BAR AVNI – DYRYGENT (LAUREATKA X MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU DYRYGENTÓW IM. GRZEGORZA FITELBERGA) ANDRZEJ KRAWIEC – SKRZYPCE

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Bar Avni – dyrygent

Laureatka X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
Andrzej Krawiec – skrzypce

Program:
Michaił Glinka – Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
Igor Strawiński – Suita z baletu Pietruszka

Miejsce: Sala koncertowa

 

Abonamenty

 

Raz na pięć lat oczy wielu dyrektorów filharmonii, profesorów akademii muzycznych, młodych adeptów dyrygentury, muzycznych dziennikarzy i melomanów zwrócone są w kierunku Katowic i odbywającego się tam Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.

Fitelberg to trzeci (obok konkursów Chopinowskiego i Wieniawskiego) konkurs muzyczny w Polsce, którego sława i renoma rzeczywiście wykracza daleko poza granice naszego kraju i kontynentu. Jego pierwsza edycja odbyła się w przypadającą w 1979 roku setną rocznicę urodzin Grzegorza Fitelberga. Od 1982 roku wydarzenie (funkcjonujące obecnie w cyklu pięcioletnim) należy do prestiżowej, Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Tegoroczna, X edycja Konkursu zgromadziła aż 171 zgłoszeń z 41 krajów, a do przesłuchań dopuszczonych zostało dokładnie 50 młodych dyrygentów. Czy zwycięstwo w Fitelbergu jest gwarancją wielkiej kariery? Czy przez trzy etapy konkursowych przesłuchań przedrze się któryś z dziewięciu zakwalifikowanych Polaków? W Konkursie ważniejsza jest wrażliwość czy skuteczność?

A tych pytań (i niewiadomych) jest znacznie więcej. Pewne jest jedno – w drugim etapie przesłuchań uczestnicy muszą zmierzyć się z trudną sztuką akompaniowania soliście-instrumentaliście. Jednym z dzieł, nad którymi będą pracować w tym aspekcie jest Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego i między innymi tę właśnie kompozycję zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga wykona wraz z Filharmonikami Opolskimi i Andrzejem Krawcem, na co dzień koncertmistrzem Orkiestry.

 

 

 

 

 

 

 

Bar Avni, dyrygent – laureatka 2. nagrody oraz nagrody orkiestry na X Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Artystka urodziła się w 1989 roku w Izraelu. Niedawno otrzymała posadę asystentki Dyrygenta Petera Kuhna w orkiestrze Bergische Symphoniker.
U progu kariery Bar Avni została zaproszona do wzięcia udziału w mistrzowskiej lekcji z Maestrą Marin Alsop oraz do udziału w koncercie Orkiestry Symfonicznej BBC w Royal Festival Hall w Londynie. Zdobyła tytuł Bachelor of Arts w zakresie dyrygentury symfonicznej w Buchman-Mehta School of Music w Tel Avivie. Kształciła się w klasie Maestro Yoav Talmi. Podczas studiów artystka rozwijała również swoje umiejętności w klasie perkusji profesora Alon Bora – pierwszego perkusisty Izraelskiej Filharmonii. Jako studentka, w sezonie artystycznym 2013/14, została wyróżniona uzyskując nominację na stanowisko asystentki dyrygenta Israel Chamber Orchestra.
Zimą 2017/18 Bar Avni obroniła magistra sztuk artystycznych dyrygentury symfonicznej w klasie Maestro Urlicha Windfuhr w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Wcześniej artystka studiowała przez dwa lata w klasie Maestro Martina Siegharta w KUG (Kunst Universität Graz) w Austrii.
Od stycznia 2017 roku, Bar Avi wykłada dyrygenturę dla kompozytorów na Hochschule für Music und Theater w Hamburgu. W sezonie 2017/18 artystka dołączyła również do grona pedagogicznego w Menschmusik Schule w Hamburgu jako nauczyciel dyrygentury.
W kwietniu 2017 roku, zadebiutowała z Ensemble Resonanz w Hamburgu. Od tego momentu nieprzerwanie współpracuje również z Hamburger Contemporary Music Ensemble Volans.
Latem 2017 roku, Bar Avi otrzymała kolejne już zaproszenie od Maestro Gustava Kuhna, aby poprowadzić inauguracyjny koncert Tiroler Festspiele w Austrii. W październiku 2017 roku, poprowadziła orkiestrę podczas nagrań utworów kompozytora Ralpha Symanna. W lutym 2018, została zaproszona do poprowadzenia orkiestry Neu Philharmonie Hamburg podczas tournée po Chinach złożonego z 25 koncertów. Artystka wygrała również konkurs na poprowadzenie cyklu Young Israel Philharmonic Orchestra.
Bar Avni uczestniczyła w lekcjach mistrzowskich z profesorami takimi jak: Gustav Kuhn, Johannes Schläfli, Urlich Winduhfr, Markus Frank, Pierre Andre-Valade, Jolt Nagy, Wolfgang Dörner. Artystka jest również stypendystką wielu międzynarodowych fundacji, m. im. Fundacji Amerykańsko-Izraelskiej, Fundacji Gabriele und JohanneClassen w Hamburgu. Zdobyła również stypendium im. Davida Herzoga w Graz, a także stypendium Deutscher Akademischer Austauschdienst.

 

 

 

 

 

Andrzej Krawiec, skrzypce

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza. Współpracował z kilkoma orkiestrami w Europie, m.in. Orquesta Sinfonica Ciudad de Oviedo (Hiszpania), Orquesta Do Norte (Portugalia), Interworld Production Orchestra (Niemcy). Od 2003 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu.
Prowadzi również ożywioną działalność koncertową jako solista. Występował w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, jest stałym gościem festiwalu Un aire de Pologne”w Dieppe (Francja). Jako muzyk-kameralista jest związany głównie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej, z którą koncertował w Europie i Ameryce Południowej oraz z Kwartetem Smyczkowym (Sao Paulo, Brazylia) i Kwintetem Fortepianowym (Niemcy, Austria, Rumunia, Chiny – EXPO 2010-Szanghaj).
Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej pod batutą Bogusława Dawidowa nagrał płytę Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego.

Projekt i realizacja: netkoncept.com