Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
sierpień 2025
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
27 listopada 2021, sobota | 19:00
Miasteczko Bełz – nowa muzyka żydowska
Muzyka Świata / Opolskie ma głos
Miejsce: Klub muzyczny

Bilety 40 zł

Zespół Sentido:
Kaja Mianowana – wokal
Arad Emamgholi – orientalne instrumenty perkusyjne
Piotr Kopietz – akordeon, narracja

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas koncertu, zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dostępnymi w Regulaminie Bezpieczeństwa na stronie internetowej www.filharmonia.opole.pl/regulaminy.

O repertuarze:
Szeroko pojęta żydowska tradycja muzyczna inspirowała i wciąż inspiruje twórców oraz wykonawców. Dokonując jej gruntownej selekcji, zespół Sentido stworzył repertuar, w którym znajdują się utwory twórców pochodzenia żydowskiego należących do różnych nurtów stylistycznych, a także utwory inspirowane kulturą hebrajską. Cały program koncertu został opracowany muzycznie przez Piotra Kopietza. Utwory śpiewane będą w języku polskim, jak również w jidysz. Autorami tekstów polskich są m.in.: Agnieszka Osiecka, Jacek Cygan i Roman Kołakowski. Całość zwieńczy ciekawa narracja Piotra Kopietza.
Kaja Mianowana to niezależna wokalistka oraz aktorka scen musicalowych. Od wielu lat prowadzi aktywną działalność artystyczną, śpiewając muzykę dawną, musical, etniczne pieśni sefardyjskie oraz muzykę filmową. Zagrała ważne role w musicalach takich jak Upiór w Operze, Miss Saigon, Les Misérables czy Piloci. Do wykonywanych ról wybierana była najczęściej przez ich kompozytorów, w tym przez najsłynniejszego twórcę musicali Andrew Lloyda Webbera
Arad Emamgholi to perkusista. Urodził się w Sanandadż, w irańskim Kurdystanie. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na daf w świątyni sufickiej. W 2002 roku ukończył studia z zakresu kinematografii na Uniwersytecie w Teheranie. Od 1992 roku prowadzi intensywną działalność koncertową występując na prestiżowych festiwalach muzycznych i w uznanych salach koncertowych całego świata.
Piotr Kopietz – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor. Należy do grona kilku muzyków w Polsce grających na narodowym instrumencie argentyńskim – bandoneonie. Jako jeden z niewielu koncertuje na rzadkim instrumencie francuskim – akordinie. Jest laureatem kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Występuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i poza jej granicami.

A to ciekawostka!

Podczas koncertu usłyszymy bardzo rzadko pojawiające się na polskich scenach instrumenty muzyczne. Związane są z bogatą tradycją perską, w której na przestrzeni wieków rozwinęło się wiele rodzajów instrumentów. Były to instrumenty strunowe, takie jak kemancze (irański instrument smyczkowy o trzech strunach) czy barbat (irańska lutnia), instrumenty dęte, na przykład sorna (rodzaj trąbki) oraz największa grupa instrumentów, czyli instrumenty perkusyjne. Na koncercie usłyszymy dwa z nich. Pierwszy to tombak (zwany też tonbak) czyli bęben kielichowy, uważany za główny instrument perkusyjny muzyki perskiej. Drugi to bardzo oryginalny instrument o nazwie daf, czyli klasyczny irański bęben obręczowy, wyposażony w metalowe pierścienie wewnątrz. Arad Emamgholi prowadzi regularnie kursy gry na daf.

Projekt i realizacja: netkoncept.com