Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących

Archiwum Wystaw

02.01.2024 – 01.03.2024

 


10.11.2023 – 30.11.2023

Wystawa przygotowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.

Swoje prace prezentują artyści uczestniczący na co dzień w zajęciach Pracowni Plastycznej RAMKA, Koła Gospodyń Miejskich oraz Pracowni Ceramicznej ALMA, prowadzonych przez Agatę Bielecką.

 


 

6.10.2023 – 6.11.2023


02.06 – 23.06.2023


19.05 – 01.06.2023 Żyj kolorowo

Wystawa prac uczestników pracowni malarskiej działającej przy Towarzystwie Przyjaciół Opola.

Prezentujemy prace następujących artystów:

Wiesława Agłuszewicz
Renata Bogatko
Irena Feliszek
Jan Gruszka
Jagoda Iżberg
Maria Konowalczuk
Andrzej Milanowski
Wiesława Nosek
Krystyna Soppa
Elżbieta Szyda
Agnieszka Zadworna


 

22.04.-19.05.2023 / Przemysław Supernak


5.01 – 20.02.2023 Malarstwo Artur Mikusz

Artur Mikusz urodzony we Wrocławiu w 1961 roku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studia w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa. Dyplom w 1986 roku w pracowni prof. Z. Grzybowskiego.

 


Wernisaż 30 września 2022 (piątek) godz. 17:00


12 OFF / Plakat



wernisaż 6 maja 2022 (piątek) godz. 18:00

 

Nasz niedawny, swobodny dialog o twórczości zaowocował konceptem WE’RE PREMIUM, a z rozmów tych i z solidnej dawki zabawy formą powstały… martwe natury i portrety. O czym będzie ten projekt? O oczekiwaniach i przeznaczeniu. Do zobaczenia.

 

KM i MD

Subscribe!

 

KASIA MULAR

Rocznik 81′, mieszka i pracuje w Opolu. Absolwentka Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego – dyplom w pracowni multimediów, obecnie sama wykłada projektowanie graficzne (Wydział Sztuki UO). Grafiką użytkową zajmuje się zawodowo od wielu lat i jej projekty promujące wydarzenia kulturalne regularnie można spotkać w przestrzeni miejskiej Opola. Zainteresowania i doświadczenia z tej dziedziny śmiało przenosi na grunt artystyczny – autorska grafika i typografia to charakterystyczne motywy jej prac.

 

MATEUSZ DOMERADZKI

Rocznik 90’, ukończył Państwowe Liceum Plastyczne im Jana Cybisa, Instytut Psychologii oraz Wydział Sztuki na Uniwersytecie Opolskim. Aktualnie pracuje jako psycholog w Liceum Plastycznym w Opolu oraz na Wydziale Sztuki (Uniwersytet Opolski), gdzie współprowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa. W swoich projektach artystycznych korzysta z różnych mediów, również tych cyfrowych.

 



 


Wystawa: CZAS UTRWALONY w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii
Wernisaż: 21 października 2019 o godz. 18.00
Organizator: Opolskie Towarzystwo Fotograficzne

Wystawa członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego CZAS UTRWALONY jest próbą przywrócenia pamięci o miejscach, kulturach, religiach. Fotografie budzą refleksje o korzeniach, są echem poszukiwań tożsamości i własnego miejsca na ziemi. Domu. Poszukiwania te pomagają odkrywać nieznane i nieoczekiwane pamiątki z piętnem przeszłości. To w końcu utrwalenie ulotności ludzkiej egzystencji. Kruchość chwil, które dzięki fotografii udaje się utrwalić w czasie.

Tegoroczne hasło Opolskiego Festiwalu Fotografii stało się impulsem do refleksji i poszukiwań śladów posiadających walor dokumentalny. Wystawa zbiorowa członków OTF jest swoistą mozaiką spojrzeń na pojęcie czasu i sposobem na jego utrwalenie w fotografiach.

Wystawcy:

Anna Czarnecka, Dariusz Nowicki, Grzegorz Szewców, Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, Katarzyna Kasperek, Katarzyna Mogilnicka, Krystyna Gerc, Krzysztof Gorek, Małgorzata Piechatzek, Marcin Szewczak, Marek Wieliczko, Marzena Tomaszewicz, Mirosław Mokrzycki, Tomasz Ksiądzyk.

 

 

 

 

 

 


 

 

Wystawa poświęcona pamięci Jana Całki.
Ekspozycja 6.06 – 30.06.2019
Organizator: Referat ds. Organizacji Pozarządowych Centrum Dialogu Obywatelskiego

 

„Jan Całka, ur. 11 VII 1941 w Mościskach (obecnie Ukraina).

Po 13 XII 1981 organizator pomocy dla internowanych i ich rodzin.

W III 1982 współzałożyciel i członek Regionalnej Rady Koordynacyjnej „S” Śląska Opolskiego 1982-1984 drukarz i kolporter podziemnego pisma „Sygnały Wojenne” (ze S. Jałowieckim i B. Palikiem). 1982-1989 organizator kolportażu wydawnictw podziemnych i emigracyjnych (m.in. „Tygodnika Mazowsze”, „Spotkań”, „Kontaktu”, „Aneksu”, „Krytyki”, „Libertasu”, „Zeszytów Historycznych” i „Kultury”), ulotek wzywających do bojkotu wyborów parlamentarnych i do rad narodowych. 27 IV 1982 zatrzymany, 29 IV 1982 internowany w Ośr. Odosobnienia w Opolu, 3 V 1982 aresztowany, przetrzymywany w AŚ w Opolu, 21 I 1983 wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu na sesji wyjazdowej w Opolu skazany na 1 rok więzienia, 22 I 1983 zwolniony warunkowo, 28 VII 1983 objęty amnestią. 1983-1989 pracownik PCK w Opolu. 1983-1989 współzałożyciel i wydawca pisma podziemnego „Solidarność Opolska” (z Robertem Fieldingiem, Piotrem Jankowskim, Wojciechem Podhajeckim, Zdzisławem Praskim i Ryszardem Siwackim).

W latach  90. koordynator społecznego zespołu pomocy Polakom na Wschodzie w Opolu (m.in. zbiórki książek, organizowanie kolonii).

Od 1992 naczelnik Wydz. Oświaty Urzędu Miasta Opola, od 1997 z-ca naczelnika Wydz. Spraw Obywatelskich.

Od 2012 naczelnik Biura Organizacji Pozarządowych, gdzie rozwijał współpracę z trzecim sektorem i realizował polityki publiczne Miasta Opola. Swoją pracę traktował jako misję.

Kochał prace z ludźmi, pomagał innym, był zawsze pogodny i uśmiechnięty.

Chciał jak najwięcej wiedzy przekazać swoim współpracownikom i liderom organizacji pozarządowych.

Wielki miłośnik  Kresów Wschodnich i współpracy ze studentami z krajów Europy Wschodniej i Azji. Wzbudził w wielu z nas miłość do Kresów, co przerodziło się w cykl spotkań tematycznych z przesłaniem współpracy międzypokoleniowej.

Ostatnie zadanie m.in. stworzenie międzynarodowej grupy wolontariuszy, które chciał zrealizować, nie dokończył

Zmarł 5 IV 2016 roku”.

 

Źródło: Materiały własne Wystawcy


Grzegorz Szatek (ur. 26 grudnia 1989 r. w Jaśle) – absolwent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, gdzie w 2013 r. uzyskał dyplom licencjacki z zakresu dziennikarstwa i komunikacji społecznej. W 2015 r. uzyskał tytuł magistra z zakresu kulturoznawstwa i wiedzy o mediach w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Absolwent malarstwa w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

“Artysta, w swoich obrazach, z reguły chce ukazać majestat wyższej formy bytu duchowego. W jego pracach zauważa się szacunek do potęgi i bezmiaru wszechświata przez to, często elementy na obrazie eksponowane są wielkością i kolorem. Każda z wizji tworzy wcześniej przemyślaną drogę symboli, której zrozumienie pozwala odczytać obraz.”

 Juda – Tomek

“Pomiędzy tyloma rzeczami, które pozostają dla nas na zawsze tajemne i niezgłębione, jedna tylko prawda nie przestaje błyszczeć z równą siłą i wielkością: żadne z filozoficznych, moralnych, estetycznych czy biologicznych odkryć nie pozwala zanegować Boga. Co więcej, świątynia, której mury wzniosły nauki szczegółowe, nie może mieć innego dachu prócz Boskiego nieba.”

Salvador Dali

 

 

 

 

 


 

Marek Kosakiewicz, ur. 03. 04. 1965r. w Kępnie. Studia WSP w Zielonej Górze. Dyplom z rysunku u prof. Zenona Polusa. Prezentował swoje prace na kilkunastu wystawach, też za granicą. Jest autorem obrazów sztalugowych i rysunków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Obecni w życiu.  Wystawa powstała z okazji 25. lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej w Opolu.

Ekspozycja 23.01 – 12.03. 2019

„OBECNI W ŻYCIU”

Przedstawiamy Państwo kalendarz, który powstał z wybranych zdjęć wystawy fotograficznej zorganizowanej z okazji 25- lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Opolu

Składała się ona z dwóch odsłon, fotografii czarno-białej autorstwa Agaty Eliasz-Biss i kolorowej, autorstwa Mieczysława Szmańdy – te właśnie zdjęcia przedstawiamy w kalendarzu.

„Obecni w życiu” w odsłonie czarno-białej był dokumentem z życia zawodowego byłych lub obecnych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.  Osoby niepełnosprawne chcą być i są aktywne zawodowo. Fotografie pokazywały tę obecność na wielu płaszczyznach, czyli: na praktykach zawodowych, na stażach, na chronionym i otwartym rynku pracy!

Kolorowe oko obiektywu uwieczniło naszych podopiecznych w życiu codziennym: na spacerze, w teatrze, na dworcu, w lodziarni… Ten cykl zaznacza ich obecność w przestrzeni publicznej i pokazuje, że oni też są obecni w życiu.

Mianownikiem tych cykli jest niepełnosprawność pokazana inaczej, bardziej nowocześnie, podkreślająca normalność w niepełnosprawności.  Normalnością przecież są praca, wypoczynek, spotkania towarzyskie, zakupy, kino czy teatr.

Chcemy wpłynąć na to, aby niepełnosprawność była traktowana bardziej normalnie i nowocześnie. Zauważajmy ją i akceptujmy, pomóżmy  osobom niepełnosprawnym być „Obecnymi w życiu”.


Ekspozycja 5-12 grudnia 2018


Wernisaż 08.11.2018 godz. 18:00
Ekspozycja 8.11 – 29.11.2018


Wernisaż: 27.09.2018 godz.19.00
Ekspozycja: 27.09 – 30.10.2018

Wolność widzenia
Prezentacja prac członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego
w ramach 8. Opolskiego Festiwalu Fotografii

Wrażliwość estetyczna, jest subiektywna, odmienna i charakterystyczna dla każdego artysty. Zwłaszcza gdy ramy nie są zdefiniowane, a artysta korzysta z przywileju wolności wyrazu. To fotograf decyduje o doborze kadru, o momencie wciśnięcia spustu migawki, o czasie i o miejscu. Krzysztof Miller zwykł mawiać, że fotograf ma obowiązek wykonać zdjęcie, a potem może się zastanawiać, czy to zdjęcie opublikować. To jest ta wolność której się uczymy. Wolność patrzenia, dostrzegania, fotografowania i odwagi do publikacji, częstokroć materiału, na skraju powszechnie uznawanej definicji wolności. Wolność widzenia, wolność dostrzegania, nie zawsze daje możliwości wolności rejestracji obrazu czy też wolności publikacji.

Na wystawie przygotowanej przez członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego, są prace wykonane w miejscach, gdzie wolność, jest tylko hasłem w słowniku. Gdzie definicja, nie istnieje w społeczeństwie, bądź jest tylko iluzją. Często polega na obserwacji ludzi i miejsc, dostrzegania momentów naturalnych, czasem intymnych, fotografowania sytuacji niepozowanych, w których można zilustrować problemy społeczne, czasem nawet ocierając się o tematy tabu. Wtedy fotografia staje się nie tyle obrazem zmuszającym do refleksji, ale i narzędziem do działania, iskrą.

Swoje prace zaprezentują:
Anna Czarnecka
Krystyna Gerc
Dorota Jesion
Krzysztof Jordan
Katarzyna Mogilnicka
Jolanta Smerkowska-Mokrzycka
Dariusz Nowicki
Joanna Różycka
Marcin Szewczak
Marek Wieliczko
Jarosław Witkowski

Serdecznie Zapraszamy na wystawę malarstwa Anety Barglik
07.04.2018 SOBOTA-17:00  Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

Wystawa „Obecność”

‘Piękna rzecz nigdy nie jest idealna’
Obecna jestem Tu i obecna jestem Tam. Przeciwstawne światy mogą żyć w tym samym miejscu na jednym obrazie. Światy, które są dla nas ważne, mimo że czasem jeden z nich przeceniamy, a w drugim chcemy się schronić.’

Aneta Barglik jest  absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie ,Wydziału Malarstwa sztalugowego. w pracowni prof. Mariana Jarzemskiego. Jej prace promieniują bolesnym poczuciem pasji i wiary w tematy, emocje i informacje, które bada. Znajduje równowagę między rzeczami namacalnymi i abstrakcyjnymi. Malarstwo dla artystki jest sposobem na stworzenie dialogu z rzeczywistością. .Jej obrazy to gra  przestrzeni i głębi, struktury  i płynności , gdzie kolor ma fundamentalne znaczenie , gdyż  może przenosić emocje, pożądanie, strach lub sen. Kolor jest tą abstrakcyjną przestrzenią, w której fantazja tkwi i znajduje twórczą energię.


Exhibitions:
2015-‘NieOczywistość’, Stacja Muranów, Warszawa (Poland)
2015-‘Malarze 3’, Galeria Konduktorownia ,Częstochowa (Poland)
2016-‘Abstract Art’, The Brick Lane Gallery, London (United Kingdom of Great Britain)
2016- ‘Abstract Art’, 504 Gallery Room, London (United Kingdom of Great Britain)
2016- ‘Rysunkarze’, Galeria Konduktorownia, Częstochowa (Poland)
2016- ‘Pomiędzy’, Galeria Sztuk Wszelakich, MOK Kędzierzyn Kożle(Poland)
2017-‘Yann Argentin ‘ Colorida Art Gallery, Lizbon, (Portugal)
2017-‘Fragmenty Czasu’ Nowy Świat Muzyki Warszawa (Poland)
2017- ‘Malarze 5’, Galeria Konduktorownia ,Częstochowa (Poland)
2018-‘Woman’s Essence Show 2018’, Musa International Art Space, Madrid (España)

 


Wystawa: 16-28.03.2018
Wernisaż: 16 marca (piątek) 2018 godz. 17:00
Organizator wystawy: Instytut Badań nad Kulturą Polonijną w Opolu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego

Joanna Brześcińska-Riccio
… CONTINUUM …
Wystawa rysunku

Przechodzę przez kartkę papieru cienkimi nitkami czasu. Są to wspomnienia,
iluzje, a może to tylko sny z otwartymi oczami lub kto wie, może nowe jutrzenki…

Joanna Brześcińska-Riccio

Joanna Brześcińska – Riccio urodzona w 1959 r. w Krasnymstawie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie, specjalizacja i dyplom z grafiki (akwaforta) w 1985, w tym samym roku przyjęta na podstawie prac do ZPAP, obecnie członek Arts Council – Rada Plastyki PSEP&ZPAP. Od 1989 r. mieszka i pracuje w Toskanii we Włoszech jako niezależny artysta grafik. Rysunek tuszem, również na płótnie, jest jej uprzywilejowaną formą ekspresji artystycznej, wypracowaną i doskonaloną na przestrzeni lat indywidualną techniką rysunkową, opartą na doświadczeniach studiów graficznych akwaforty oraz licznych poszukiwaniach twórczych.
Zrealizowała 38 wystaw indywidualnych we Włoszech, Francji, Niemczech i w Polsce, wśród  ostatnich w 2017 roku: Muzeum Ugo Guidi w Forte dei Marmi, Muzeum Niepodległości w Warszawie – wystawa pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP wraz z prezentacją katalogu „Joanna Brzescinska – Riccio. Continuum…” i Arte Hotel w Zamościu, na których to wystawach zaprezentowane zostało również artystyczne video zadedykowane twórczości artystki p.t. „Arte del Sognare”  autorstwa Giuseppe Joh Capozzolo, oraz na przełomie 2017/18 we Foyer Filharmonii Lubelskiej – wystawa wpisana w program II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Antoniny Mikłaszewicz – Campi. Udział w ponad 170 wystawach zbiorowych we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Belgii, Turcji, USA, Niemczech i w Polsce. Laureatka ok. 40 nagród i wyróżnień w konkursach sztuki i za całokształt pracy artystycznej, w 2017 uhonorowana została medalem „PRO MASOVIA” przez  Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz tytułem „Ambasador Kultury Zamościa 2017” przez Prezydenta Miasta Zamość. Obecna w licznych katalogach i publikacjach m.in. w prestiżowym katalogu współczesnej sztuki włoskiej „Catalogo dell’Arte Moderna Italiana” wydawnictwa Editoriale Giorgio Mondadori, Mediolan, (2015/16), w słowniku biograficznym „Polonia”  wyd. PWN Warszawa (2000), w encyklopedii „Wielka Encyklopedia Polonii Świata” wyd. Fundacja „Instytut Edukacji i Rozwoju” i Wydawnictwo Akademii Polonijnej w Częstochowie „Edukator”, Częstochowa (2014). Członek wielu stowarzyszeń artystycznych i akademickich we Włoszech, wielokrotny udział w Sympozjach i Kongresach Polonii. Prace w zbiorach publicznych, muzealnych oraz w kolekcjach prywatnych we Włoszech, Polsce, Francji, Niemczech i innych.  Jej twórczość recenzowali: krytycy i historycy sztuki, dziennikarze, artyści, muzycy, pisarze, poeci i kompozytorzy. Poza własną praca twórczą poświęca się również działalności kulturalno – artystycznej w celu zbliżenia środowisk twórczych polskich i włoskich.

Źródło: materiały własne Artystki

 


Wystawa: 2-14.03.2018
Wernisaż: 2 marca (piątek) 2018 godz. 18:00
Organizator wystawy:

Wydział Sztuki UO
Patronat:
Konsulat Honorowy Ukrainy w Opolu

Projekt POZA RAMĄ to dwie międzynarodowe wystawy, w których biorą udział studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego oraz studenci Katedry Desingu Narodowego Leśno-Technicznego Uniwersytetu Ukrainy we Lwowie.
Pierwsza edycja wystawy POZA RAMĄ odbędzie się w Opolu, w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera 2.03.2018 roku i potrwa do 14.03.2018 roku. Drugie otwarcie zaplanowano na Ukrainie we Lwowie w Galerii Zefiryna 14.04.2018 roku.
Pomysłodawczyniami projektu POZA RAMĄ są studentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego – Olga Koval i Anastasiia Shevchuk, które przyjechały do Opola ze Lwowa, aby kontynuować naukę na studiach magisterskich. Projekt POZA RAMĄ jest integralną częścią ich prac dyplomowych, których obrony odbędą się w lipcu br.
Celem projektu jest  skonfrontowania postaw artystycznych, zaprezentowanie odmiennych wizji twórczych, promocja sztuki studenckiej, ale także szeroko rozumiane SPOTKANIE. Wystawy w Opolu, jak i we Lwowie, będą bowiem pretekstem do spotkań studentów i wykładowców z obydwu uczelni – goście z Ukrainy przyjadą do Opola na otwarcie wystawy, odwiedzą Uniwersytet Opolski, zapoznają się z charakterem pracy na Wydziale Sztuki, zaprezentują własne dokonania. Będzie to również znakomita okazja do spotkania z mieszkańcami Opola podczas wernisażu w Opolskiej Filharmonii.
Zaproponowany przez Olgę Koval i Anastasiię Shevchuk tytuł POZA RAMĄ był dla studentów biorących udział w wystawie punktem wyjścia do pracy w różnych dyscyplinach artystycznych (malarstwo, rysunek, grafika, ilustracja), zachętą do tego, aby spojrzeć dalej, inaczej, wyjść poza bezpieczny, znany obszar i wejść w nowy. Albo też spojrzeć na to, co doskonale znane, na nowo, inaczej. Na wystawie w filharmonii zobaczymy zestaw prac 30 autorów – to kilkadziesiąt odmiennych wizji, postaw, technik i technologii.
Ważnym aspektem projektu jest wymiana doświadczeń studentów reprezentujących różne kraje, miasta, szkoły artystyczne, zapoznanie się z ich postawami twórczymi. I co nie mniej istotne, to również pretekst do spotkań – ludzi, kultury i myśli.

 


Wystawa: 2-26.02.2018
Wernisaż: 2 lutego 2018 (piątek) godz. 18:00 / Wstęp bezpłatny

KRYSTYNA  SZWED  O  SOBIE:

Rysowanie  i  szkicowanie  ołówkiem  już  od  wczesnego  dzieciństwa  było  moją  ogromną  pasją.  Później  przyszło  szkicowanie  węglem  i  malowanie  pastelami.
To  mi  pozwala  w  pełni  realizować  marzenia  i  odkrywać  tajemnicę  wnętrza.
Mogłabym  to  nazwać  jak  pierwszy  dotyk  słońca  i  światło  poranka,  które  wypełnia  nie  jeden  mój  obraz.  Napełnia  nie  jedno  zapisane  słowo  i  moje  serce  w  miłości  otwiera  się  do  tego,  co  kocham  najbardziej,  a  przy  tym  odkrywam  niesamowite,  tańczące  kolory.
Rysuję  i  maluję,  a  do  tego  jeszcze  piszę.  Mój  książkowy  debiut,  to  tomik  wierszy  ”Tajemnica  słowa  odkryta  bardziej”  ilustrowany  grafiką  obrazów.
Pasja  i  moje  zaangażowanie  zmierza  do  tego,  aby  pobudzać  wyobraźnię  czytelnika  i  widza.
Wszystkie  obrazy  są  ręcznie  malowane,  przeważnie  wzięte  z  tajemnicy  wnętrza.
–   To  rzeczywistość  tworzenia  piękna  słowem  i  obrazem.
–   To  chwila  i  oddech  koloru,  a  romantyczna  podróż  pełna  tajemnic  trwa …
–   To  podarunek  jednego  spojrzenia,  który  mogę  objawić  sobą.  W  niezwykły   nastrój  wprowadzić  dla  chwili.
Technika  malowania  suchymi  pastelami  pozwala  mi  na  wyrażanie  coraz  to  większej  chęci  odkrywania  siebie  i  otaczającego  mnie  świata  z  lekką  nutą  fantazji.

Obrazy  mojego  autorstwa  zaprezentowane  na  wystawie  w  Filharmonii  Opolskiej  zostały  wybrane  z  mojej  szerokiej  kolekcji  i  są  o  różnej  tematyce.  To  przeważnie  pejzaże,  twarz  tajemniczej  kobiety,  często  ukrytej  w  tle  obrazu  i  abstrakcja.  Kiedyś  przeważała  architektura  ubrana  w  biało – czarne  barwy.  Dzisiaj,  to  niekończący  się  cykl  barwnego  wyrażania  siebie..
Obecna  ekspozycja  obrazów  mówi  o  tym,  jak  wielka  i  rozległa  tajemnica  mieści  się  w  obrazie.  Dlatego,  że  kiedyś  szczelnie  zamknięte  moje  serce,  dziś  jest  otwarte  na  drugiego  człowieka,  dla  którego  chcę  tworzyć.   Tematyka  jaka  rozkwita  w  każdym  obrazie,  jest  dla  widza  do  odkrycia. Chodzi  mi  o  to,  aby  poddać  odbiorcę  chwilowej  ekspresji,  aby  wzbudzać  uczucia  odkrywania  ukrytej  w  treści  analizy  obrazu,  dla  interpretacji  w  jednej  chwili  spojrzenia.

I  o  to  właśnie  chodzi,  aby  zatrzymać  się.  Pozostać  tak  przez  chwilę …
Bo  czas  jest  chwilą  dla  wspomnienia.

Krystyna  Szwed

 


Ekspozycja: 12 – 31.01.2018

Jerzy Beski ur. 2 stycznia  1930 roku w Trembowli. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1949-1954 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. (1951-1952 Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych Budapeszt). Dyplom w 1954 roku. Po studiach osiedla się w Opolu. W latach 1954 – 1962 prowadzi zajęcia z malarstwa w Państwowym Ognisku Kultury Plastycznej w Opolu. W 1955 roku współorganizuje Oddział Związku Polskich Artystów Plastyków, 1968-1971 wiceprezes, 1971-1974, 1989-2002 pełnił, różne funkcje w Zarządzie Okręgu ZPAP w Opolu. W 2004 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

 

 

 

 

 

 

 

 


CUBE

Ekspozycja: 1.12.2017 – 07.01.2018
Wernisaż: 1 grudnia 2017 g. 18.00 Antresola

Zanurzając się w arkana fotografii, napotykamy wiele słów, pojęć i terminów, których zgłębianiu częstokroć poświęcamy lata swojej pasji i zaangażowania artystycznego. Jednym z takich pojęć jest PERSPEKTYWA. Dla szybszego jej przyswojenia kreślimy na naszych fotografiach linie, kształty geometryczne, okręgi, linie, które finalnie tworzą kadr. Projekt CUBE, zrealizowany przez członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego to eksperyment fotograficzny mający na celu grę tylko i wyłącznie liniami oraz geometrią, tak by zaciekawić i przykuć uwagę widza, zachęcając do zastanowienia. Wystawa CUBE ma być zagadką, ma zaskakiwać i pobudzać wyobraźnię.

 

 

 


18.09.2017r. godz. 19:00 Antresola
Wernisaż zbiorowej wystawy członków OTF Ścieżkami natury

Zbiorowa wystawa członków Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego – Ścieżkami Natury, przedstawia zdjęcia wykonane w trakcie podróży po świecie i skupia się na otaczającej fotografa naturze i krajobrazie. Podróżowanie i poszukiwanie zapierających dech w piersiach widoków, często prowadzi fotografa przez liczne ścieżki, niejednokrotnie niebezpieczne i pełne wyzwań, ale dających również ogrom satysfakcji oraz ciekawych opowieści. Zaprezentowane prace są wynikiem podążania ścieżkami, którymi wiodła nas natura gdzie dane nam było uchwycić różne jej oblicza.
Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja prac współorganizatora wydarzenia, Bartosza Murzicza, zdjęcia z jego cyklu „Arche”.

Na wystawie zaprezentujemy fotografie:
-Anny Czarneckiej,
-Doroty Jesion,
-Haliny Makuch,
-Joanny Różyckiej,
-Jolanty Smerkowskiej-Mokrzyckiej,
-Katarzyny Mogilnickiej,
-Magdaleny Tarczyńskiej,
-Marzeny Tomaszewicz,
– Roxany Dąbrowskiej.
-Bartłomieja Trojańskiego,
-Dariusza Nowickiego,
-Krzysztofa Jordana,
-Marcina Szewczaka,
-Marka Wieliczko,
-Mirosława Mokrzyckiego.

Serdecznie zapraszamy w imieniu OTF i Bartosza.

       

 


RZECZY ISTOTNE 3
Ekspozycja: 29.05 – 22.06.
Wernisaż: 31.05.2017 godz.18.00

Dzieje się.! Następna wystawa studentów Instytutu Sztuki na widnokręgu opolskiego krajobrazu kultury Anno Domini 2017. Kolejna odsłona Rzeczy Istotnych jako następny przejaw aktywności naszych studentów, spragnionych  tworzenia ukazuje ich ogromny i nieograniczony potencjał twórczy. Są to rzeczy niebywałe…. Niebywałe dlatego, bo mądre, oryginalne, wrażliwe, a to staje się niestety rzadkością w świecie wypełnionym komercyjnym przekazem, zakodowanym produktem aranżującym nasze myśli i zachowania. Sztuka powinna być niebywała, powinna pozwolić odlecieć…lub zanurzyć się w poszukiwaniu absolutu i własnej artystycznej przestrzeni. Jestem przekonany że młodzi artyści są bardzo bliscy poznania świata poprzez sztukę, potrzebują jeszcze tylko kilku lekcji aby nauczyć się języka, którym ten świat opiszą. Po prezentowanej wystawie Rzeczy Istotnych widać że są na poziomie mocno zaawansowanym. Wystawa pokazuje nam szerokie spektrum artystycznych, ideowych inspiracji i inklinacji, ukazuje nam różnorodność formalną wyartykułowaną poprzez pielęgnowany z przekonaniem warsztat. Pokazuje nam to, że młodzi są czujni, uważni i chcą żeby się działo…i o to w sumie chodzi…

dr Bartłomiej Trzos

 

 

 


Zbiorowa wystawa Opolskiego Towarzystwa Fotograficznego –  „W barwach nocy”.
Ekspozycja: 10.05 – 28.05.2017
Wernisaż:10.05.2017 g. 18.00

Noc zmienia przestrzeń miejską otulając mrokiem i ukazując detale architektury, barwne scenerie, niewidoczne za dnia. Wystawa pokazuje czasem wyludnione ulice, zapomniane zaułki lub mieszkańców, którzy znaleźli powód, by jak nasi autorzy zatopili się w magicznym nocnym Opolu.

Opolskie Towarzystwo Fotograficzne jest najstarszym amatorskim stowarzyszeniem skupiającym od 1946 roku miłośników fotografii w Opolu.
Stowarzyszenie to od lat organizuje plenery, prowadzi działalność dydaktyczną oraz artystyczną w zakresie fotografii. Owocem tej pracy są wystawy indywidualne, poplenerowe oraz odbywająca się co rok ekspozycja zbiorowa, która podsumowuje całoroczne dokonania członków.

Autorzy prac:
– Piotr Chrobak,
– Anna Czarnecka,
– Halina Makuch,
– Katarzyna Mogilnicka,
– Mirosław Mokrzycki,
– Dariusz Nowicki,

 

 


Tytuł wystawy: Transformizm

Artysta: ASO

Czas: 8.05-27.06.2017 r.

“Wystawa jest próbą przekazania, jak ważna jest dla artysty zmiana i proces przemiany w dążeniu do uzyskania wewnętrznej harmonii. To świadoma analiza bagażu doświadczeń, słabości i wewnętrznej siły. To postawiony przed sobą cel i ogromna konsekwencja. Tak jak w naturze artysta przekształca się duchowo i artystycznie, nadając nowy sens swojemu istnieniu. Buduje własną przestrzeń, w której będzie mógł swobodnie oddychać.” Moje rysunki są jak moje myśli, a ja jestem procesem”.

Zainspirowany teoria ewolucjonizmu tworzy Transformera – rysunek czteroczesciowy, który zmienia swoją formę, ewoluuje. Części składowe jako niezależne elementy nabierają znaczenia jedynie w zestawieniu wzajemnie się uzupelniajac. Brak konkretnej formy, oraz intensywność barw pozwalają odbiorcy w sposób uniwersalny odczytać przesłanie autora oraz jego emocjonalny przekaz.

Na wystawie znajdują się zarówno pierwsze szkice jak i późniejsze próby budowania bardziej złożonej struktury.

Projekt i realizacja: netkoncept.com