Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących

Uroczysty koncert w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Dzieła polskich kompozytorów – Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Maliszewskiego – uświetniły uoczysty koncert zorganizowany w niedzielny wieczór (11.11) w Filharmonii Opolskiej, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Krzysztof Książek podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej
Krzysztof Książek podczas koncertu w Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann podczas koncertu 11.11.2018
Przemysław Neumann podczas koncertu 11.11.2018

Koncert rozpoczęła uwertura do oratorium Powrót syna marnotrawnego – Feliksa Nowowiejskiego. Płyta z utworami Felika Nowowiejskiego nagranymi przez Filharmonię Opolską dostępna jest w kasie.
W pierwszej części wieczoru wystąpił utytułowany pianista, Krzysztof Książek, kojarzony głównie z konkursami chopinowskimi. Brawurowo zaprezentował on koncert fortepianowy a-moll Jana Padarewskiego. Po przerwie orkiestra pod batutą dyrektora Przemysława Neumanna zaprezentowała utwór mocno wyczekiwanym przez wielu słuchaczy – IV symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego “Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie”, która zabrzmiała po raz pierwszy od prawykonania, czyli niemal 100 lat.

Więcej na temat koncertu, rozmowę z Krzysztofem Książkiem i dyrektorem Przemysławem Neumannem, posłuchać można na stronie Radia Opole – patrona medialnego filharmonii. Zdjęcia z koncertu zobaczyć można na f

– zapraszamy!

Projekt i realizacja: netkoncept.com