Filharmonia Opolska
71. Sezon Artystyczny
2022/2023
BIP Wersja dla słabowidzących

HALKA Moniuszki

HALKA Stanisława Moniuszki

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – twórcy polskiej opery narodowej. Stąd Sejm RP postanowił ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki„imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”.

Z tej okazji w piątek 10 maja 2019 r. w Filharmonii Opolskiej odbył się specjalny koncert poświęcony twórczości tego kompozytora.

Koncert spełnił oczekiwania publiczności – podczas koncertu zachwycały głosy solistów śpiewaków – Marceliny Beucher, Yuriego Haradzetskiego oraz Mariusza Godlewskiego, którzy wykonali swoje arie  z ogromną nutą polskości.

Zachwycała publiczność – na koncercie byli obecni młodzi melomani przez wszystkie szczeble edukacji aż do emerytów – na widowni można było usłyszeć jak widzowie dołączają do solistów i nucą melodie im znane i bliskie sercu.

Połączenie filmu z muzyką na żywo do filmu „Halka” z 1929 roku w reżyserii Konstantego Meglickiego – pomysł dyrygenta koncertu Adama Banaszaka, stanowiło element ściśle włączający w obchody jubileuszu kompozytora. Przepiękne i nieoczekiwane połączenia – muzyki z obrazem robiło ogromne wrażenie.

Koncert zaprezentował opolskiej publiczności to co w muzyce Stanisława Moniuszki jest najpiękniejsze.

Zapraszamy do galerii zdjęć z koncertu na facebooku. 

Projekt i realizacja: netkoncept.com