Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących

Filharmonia z nagrodą od Google!

Google przyznaje Złote Pinezki – wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez użytkowników Map Google atrakcji turystycznych w każdym z województw. W województwie opolskim nagrodę otrzymuje Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. 

Mapy Google zostały uruchomione w lutym 2005 roku i od tego czasu pomagają użytkownikom znajdować informacje o interesujących ich miejscach, firmach czy instytucjach z całego świata. Dziś z usługi korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map Google dodano już ponad 200 milionów miejsc, a użytkownicy każdego dnia publikują w usłudze ponad 20 milionów wpisów: wskazówek, opinii, zdjęć i informacji.

To właśnie dzięki opiniom użytkowników Map, Google wyłonił dla każdego z szesnastu województw jedno, najlepiej oceniane miejsce, które otrzyma statuetkę Złotej Pinezki. W województwie opolskim: jest nim Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera. Właśnie to miejsce najlepiej ocenili użytkownicy popularnej aplikacji i otrzymuje ono statuetkę z okazji 15. rocznicy uruchomienia Map Google.

Złote Pinezki. To szczególne wyróżnienie, bo chociaż przyznane przez nas, to tak naprawdę nagroda w imieniu samych podróżników i użytkowników Map. To właśnie dzięki ich ocenie i zaangażowaniu mogliśmy wyłonić jedną atrakcję turystyczną w każdym z województw – miejsce szczególne i warte odwiedzenia. A takim – w województwie opolskim – okazała się Filharmonia Opolska. Miejsce zachwyca architekturą, ale przede wszystkim wyjątkową ofertą kulturalną. To adres, pod którym na stałe działa Orkiestra Symfoniczna i który gościł wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów oraz solistów. Mamy nadzieję, że wydarzenia muzyczne Filharmonii Opolskiej przyciągać będą coraz większą liczbę melomanów. Zachęcamy też do odkrywania okolic, tych bliższych i dalszych, tych znanych i tych mniej oczywistych – a także do wspierania swoich ulubionych miejsc poprzez dzielenie się opiniami, wskazówkami lub zdjęciami na Mapach. Na pewno ludzie je prowadzący, obojętnie, czy są to atrakcje turystyczne, restauracje czy lokalne firmy to docenią – powiedziała Elżbieta Różalska z Google Polska.

Filharmonia mieści się w samym centrum miasta, tuż przy malowniczym Kanale Młynówka. Różnorodny repertuar, który można tu usłyszeć – od muzyki symfonicznej i operowej przez kameralną, musical, jazz, poezję śpiewaną czy inne rodzaje muzyki popularnej – łączy światowy poziom wykonania. Oprócz doznań artystycznych miejsce oferuje również przestrzeń do spotkań towarzyskich – w rozbudowanym gmachu Filharmonii funkcjonuje współpracująca ze sceną klubową restauracja Cztery Pory Roku, gdzie można napić się dobrej kawy, porozmawiać i posłuchać muzyki. Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera obecnie ma już ponad 1300 opinii na Mapach Google, a średnia ocen wynosi 4,8.

Muszę przyznać, że lubię technologię i rozwiązania ułatwiające życie. Pamiętam ciepłe miesiące 2015 roku – dowiedziałem się wtedy o konkursie na dyrektora Filharmonii Opolskiej. Zanim złożyłem swoją aplikację… wpisałem Krakowską 24 w Mapy Google. Nigdy wcześniej nie byłem w Opolu. Po obejrzeniu mapy (uwielbiam studiować mapy!) i przeczytaniu opinii dotychczasowych gości Filharmonii – ruszyłem w drogę. Obiekt i jego klimat zachwyciły mnie. We wrześniu tego samego roku stałem się opolaninem z wyboru; wraz z zespołem moich pracowników już szósty rok staramy się tak rozwijać działalność artystyczną instytucji, by odbiorcy muzyki chętnie do niej wracali. Opinie i oceny w Mapach Google to dla nas nie tylko miernik naszych działań – w obecnym czasie epidemii to również czytelna deklaracja, że sztuka naprawdę jest mieszkańcom Opolszczyzny potrzebna. Złota Pinezka mocno podbudowała naszą nadzieję i apetyt na pełnowymiarowy powrót do pracy! – przyznaje dyrektor Filharmonii Opolskiej, Przemysław Neumann.

Do tej pory przyznano 14 Złotych Pinezek. W województwie pomorskim otrzymał ją Zamek w Malborku, w województwie zachodniopomorskim Wały Chrobrego, w województwie warmińsko-mazurskim Mosty w Stańczykach, w województwie podlaskim Pałac Branickich w Białymstoku, w województwie kujawsko-pomorskim Żywe Muzeum Piernika, w województwie dolnośląskim ZOO Wrocław Afrykarium, w województwie lubuskim Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, w województwie lubelskim Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w województwie świętokrzyskim Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, w województwie małopolskim Zamek Królewski na Wawelu, w województwie podkarpackim Muzeum Budownictwa Ludowego, w województwie wielkopolskim Park Cytadela, w województwie łódzkim Pasaż Róży, a w województwie śląskim Kopalnię Guido.

Projekt i realizacja: netkoncept.com