Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących

Wspaniały finał 69. Sezonu Artystycznego

W piątek 18 czerwca 2021 dźwiękami IX symfonii Ludwiga van Beethovena zakończyliśmy 69. Sezon Artystyczny. Był to nie łatwy okres, który w dużej mierze upłynął nam “w sieci”. Dzięki koncertom i wydarzeniom online, mogliśmy gościć w Państwa domach dzięki koncertom i wydarzeniom online, w ciągu całego sezonu odbyło się 58 wydarzeń w naszej siedzibie i aż 43 wydarzenia w przestrzeni internetowej.
Podczas uroczystego zakończenia sezonu głos zabrała Pani Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego . Podziękowała muzykom i wszystkim pracownikom filharmonii za wytrwałość w pracy pomimo warunków pandemicznych.
Czas pandemii uświadomił nam jak bardzo potrzebne nam są do życia, oprócz pożywienia, oprócz kontaktu z drugim człowiekiem wydarzenia artystyczne, wydarzenia kulturalne, szeroko rozumiana kultura, bo dzięki niej stajemy się naprawdę ludźmi w całym wymiarze tego słowa. 

Podczas koncertu, na specjalnie powiększonej scenie w Sali koncertowej wystąpiła Orkiestra Filharmonii Opolskiej oraz Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu przygotowany przez Agnieszkę Franków-Żelazny, a za pulpitem dyrygenckim stanął dyrektor Przemysław Neumann. W partiach solowych zaprezentowali się wybitni polscy śpiewacy: sopranistka Olga Pasiecznik, mezzosopranistka Monika Ledzion-Porczyńska, tenor Piotr Buszewski oraz bas-baryton Jarosław Bręk.

Po koncercie na antenie Radia Opole – naszego partnera sezonu – tak relacjonowali swoje występy:
– Wydaje mi się, że w tym dzisiejszym wydarzeniu jest jakaś głęboka symbolika dlatego, że rok temu zatrzymała nas pandemia – przyznał Jarosław Bręk – Nie mogliśmy wystąpić z uwagi na wielki skład na scenie. I dziś, kiedy otwierają się te drzwi normalności, właśnie ten utwór, w tak wielkim składzie był możliwy do wykonania. Myślę, że jest jakaś symbolika w tym, natomiast dla mnie osobiście jest to powrót z tym utworem do Opola po 18 latach i to, jak pan dyrektor Neumann powiedział, to był ostatni raz, kiedy IX symfonia [Beethovena] była tutaj wykonywana, w Opolu. I cieszę się, że wróciłem po tych latach z tym samym utworem.

Z możliwości wykonania monumentalnej symfonii związanego z Głogówkiem Beethovena cieszyła się również sopranistka Olga Pasiecznik, choć artystka przyznała, że należy do nielicznego grona artystów, które pomimo trwania pandemii miało możliwość utrzymywania aktywności zawodowej.

– Owszem, bardzo wiele projektów spadło, ale na szczęście miała okazję kontynuować to, co robię zawsze: nagrywałam, uczyłam, nawet zdążyliśmy zaśpiewać dwie premiery operowe – wyjaśnia Olga Pasiecznik. – Cieszę się, że wreszcie wracamy do normalności i też cieszę się bardzo, że po jakimś czasie też miałam okazję zaśpiewać z moim kochanym kolegą Jarosławem Brękiem, z którym razem śpiewaliśmy lata w Operze Kameralnej, potem na różnych scenach filharmonicznych i koncertowych. Cieszę się, że po dłuższym czasie mamy okazję również razem zaśpiewać tak wspaniałe dzieło.

Całą relację można przeczytać na stronie Radia Opole. A po więcej zdjęć zapraszamy na naszego facebooka.

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com