Filharmonia Opolska - logo
70. Sezon Artystyczny
2021/2022
BIP Wersja dla słabowidzących

Warsztaty Gospel & Gospel Kids 2022

4-5 czerwca 2022

O repertuarze:
Każdy kto lubi śpiewać może wziąć udział w dwudniowych Warsztatach Gospel z TGD – nie prowadzimy przesłuchań, najważniejsza jest pasja i radość śpiewania!
W tym samym czasie dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat odbędą się warsztaty Gospel Kids. Warsztaty Gospel & Gospel Kids zakończą się wspólnym Koncertem Finałowym na dużej scenie Sali koncertowej Filharmonii. W programie usłyszymy piosenki w wykonaniu zespołu TGD i uczestników Warsztatów Gospel & Gospel Kids.
Zespół TGD (skrót od Trzecia Godzina Dnia) znany jest polskim słuchaczom od prawie 40 lat. Muzykę zespołu zalicza się do nurtu pop-gospel, choć obecnie repertuar TGD to głównie autorskie kompozycje Piotra Nazaruka, lidera i dyrygenta grupy. Jest to od lat jeden z najbardziej znanych, a na pewno najdłużej działających, zespołów muzycznych w Polsce, wykonujących muzykę z chrześcijańskim przesłaniem. Dzisiejsze brzmienie grupy tworzy kilkunastu wokalistów, zespół instrumentalny i grono solistów. Cechą wspólną koncertów jest prezentowanie szerokich gatunków muzycznych (spokojne melodie, rockowe brzmienia, ballady i elementy rapu), ale zawsze ta sama treść – teksty oparte na słowach Pisma Świętego.  Zespół wydał do tej pory 11 albumów z muzyką autorską. TGD jest rozpoznawalne również szerszemu gronu widzów za sprawą koncertów telewizyjnych i gościnnych występów w muzycznych i rozrywkowych programach telewizyjnych. Grupa współpracowała z artystami takimi jak Elżbieta Skrętkowska, Mieczysław Szcześniak, Adam Sztaba, Kuba Badach czy Anna Maria Jopek. Znanym projektem TGD jest również rozpoznawalna od lat, coroczna trasa koncertowa Kolędy świata. Do udziału w niej zespół zaprasza znanych gości, zabierając publiczność w podróż po najciekawszych bożonarodzeniowych tradycjach muzycznych. Koncerty zespołu, choć muzycznie na bardzo wysokim poziomie, są nie tyle formą prezentacji artystycznej, co „ubraną w dźwięki” modlitwą.

A to ciekawostka!
Wśród biblijnych godzin dnia godzinę zerową wskazywał wschód słońca, od niego liczone były kolejne. Jak powszechnie wiadomo, w dzisiejszych czasach godzina zerowa to północ. W związku z tym, aby przełożyć biblijny czas na wskazania naszego zegara, należy skorygować go o sześć godzin. Trzecia godzina dnia w Biblii to dzisiejsza 9, szósta to 12, dziewiąta to 15, a jedenasta to 17.  Nazwa zespołu TGD odnosi się do godziny zesłania Ducha Świętego, uznawanego za początek Kościoła. Przy interpretacji Biblii zesłanie Ducha Świętego, gdy apostołowie zaczęli przemawiać różnymi językami, zestawiane jest z pomieszaniem języków przy budowie wieży Babel. W chwili zesłania ludzkość zdołała symbolicznie przezwyciężyć dzielące ją bariery i na nowo się zjednoczyć. Jest to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich.

Zapisy oraz szczegółowe informacje już wkrótce.

Projekt i realizacja: netkoncept.com