Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących

Warsztaty Gospel & Gospel Kids

27 – 28 maja 2023

Serdecznie zapraszamy na Warsztaty Gospel, które w weekend 27 – 28 maja 2023 r. poprowadzi Ruth Waldron. Warsztaty skierowane są do osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12 roku życia. Nie prowadzimy przesłuchań uczestników – najważniejsza jest pasja i radość śpiewania – o zapisaniu do chóru decyduje kolejność zgłoszeń.

Dzieci w wieku 6 – 12 lat zapraszamy na warsztaty Gospel Kids, które równolegle z Warsztatami Gospel odbywać się będą w Sali kameralnej pod okiem entuzjastycznej instruktorki Anny Madej.
Warsztaty Gospel i Gospel Kids zakończą się wspólnym Koncertem Finałowym na dużej scenie Sali koncertowej Filharmonii Opolskiej z udziałem publiczności.
Na oba wydarzenia: Warsztaty Gospel oraz Gospel Kids obowiązują osobne: formularze zgłoszeniowe, harmonogramy, regulaminy oraz cennik (szczegóły poniżej).
Serdecznie zapraszamy!

 

Patronat medialny:

 

Ruth Waldron
Anna Madej
Chór Warsztatów Gospel & Gospel Kids

Ruth Waldron –  jest charyzmatyczną wokalistką, śpiewa gospel od 3 roku życia, kiedy to zaczęła uczestniczyć w próbach przykościelnego chóru gospel w rodzinnym mieście. Z czasem rozwijała swój  talent, śpiewając w młodzieżowym chórze kościelnym i ucząc się od gwiazd gospel. Jako nastolatka rozpoczęła profesjonalną karierę w chórze Visual Ministry.

W 1999 roku wraz z Peterem Steinvigiem poprowadziła 1. Warsztaty Gospel w Krakowie – również pierwsze tego typu warsztaty w Polsce. Zdobytą przez lata wiedzą na temat śpiewu podzieliła się w wydanym w 2006 roku albumie The Daily Vocal Workout. Wiele europejskich chórów zaprasza Ruth do prowadzenia kursów wokalnych. Od 2016 roku organizuje w Londynie Love To Sing Gospel Workshop – warsztaty podczas których uczestnicy z całego świata uczą się śpiewu gospel, a zwieńczeniem tej pracy jest wielki koncert finałowy.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w jej karierze był udział w BBC Gospel Proms. W 2013 roku została dyrygentką tego prestiżowego wydarzenia w Royal Albert Hall.

W 2014 roku została zaproszona do udziału w koncercie Kolory miłosierdzia w Krakowie z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II. Jako chórzystka współpracowała z artystami takimi jak Chaka Khan, Gladys Knight czy Ayden Quinn.

Gospelowy śpiew przynosi jej nieustanną radość i miłość, która wciąż w niej wzrasta. Dopóki na jej drodze będą stawać ludzie chętni ją dzielić, to mogą nieustannie liczyć na jej wsparcie i doświadczenie.

 

fot. Einar Dranger

Ruth Waldron

Od najmłodszych lat, Ruth zaznajamiała się z muzyką gospel i charakterystycznymi dla tego gatunku harmoniami, uczęszczając już w wieku 3 lat na próby kościelnego chóru The People’s Christian Fellowship w Londynie. Wraz z wiekiem Ruth rozwijała swoje umiejętności wokalne będąc członkiem szkolnych i kościelnych chórów młodzieżowych. Współpraca z czołowymi solistami muzyki gospel sprawiła, że Ruth jeszcze bardziej pokochała ten gatunek muzyki. Będąc nastolatką Ruth pomyślnie przeszła przesłuchania do profesjonalnego chóru gospel Visual Ministry, gdzie pod kierunkiem wybitnych dyrygentów rozwijała swoje zdolności dyrygenckie i odkryła w sobie pasję do uczenia innych. Swoje umiejętności szlifowała kierując szkolnymi i kościelnymi chórami, a także dyrygując chórami w Danii, Niemczech, Polsce, Norwegii, we Włoszech, a także w USA.

W latach 2003-2006 Ruth wydała swoją pierwszą książkę z płytą CD The Daily Vocal Workout, gdzie spisała swoje doświadczenia w pracy z głosem oraz wskazówki jak prawidłowo się rozśpiewywać.

Chóry z różnych europejskich krajów zapraszają Ruth do poprowadzenia specjalnych sesji wokalnych i warsztatów gospelowych.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w jej karierze muzycznej była nominacja na stanowisko dyrektora pierwszej edycji BBC Gospel Proms (2013 r.) w słynnej Royal Albert Hall w Londynie, gdzie wystąpił 150 osobowy chór gospel utworzony z połączonych najlepszych chórów gospel Wielkiej Brytanii.

W 2014 r. Ruth została zaproszona do występu jako solistka w koncercie Color’s of Mercy w Krakowie, gdzie wystąpiła razem z innymi wiodącymi wokalistami z Polski i zagranicy, z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II. Było to niezwykłe i pokrzepiające doświadczenie.

Jako freelancer Ruth nie tylko uczy, ale wspiera innych artystów biorąc udział w nagraniach takich płyt jak: V9 Collective World To Me, Emmanuel Waldron All Seasons, England’s Gospel Selection, Power Praise The King Is Coming, Muyiwa and Riversongs Declaring His Power, Visual Ministries Visually Speaking, The People’s Christian fellowship Praise Comes First, Kingsway Music Recording wspólnie z Matt Redman, Stuart Townsend & Tim Hughes oraz liczne nagrania na żywo w Polsce i Danii m.in. z czołowym duńskim chórem gospel Kefas.

Wśród osiągnięć Ruth należy wymienić:

 • Gościnny instruktor wokalny gospel w programie telewizyjnym Garetha Malone’a Sing While you Work (2013 r.)
 • Dyrektor Chóru podczas pierwszej edycji Gospel BBC Proms (2013 r.)
 • Główna nagroda GMA oraz nominacja MOBO dla zespołu V9 Collective (muzyka współczesna, funk i soul)
 • Nagroda Oasis Award dla najlepszego chóru The People’s Christian Fellowship Choir
 • Transmisja telewizyjna Stars of Händel będąca adaptacją oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla, gdzie wystąpiła w chórkach wspierających solistów: Chaka Khan, Gladys Knight oraz Ayden Quinn
 • Członek chóru, który wystąpił podczas Jubileuszu Królowej Elżbiety II
 • Prowadzenie warsztatów gospel w różnych krajach.

Nieustannie rośnie pasja Ruth do dzielenia się muzyką gospel, swoim doświadczeniem i sercem z innymi, zwłaszcza wtedy, kiedy widzi ile radości daje ludziom śpiewanie piosenek gospel.

 

fot. Tomasz Białowolski

Anna Madej
Charyzmatyczna wokalistka i dyrygentka, autorka piosenek i trener wokalny. Od 2009 roku liderka zespołu Play&Pray, z którym wydała dwa albumy: Królestwo i On miłością jest. Absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, wokalistyki jazzowej na Uniwersytecie Zielonogórskim i Edukacji Muzycznej w zakresie śpiewu estradowego na UJK w Kielcach. Cały czas szkoli swój warsztat biorąc udział w licznych warsztatach i konferencjach naukowych z zakresu wokalistyki.
Na co dzień właścicielka studia muzycznego KokoSound, instruktorka krakowskiej Szkółki TGD i dyrygentka krakowskiego chóru Grodzka Gospel Choir. W 2021 roku założyła zespół wokalny SoundBox, z którym wykonuje własne aranżacje piosenek z zakresu muzyki rozrywkowej. Ma za sobą wieloletnią współpracę z chórami Space of Grace i Gospel Voice. Od kilku lat prowadzi warsztaty gospel i warsztaty muzyczne dla solistów i chórów, przybliżając uczestnikom prawidłową technikę wokalną. Prowadziła warsztaty na terenie Niemiec, Bułgarii, Ukrainy i w wielu polskich miastach. Od 2012 roku prowadzi muzycznie chór i zespół Spotkania Młodych w Wołczynie. Od wielu lat związana muzycznie z festiwalami Strefa Chwały i Golgota Młodych. Jako aranżer partii wokalnych, brała udział w nagraniu płyty Pielgrzym ze współczesnym ujęciem poezji Norwida, płyty Talitha Kum z zespołem Love Story, Z głębokości z zespołem KapBand i dwóch płyt: Siła i TAK z zespołem Naaman. Obecnie pracuje nad solowym albumem.
Od wielu lat jej pasją jest śpiew i harmonia, którą tworzą łączące się ze sobą głosy. Uwielbia pracę z drugim człowiekiem i moment, kiedy pomaga mu odnaleźć jego własne, wyjątkowe i niepowtarzalne brzmienie. Miłość do śpiewu, muzyki rozrywkowej i pedagogiki wokalnej realizuje najpełniej trenując głosy w studiu KokoSound.

 


—————– PODSTAWOWE INFORMACJE o Warsztatach Gospel / Gospel Kids —————–

– nie ma przesłuchań kwalifikacyjnych – każdy może wziąć udział w Warsztatach – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń;
– nie jest konieczne wcześniejsze doświadczenie śpiewania w chórze;
– w ramach warsztatów w ciągu dwóch dni prób, pod okiem profesjonalnych instruktorów, uczestnicy uczą się klasycznych i współczesnych utworów gospel z podziałem na głosy (sopran, alt, tenor)
– pieśni są głównie w języku angielskim
– każdy uczestnik otrzymuje zeszyt z tekstami piosenek (z którego będzie można korzystać także podczas koncertu finałowego)
– pracujemy bez nut, poszczególne głosy uczą się swoich partii na pamięć
– warsztaty będą tłumaczone na język polski (w miarę możliwości oraz potrzeb obecny będzie tłumacz)
– podczas Koncertu Finałowego każdy uczestnik może mieć zeszyt z tekstami piosenek
– Warsztaty Gospel oraz warsztaty Gospel Kids kończą się wspólnym Koncertem Finałowym.

—————– ZAPISY i WPŁATY —————–

Warunkiem uczestnictwa w Warsztatach Gospel lub Gospel Kids jest wypełnienie odpowiedniego formularza rejestracyjnego on-line oraz dokonanie opłaty za Warsztaty przelewem w ciągu 5 dni od momentu rejestracji.
W przypadku grup zorganizowanych (min. 5 osób) na Warsztaty Gospel należy wypełnić osobny formularz dla każdego członka grupy i dodatkowo w odpowiedniej rubryce podać nazwę lidera grupy (lub nazwę grupy). Wpłaty dokonuje lider grupy w imieniu wszystkich członków swojej grupy.
Osoby, które chcą otrzymać fakturę powinny w momencie rejestracji online od razu zgłosić taką potrzebę i podać dane do faktury.
WPŁATY:
Filharmonia Opolska, ul. Krakowska 24, 45 – 075 Opole
Nr konta bankowego: 89 1050 1504 1000 0090 3189 6906
Tytułem: Warsztaty Gospel – (IMIĘ i NAZWISKO UCZESTNIKA / LIDERA GRUPY)
lub
Tytułem: Gospel Kids – (IMIĘ i NAZWISKO UCZESTNIKA)
Osoby, które się zarejestrują i dokonają wpłaty otrzymają maila z potwierdzeniem przyjęcia na Warsztaty.
CENA WARSZTATÓW GOSPEL:
110 zł / os.
100 zł / os. – studenci, młodzież ucząca się oraz grupy zorganizowane (min. 5 osób)
UWAGA: Cena Warsztatów nie obejmuje posiłków, ani noclegów.
Wpłaty za udział w Warsztatach nie podlegają zwrotowi.
CENA GOSPEL KIDS (dzieci w wieku 6 – 12 lat):
60 zł / os.
50 zł /os. – cena promocyjna dla rodzin (gdy w warsztatach bierze udział rodzeństwo lub rodzic biorący udział w Warsztatach Gospel).
UWAGA: Cena Warsztatów nie obejmuje posiłków, ani noclegów.
Wpłaty za udział w Warsztatach nie podlegają zwrotowi.

—————– WAŻNE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW GOSPEL —————–

 1. Warsztaty to czas intensywnego śpiewania, dlatego każdy z uczestników powinien zaopatrzyć się w butelkę wody;
 2. Podczas warsztatów warto mieć ze sobą dyktafon (telefon komórkowy) by nagrywać poszczególne partie dla swojego głosu, których będą uczyć instruktorzy – nagranie może się przydać przy powtarzaniu materiału;
 3. Na Koncert Finałowy uczestnicy Warsztatów Gospel ubierają się na biało;
 4. Każdy z uczestników warsztatów zobowiązany jest do punktualnego stawiania się na wszystkie próby i czynnego uczestnictwa we wszystkich próbach;
 5. Opłata za uczestnictwo w Warsztatach Gospel nie obejmuje posiłków, ani noclegów i nie podlega zwrotowi;
 6. Osoby poniżej 14 roku życia mogą uczestniczyć w Warsztatach Gospel jedynie z pełnoletnią osobą towarzyszącą, która będzie sprawowała opiekę nad osobą niepełnoletnią podczas Warsztatów oraz Koncertu Finałowego;
 7. Osoby poniżej 18 roku życia muszą dostarczyć pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na uczestnictwo w Warsztatach i Koncercie Finałowym – najpóźniej w dniu rozpoczęcia Warsztatów (rodzic/opiekun prawny musi wypełnić i podpisać Formularz zgłoszeniowy Warsztatów Gospel dla osób niepełnoletnich – wzór poniżej w dokumentach do pobrania);
 8. Wszystkie osoby pełnoletnie najpóźniej w dniu rozpoczęcia warsztatów muszą dostarczyć wypełniony i podpisany Formularz zgłoszeniowy (wzór poniżej w dokumentach do pobrania).

—————– WAŻNE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW GOSPEL KIDS —————–

 

 1. Na warsztaty Gospel Kids każdy rodzic/opiekun prawny powinien zaopatrzyć dziecko w butelkę wody + zdrową przekąskę/II śniadanie (ze względu na emisję głosu prosimy nie przynosić: napojów gazowanych, słodyczy oraz chipsów).
 2. Na Koncert Finałowy uczestnicy warsztatów Gospel Kids ubierają się: góra biała + dół jeansy (spodnie lub spódnica) + kolorowe dodatki. Ważne aby stroje były wygodne i dawały swobodę ruchu.
 3. Każdy z uczestników warsztatów Gospel Kids zobowiązany jest do punktualnego stawiania się na wszystkie próby i czynnego uczestnictwa we wszystkich próbach. Udział we wszystkich próbach jest obowiązkowy.
 4. Opłata za uczestnictwo w Gospel Kids nie obejmuje posiłków, ani noclegów i nie podlega zwrotowi.
 5. Uczestnicy warsztatów Gospel Kids (dzieci) podczas prób pozostają na sali z prowadzącymi.
 6. Każdy rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany do punktualnego odbioru swojego dziecka po zakończeniu prób w sobotę i niedzielę. W niedzielę, po swoim występie na Koncercie Finałowym dzieci będą czekały na odbiór w Sali kameralnej aż do zakończenia koncertu. Rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany do odbioru swojego dziecka bezpośrednio po zakończeniu całego Koncertu Finałowego.
LICZBA UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW GOSPEL i GOSPEL KIDS JEST OGRANICZONA! OBOWIĄZUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ.
Koordynator: Barbara Pieczyńska
b.pieczynska@filharmonia.opole.pl
tel. 77 44 23 288

Serdecznie zapraszamy na koncert finałowy Warsztatów Gospel, który odbędzie się
28 maja 2023 r. o godz. 18:00

Warsztaty Gospel. Koncert finałowy

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com