Musica Vena

Musica Vena to przede wszystkim ludzie z pasją, wytrawni artyści i profesjonalni muzycy.
Zespół Musica Vena powstał w 2000 roku. Założycielami zespołu byli skrzypaczka Joanna Widawska oraz akordeonista Dariusz Kownacki, którzy do dzisiaj tworzą trzon zespołu. Z czasem skład zespołu się powiększał i od 2001 roku stanowił już trio w składzie z altówką, a naszymi współwykonawcami  byli kolejno Michał Gawroński i Małgorzata Rędzińska.
Kolejne lata przyniosły doświadczenia na gruncie wykonawczym, pewną dojrzałość muzyczną, obserwację nowych tendencji w kulturze. Celem było ukierunkowanie stylu wykonawczego. I tak w oparciu o kulturę jidysz i żywiołową melodykę bałkańską powstał projekt Musica Vena Klezmer Section, w którym trio skrzypce, akordeon, altówka, zostało wzbogacone o kontrabas i klarnet. Instrumentarium zostało powiększone również o instrumenty perkusyjne, jak bęben, bongosy, marakasy i tamburyno.

Zespół Musica Vena miał znaczący udział we współpracy przy najważniejszych wydarzeniach miasta i województwa, takich jak między innymi:
·     60 Rocznica Powstań Śląskich,
·     Dni Opola podczas XXXV Targów Sztuki Ludowej w Krakowie,
·     Święta z Prezydencją – wydarzenia pod patronatem Prezydencji Polski w Unii Europejskiej,
·     Dni Promocji Województwa Opolskiego w Brukseli.

Członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec, altówki i akordeonu. Są muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej i pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Opolu i w Nysie.
Od wielu lat koncertują indywidualnie w Europie, USA, Japonii i Chinach. Jako zespół mają w swoim dorobku występy na terenie Polski, Czech, Niemiec i Belgii. W szeroko dobranym repertuarze prezentujemy muzykę etniczną i klezmerską, ogniste tanga, dzieła znane muzyki klasycznej oraz szereg utworów popularnych z całego świata.
Vena towarzysząca naszym poczynaniom niesie z sobą twórczą pasję,wysoki poziom wykonawczy i pełen profesjonalizm.
W 2008 roku został powiększony skład zespołu,dzięki czemu rozszerzyliśmy naszą ofertę o trzy ciekawe projekty:
Musica Vena Klezmer Section
skrzypce,altówka,akordeon,klarnet,kontrabas
Musica Vena Tango Section
skrzypce, altówka, akordeon, kontrabas, wokal, fortepian
Musica Vena Roots
skrzypce, altówka, klarnet, akordeon

Musica Vena Klezmer Section

Projekt Musica Vena Klezmer Section sprawił, że zespół stał się jedynym na terenie województwa opolskiego wykonawcą muzyki etnicznej, klezmerskiej i żydowskiej. Wystąpiliśmy na prestiżowych festiwalach poświęconych muzyce folkowej i żydowskiej. Były to m.in.:
·     Finał XII Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja w Warszawie,
·     Festiwal Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym,
·     Festiwal Muzyki Folkowej Folkowo 2009 w Morągu i Ostródzie,
·     Festiwal Hudebni Krnovskie Slavnosti w Krnowie,
·     II cyklu Opole Akustycznie – Kwitnąca Scena Opola w 2009 roku,
·     Dni Kultury i Muzyki Żydowskiej – Festiwal Ernsta Blocha w 2010 roku,
·     Muzyka w Zabytkowych zamkach i ogrodach Opolszczyzny, których organizatorem była Filharmonia Opolska.

Skład Musica Vena tworzą:
Joanna Widawska – skrzypce
Małgorzata Rędzińska – altówka