Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
18 kwietnia 2021, niedziela | 18:00
ACh Duo - Koncert kameralny online
W krainie tańców

Bilety 5 zł

ACh Duo

Noemi Hańczyk – harfa
Aleksander Pankowski vel Jankowski – gitara

W programie:
F. Chopin, A. Tansman, C. Debussy, M. D. Pujol

 

fot. Mikołaj Dakowicz

ACh Duo to unikatowy duet gitarowo-harfowy, tworzony przez gitarzystę Aleksandra Pankowskiego vel Jankowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz harfistkę Noemi Hańczyk, studentkę studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

Współpraca artystów rozpoczęła się w 2012 roku podczas nauki w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie. Od początku swojej działalności zespół ACh Duo (czyt. ah duo) został doceniony na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Od 2018 roku członkowie duetu postanowili zintensyfikować współpracę, czego owocem są ich obecne osiągnięcia. Do ostatnich sukcesów zespołu zalicza się III miejsce i nagroda publiczności podczas II Międzynarodowego Konkursu Gitarowego „Ida Presti” w Samoborze (Chorwacja, 2020), za które duet otrzymał nagrodę specjalną – recital w Chorwacji w 2021 roku.

Pod koniec 2020 roku dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Instytutu Muzyki i Tańca zespół wydał swoją debiutancką płytę pt. „Alla Polacca”, zawierającą polską na duet gitara klasyczna i harfa, w tym utwór „Suite in modo polonico” Aleksandra Tansmana, w szczególnym, autorskim opracowaniu na gitarę i harfę dokonanym przez samego kompozytora. Nagranie „Suity” jest pierwszym w skali światowej pełnym nagraniem tego dzieła, gdyż po powstaniu w 1976 roku nie zostało nigdy w całości zarejestrowane. Na płycie znajdują się również transkrypcje utworów Fryderyka Chopina oraz kompozycje Grzegorza Jurczyka i Romana Ryterbanda. Jest to pierwsza płyta nagrana przez tego rodzaju zespół w polskiej fonografii.

W swoim repertuarze duet posiada zarówno kompozycje oryginalnie napisane na duet gitarowo-harfowy przez takich kompozytorów jak Aleksander Tansman czy Maximo Diego Pujol, jak i opracowania muzyki m.in. F. Chopina i C. Debussy’ego.

Nietypowe zestawienie instrumentów i oryginalny repertuar stanowią o unikatowości duetu, który jest jedynym aktywnie działającym zespołem tego typu w Polsce.

www.achduo.com

Patronat medialny:

Facebook

Bilety na wirtualny koncert w cenie 5 zł można nabyć w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej lub przez internet www.bilety.filharmonia.opole.pl
Instrukcja wejścia na koncert online:

  • Transmisja koncertu odbędzie się na stronie: filharmonia.opole.pl 
  • Po zakupie biletu na adres mailowy podany podczas sprzedaży otrzymacie Państwo dokładny adres strony, gdzie dostępny będzie koncert i dane do logowania.
  • Na stronie podanej w mailu należy zalogować się wpisując swój adres mailowy podany przy zakupie biletu oraz otrzymane na maila hasło.
  • Koncert online dostępny od 18.04.2021. godz. 18:00 do 16.05.2021. Wykupienie biletu zezwala na dostęp przez cały ten okres.

Projekt i realizacja: netkoncept.com