
The Whoop Group
Jakub Muras – saksofon sopranowy
Mateusz Dobosz – saksofon altowy
Krzysztof Koszowski – saksofon tenorowy
Szymon Zawodny – saksofon barytonowy
W programie:
Vittorio Monti – Czardasz
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
Antonio Vivaldi – Cztery Pory Roku (wybór)
Gustav Holst – Suita św. Pawła (wybór)
Guillermo Lago – Ciudades (Sarajevo, Addis Abeba)
Krzysztof Koszowski – Evolution of classical music
(60′)
Za nami już pięć sezonów koncertów kameralnych. Zimą 2018 roku zadaliśmy sobie kilka pytań: co z tymi melomanami, którzy szukają odmiany? Którzy – raz na jakiś czas – chcieliby doświadczyć bardziej intymnej atmosfery koncertu; w mniejszym wolumenie dźwięku, niczym w szepcie, odnaleźć tę szczególną intensywność emocji? A co z tymi, którzy nie najlepiej czują się na dużych zgromadzeniach i z tego powodu preferują muzyczne seanse z filiżanką herbaty lub kieliszkiem wina na własnej kanapie? Reszta potoczyła się lawinowo, bo (dość dobrze już znana i doceniana przez publiczność) koncepcja cyklu FO Kameralnie zrodziła się właściwie w jednej chwili.
Jego kolejną odsłonę klamrą zepną kwintety fortepianowe: w obu koncertach wystąpią muzycy Filharmonii Opolskiej, ramię w ramię z zaproszonymi artystami. Wykonają kompozycje Schumanna, Zarębskiego, Brucha i Brahmsa – utwory stanowiące zawodowe marzenie wielu ambitnych instrumentalistów. To nie jedyne evergreeny 72. Sezonu Artystycznego; w programie znalazło się także miejsce dla Kwartetu Amerykańskiego Dvořáka, Czterech pór roku Vivaldiego (te zabrzmią w niespotykanej transkrypcji na cztery saksofony) czy Historii tanga Piazzolli. Nie zabraknie także muzyki dawnej, improwizacji inspirowanych słynną czwórką z Liverpoolu, dzieł Józefa Elsnera oraz francuskiego spojrzenia na musique de chambre.

The WHOOP Group to najbardziej rozpoznawalny polski kwartet saksofonowy złożony z najwybitniejszych saksofonistów młodego pokolenia. Zespół aktywnie koncertuje w kraju oraz za granicą, często występując w towarzystwie orkiestr symfonicznych i big bandów. Muzycy kwartetu łączą wirtuozerię i żywiołowość z muzykalnością i perfekcją, rozwijają się w błyskawicznym tempie oraz cieszą wyjątkowym uznaniem publiczności na całym świecie (klip z nagraniem Burzy Vivaldiego – właściwie finału Koncertu g-moll RV 315 – ma aktualnie ponad 30 milionów odsłon w Internecie).
Zespół specjalizuje się w muzyce klasycznej, którą wykonuje w autorskich aranżacjach, lecz doskonale odnajduje się także w innych gatunkach – muzyce rozrywkowej, filmowej czy jazzie. Ponadto muzycy tworzą własne kompozycje, które nierzadko są syntezą wszystkich wykonywanych przez zespół gatunków muzycznych. Możliwości tego kwartetu są także inspiracją dla innych twórców, którzy dedykują im swoje utwory. Dla The WHOOP Group komponowali m. in. Krzysztof Falkowski czy Jan A.P. Kaczmarek, który przeznaczył zespołowi solową partię w swojej monumentalnej Rapsodii Śląskiej, której prawykonanie odbyło się na Stadionie Śląskim w 2019 roku.
Każdy z muzyków zespołu indywidualnie jest laureatem licznych prestiżowych nagród na konkursach solowych i kameralnych, a jako zespół zajęli I miejsca w międzynarodowych konkursach m. in. w Paryżu, Bydgoszczy czy Warszawie. Za debiutancką płytę Crimes (2018) zostali ponadto nominowani do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie Roku”. The WHOOP Group zapraszany jest także często do współtworzenia różnych projektów, podczas których nawiązuje współpracę z innymi artystami oraz zespołami. Do tej pory muzycy mieli okazję dzielić scenę m. in. z Dorotą Miśkiewicz, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Pawbeatsem, Krzysztofem Herdzinem, Henrykiem Miśkiewiczem, Maciejem Obarą, Pawłem Gusnarem, Małgorzatą Kożuchowską, Tamarą Arciuch, Magdaleną Kumorek, zespołem Dagadana, Andrzej Kowalski Quartet czy Warsaw Saxophone Orchestra, z którą w 2022 roku wydali płytę Debut, nominowaną do prestiżowej nagrody Fryderyk 2023, w kategorii Album Roku – Muzyka Orkiestrowa.
The WHOOP Group występowali między innymi na takich festiwalach jak Un Violon sur le Sable (Francja), Christopher Summer Music Festival (Litwa), Musik in den Hausern (Niemcy) czy La Folle Journee – Szalone Dni Muzyki w Warszawie.