lipiec 2020
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM 2020
30.06.2020
Jak co roku, Filharmonia Opolska dołączyła do Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Podczas tegorocznej, XIX edycji - CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM O ZWIERZĘTACH, Filharmonicy Opolscy wraz [...]
8 czerwca 2019, sobota | 17:00
EMERALDIA
Spektakl muzyczny dla dzieci i młodzieży oparty na tradycyjnej muzyce i tańcu irlandzkim.

Bilety 20 zł

Twórcy:

muzyka: tradycyjna irlandzka/Magdalena Wójcik-Gugulska/Adam Kędzia
choreografia: Alicja Ożga/Monika Leszyńska/Magdalena Stelmach
aranżacje muzyczne i wokalne: Michał Warmuzek/Adam Kędzia/Magdalena Wójcik-Gugulska
fotografie: Marta Ostrowska

kostiumy, scenografia: Renata Lipka

Emeraldia to spektakl muzyczny napisany specjalnie dla dzieci i młodzieży utalentowanej artystycznie. Czerpie on z irlandzkiego dorobku muzycznego, tanecznego oraz kulturowego.

W Emeraldii wystąpią dzieci i młodzież z województwa opolskiego w wieku od 7 do 17 lat. Zaprezentują swoje umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie. Fundamentem musicalu jest tradycyjna muzyka irlandzka i podziwiany na całym świecie taniec irlandzki, a fabuła spektaklu czerpie z legend i wierzeń tego kraju.

Podczas przedstawienia widzowie będą mogli usłyszeć takie utwory jak: Oh Danny Boy, The Lord of the Dance, The Butterfly, czy Siúil A Rún, wsłuchać się w brzmienie tradycyjnych irlandzkich instrumentów, zobaczyć oryginalne choreografie jigów i reelów, podziwiać stroje i scenografię.

Skłócone królowe Ailis (królowa irlandzkich skrzatów – leprechaunów) i Maeve (królowa wróżek), nie pozwalają swoim poddanym na przyjaźnie. Wróżkom nie wolno tańczyć, mogą jedynie śpiewać jak ich królowa, a leprechaunom nie wolno śpiewać, za to towarzyszą swojej władczyni w tańcu. Pewnego razu wróżka, córka królowej, spotyka podczas zabawy z motylami leprechauna, córkę drugiej królowej. Postanawiają się znów spotkać w tajemnicy przed swoimi matkami. Po wspólnym śpiewaniu i tańcach, chcą dowiedzieć się dlaczego muszą się ukrywać i nie mogą łączyć swoich mocy (śpiewu i tańca). Aby znaleźć odpowiedź udają się w daleką i niebezpieczną drogę do najważniejszej w Emeraldii, wszechobecnej i wszechwiedzącej Wielkiej Banshee. Po drodze spotykają Clurichauny (kuzynów leprechaunów), jednorożce Enbarr o powiewającej grzywie, trolle i leśne zwierzęta, aż w końcu docierają do zamku. Wielka Banshee opowiada im historię waśni pomiędzy dwiema królowymi. Doradza, aby wypili magiczny napój z białej koniczyny, dzięki któremu zapadną w głęboki sen. Czy zdołają odowodnić, że przyjaźń jest silniejsza od niechęci i waśni? Czy magia przyjaźni zdziała cuda?

fot. Marta Ostrowska