Filharmonia Opolska - logo
70. Sezon Artystyczny
2021/2022
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
Strzałka w lewo Wrzesień 2021 Strzałka w prawo
powtśrczptsoni
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
10 października 2021, niedziela | 18:00
Karolina Cicha & Spółka
Muzyka Świata / Opolskie ma głos
Miejsce: Scena klubowa

Bilet: 40 złKarolina Cicha – wokal, akordeon, bas
Patrycja Betley – etniczne instrumenty perkusyjne
Karolina Matuszkiewicz – kemancze, kobyz, fidel płocka

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas koncertu, zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dostępnymi w Regulaminie Bezpieczeństwa na stronie internetowej www.filharmonia.opole.pl/regulaminy.

O repertuarze:
Karolina Cicha jest wokalistką, kompozytorką i multiinstrumentalistką, zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Od lat podąża w kierunku muzyki tradycyjnej i etnicznej – wydała kilka płyt, m.in. Wieloma językami (2013) poświęconą językom mniejszości narodowych województwa podlaskiego czy Jidyszland (2015) opartą na twórczości poetów żydowskich. W płycie Jeden – wiele (2018) Cicha postanowiła spenetrować sakralne dziedzictwo swojego rodzinnego Podlasia, natomiast w nominowanych do nagrody Fryderyka Tanach (2020) – taneczne dziedzictwo swego regionu. Z kolei w projekcie online Karaimska Mapa Muzyczna (2020/2021) przedstawiła pierwszą monografię najmniej licznej mniejszości narodowej w Polsce. Cicha ze swą muzyką odwiedziła festiwale w Europie, Azji i Ameryce. Podczas koncertu usłyszymy pieśni z płyty Karaimska Mapa Muzyczna, której premiera planowana jest jesienią 2021 roku, a także utwory z nominowanej do Fryderyka płyty Tany.
Patrycja Betley – perkusjonistka współtworząca zespoły, takie jak Kayah&Transoriental Orchestra, Shannon, Same Suki czy Cicha&Spółka poza grą na niezliczonej ilości instrumentów perkusyjnych (m.in. bodhranie, cajonie, bębnach obręczowych, darabuce, djembe) jest także arteterapeutką, muzykoterapeutką oraz pedagogiem.
Karolina Matuszkiewicz – multiinstrumentalistka w zakresie instrumentów smyczkowych i wokalistka, specjalizuje się w grze na fideli płockiej, suce biłgorajskiej, kobyzie, kemancze i na skrzypcach. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fideli kolanowych. Współpracuje z Kapelą ze wsi Warszawa, Marią Pomianowską, Nikolą Kołodziejczykiem i Karoliną Cichą.

A to ciekawostka!
Czym różni się perkusista lub perkusistka od perkusjonisty i perkusjonistki? Otóż perkusista zwany również bębniarzem to muzyk grający na tak zwanym zestawie perkusyjnym. Jest sercem sekcji rytmicznej większości bandów. Nazwa perkusista może być również rozumiana w sensie klasycznym, wówczas oznacza muzyka grającego solo lub w orkiestrach na wielu rodzajach instrumentów perkusyjnych, takich jak kotły, talerze, trójkąt, werbel, marimba, ksylofon czy dzwonki. Z kolei perkusjonista to muzyk dopełniający sekcję rytmiczną, grający na innego rodzaju instrumentach perkusyjnych, takich jak: conga, bongosy, djembe, darabuka, cajon, tamburyn, shaker, chimes i wielu innych. W zależności od stylu muzycznego rola perkusjonisty jest różna. Czasem wymaga umiejętności dyskretnego wypełnienia przestrzeni między zestawem perkusyjnym, a gitarą basową. Jednak innym razem
to perkusjoniści tworzą samodzielną sekcję bez wsparcia muzyka grającego na zestawie perkusyjnym, a nawet bez gitarzysty basowego.

fot. Michał Heller

Projekt i realizacja: netkoncept.com