Filharmonia Opolska - logo
70. Sezon Artystyczny
2021/2022
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
Strzałka w lewo Październik 2021 Strzałka w prawo
powtśrczptsoni
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
22 kwietnia 2022, piątek | 19:00
Koncert Dyplomantów PSM w Opolu

Strefa I – 39 zł, 29 zł
Strefa II – 29 zł, 22 zł
Strefa III – 19 zł, 15 zł

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas koncertu, zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dostępnymi w Regulaminie Bezpieczeństwa na stronie internetowej www.filharmonia.opole.pl/regulaminy.

„Doroczne popisy zewnętrzne urządza szkoła w Sali Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej. Tam odbył się zasługujący na podkreślenie, występ absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej, a obecnie uczniów PŚSM w Opolu, w Audycji Mozartowskiej z udziałem Opolskiej Orkiestry Symfonicznej. Występ ten zorganizowano w roku 1955 staraniem rady pedagogicznej i komitetu rodzicielskiego szkoły. Wykonawcami partii solowych było dwoje absolwentów klas fortepianu i absolwentka klasy śpiewu solowego”.

Fragment rozdziału Szkic historyczny szkoły w:
Dziesięciolecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, 1956


To już 66 lat współpracy opolskiej Szkoły Muzycznej z Filharmonią, działającą początkowo pod nazwą Opolska Orkiestra Symfoniczna. I choć nie jest to okrągła rocznica, to świętują w tym roku obie instytucje. 70-lecie Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera zbiega się z 75-leciem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Nie ma tu przypadków – muzyczna rodzina jest jedna, a patronuje jej wyjątkowy duet: Fryderyk Chopin i Józef Elsner, genialny uczeń i darzący go przyjaźnią, mądry nauczyciel.
Za nami dziesiątki lat współorganizowanych projektów koncertowych, ale i splatającej się codzienności obu placówek, w której nie brakowało znaczących gestów wzajemnego wsparcia. Dla przykładu ze strony filharmonii – gdy szkołę dotknęła powódź, ze strony szkoły – gdy trwał remont budynku filharmonii. Losy obu placówek splatają się w sposób naturalny, bo łączą je wspólni pracownicy – instrumentaliści i pedagodzy, oraz ta sama misja, jaką jest muzyka.
Współpraca rozwija – poziom corocznych Koncertów Dyplomantów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej stale rośnie; przekonaliśmy się, że tej tendencji nie jest w stanie złamać nawet pandemia. W lutym tradycyjnie uczniowie klas programowo najwyższych przystąpią do eliminacji, by przed komisją zawalczyć o wstęp na profesjonalną estradę. Tego zaszczytu – jak zwykle – dostąpią wybrani, lecz szansę mają wszyscy,
a to doskonała motywacja do pracy.
Życzmy więc młodym artystom spełnienia marzeń, a obu Jubilatkom – owocnych kooperacji na kolejne lata i wielu pięknych przedsięwzięć.

Katarzyna Kaczmarczyk

Projekt i realizacja: netkoncept.com