Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
22 kwietnia 2022, piątek | 19:00
Koncert Dyplomantów PSM w Opolu

Strefa I – 39 zł, 29 zł
Strefa II – 29 zł, 22 zł
Strefa III – 19 zł, 15 zł

         

Dagmara Grochalska – perkusja
Gabriela Hanisz – saksofon
Stanisław Ignac – trąbka
Szymon Klimański – puzon
Robert Kuchnia – trąbka
Jakub Łabędzki – śpiew
Michał Maleska – waltornia
Sebastian Nawrocki – fortepian
Miriam Powrósło – skrzypce
Julian Szcześniak – wiolonczela
Hanna Szostak – śpiew
Julia Włodarczyk – perkusja

Orkiestra Filharmonii Opolskiej 
Miłosz Kula – dyrygent

 

„Doroczne popisy zewnętrzne urządza szkoła w Sali Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej. Tam odbył się zasługujący na podkreślenie, występ absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej, a obecnie uczniów PŚSM w Opolu, w Audycji Mozartowskiej z udziałem Opolskiej Orkiestry Symfonicznej. Występ ten zorganizowano w roku 1955 staraniem rady pedagogicznej i komitetu rodzicielskiego szkoły. Wykonawcami partii solowych było dwoje absolwentów klas fortepianu i absolwentka klasy śpiewu solowego”.

Fragment rozdziału Szkic historyczny szkoły w:
Dziesięciolecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu, 1956

To już 66 lat współpracy opolskiej Szkoły Muzycznej z Filharmonią, działającą początkowo pod nazwą Opolska Orkiestra Symfoniczna. I choć nie jest to okrągła rocznica, to świętują w tym roku obie instytucje. 70-lecie Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera zbiega się z 75-leciem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Nie ma tu przypadków – muzyczna rodzina jest jedna, a patronuje jej wyjątkowy duet: Fryderyk Chopin i Józef Elsner, genialny uczeń i darzący go przyjaźnią, mądry nauczyciel.
Za nami dziesiątki lat współorganizowanych projektów koncertowych, ale i splatającej się codzienności obu placówek, w której nie brakowało znaczących gestów wzajemnego wsparcia. Dla przykładu ze strony filharmonii – gdy szkołę dotknęła powódź, ze strony szkoły – gdy trwał remont budynku filharmonii. Losy obu placówek splatają się w sposób naturalny, bo łączą je wspólni pracownicy – instrumentaliści i pedagodzy, oraz ta sama misja, jaką jest muzyka.
Współpraca rozwija – poziom corocznych Koncertów Dyplomantów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej stale rośnie; przekonaliśmy się, że tej tendencji nie jest w stanie złamać nawet pandemia. W lutym tradycyjnie uczniowie klas programowo najwyższych przystąpią do eliminacji, by przed komisją zawalczyć o wstęp na profesjonalną estradę. Tego zaszczytu – jak zwykle – dostąpią wybrani, lecz szansę mają wszyscy,
a to doskonała motywacja do pracy.
Życzmy więc młodym artystom spełnienia marzeń, a obu Jubilatkom – owocnych kooperacji na kolejne lata i wielu pięknych przedsięwzięć.

Katarzyna Kaczmarczyk

Projekt i realizacja: netkoncept.com