Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
29 września 2017, piątek | 19:00
Koncert Inaugurujący 66. Sezon Artystyczny. Przemysław Neumann – dyrygent Seiji Okamoto – skrzypce

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Przemysław Neumann – dyrygent
Seiji Okamoto /Japonia/ – skrzypce (Laureat II nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu)
Maciej Negrey – prowadzenie koncertu

Bezpłatne zaproszenia do obioru w kasie biletowej
Filharmonii Opolskiej w dniu koncertu od godz. 18:30.
Ilość miejsc ograniczona ze względu na pierwszeństwo uczestnictwa
w koncercie dla osób biorących udział w warsztatach w ramach projektu.

 

W Filharmonii nie ma koncertów bardziej i mniej ważnych. Z pewnością są jednak takie, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem publiczności. Inauguracja sezonu artystycznego bezsprzecznie zalicza się do tej grupy.

Zgodnie z kilkuletnim już zwyczajem – pierwsze dźwięki 66. Sezonu Artystycznego Filharmonii Opolskiej należeć będą do jej patrona, Józefa Elsnera. Tym razem zabrzmi Polonez E-dur na tematach z uwertury do opery Lodoïska Rodolphe’a Kreutzera. O kompozycji (stanowiącej interludium podczas wykonywanej niegdyś w całości opery) długo myślano, że zachowała się wyłącznie w opracowaniach na fortepian na cztery ręce oraz na skrzypce i fortepian. W 2014 roku krakowskie Stowarzyszenie Artystyczne Horizon wydało dzieło, korzystając z przechowywanych w Muzeum —Zamku w Łańcucie materiałów orkiestrowych. Zgrabna miniatura (ze znaczącym solo skrzypcowym w środkowej części) zdecydowanie warta jest przypomnienia i wprowadzenia do sal koncertowych.

Specjalnym gościem uroczystego koncertu inauguracyjnego będzie japoński skrzypek, laureat II nagrody XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – Seiji Okamoto. Młody artysta wykona Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa – jedno z najważniejszych dzieł poświęconych temu instrumentowi.

Myśląc o najwybitniejszych twórcach romantycznej symfoniki, Johannesa Brahmsa (od śmierci którego mięło w tym roku dokładnie 120 lat) i Piotra Czajkowskiego lokalizuje się zwykle dość blisko siebie – mimo wyraźnej różnicy ich kompozytorskich języków. Panowie spotkali się nawet osobiście, a z pewnych źródeł wiadomo, iż Czajkowski polubił drewnianego Johannesa jako człowieka, ale jego muzykę uznał za nazbyt ponurą. Trudno w to uwierzyć, słuchając VI Symfonii rosyjskiego mistrza. Patetyczna pozwala domniemywać, że pod tą najbardziej znaną, bombastyczną i pełną fajerwerków częścią jego twórczości, Czajkowski skrywał coś znacznie cięższego niż brahmsowska ponurość.

 

fot. Fundacja 2.8

Przemysław Neumann
Dyrektor Filharmonii Opolskiej

Urodził się w 1979 roku w Poznaniu. Jest absolwentem Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu w klasie śpiewu. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu – dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach w 1999 roku. W 2002 roku na III Przeglądzie Młodych Dyrygentów w Białymstoku zajął III miejsce.

Jako dyrygent prowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz orkiestry: Filharmonii Białostockiej, Częstochowskiej, Lubelskiej, Krakowskiej, Szczecińskiej, Śląskiej w Katowicach, Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Świętokrzyskiej w Kielcach, Opery Bałtyckiej oraz Toruńską Orkiestrę Symfoniczną.

Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego etatowym dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Od 2010 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, od 2013 z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę naukową w katedrze dyrygentury poznańskiej Akademii Muzycznej.

1 września 2015 roku został dyrektorem Filharmonii Opolskiej.

fot. Źródło własne artysty

Seiji Okamoto – skrzypce

W 2014 roku Seiji Okamoto został laureatem pierwszej nagrody oraz nagrody publiczności na 19-stym Międzynarodowym Konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku (Niemcy). Tym samym stał się pierwszym Azjatą w historii, który wygrał ten konkurs.
W 2016 roku, Seiji Okamoto zdobył II nagrodę na XV Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (Polska). Zdobył również 6. Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na 6th Sendai International Music Competition in 2016 roku (Japonia).
Seiji Okamoto urodził się w 1994 roku, a naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 3 lat.
Artysta zagrał wiele koncertów i recitali zarówno z towarzyszeniem fortepianu, jak i orkiestry nie tylko w Japonii, ale także w Polsce (Poznań, Wrocław, Olsztyn, Katowice, Łódź), Niemczech, Austrii, Włoszech, Chorwacji, Rosji, Stanach Zjednoczonych oraz Korei Południowej.
W tym roku ukończył studia I stopnia na Tokyo University of Arts w klasie prof. P. Amoyala oraz H. Zacka. Kształcił się również pod kierunkiem prof. K Nakazawa, G. Pouleta, K. Sawa oraz uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich ze wspaniałymi skrzypkami.
Obecnie studiuje w klasie Antje Weihaas w Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin.
Artysta gra na skrzypcach Januarius Gagliano wykonanych we Włoszech w 1754 roku. Instrument wypożyczony jest z Nippon Violin Co.

Projekt i realizacja: netkoncept.com