Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
30 marca 2022, środa | 19:00
Laureaci Konkursu Chopinowskiego

Bilety: 70 zł,  55 zł, 40 zł

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Kyōhei Sorita – fortepian / Laureat II nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021)
Alexander Gadjiev – fortepian / Laureat II nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021) oraz Nagrody Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty
Przemysław Neumann – dyrygent

W programie:
Fryderyk Chopin
– I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 (42′)
– II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 (36′)

Ostatniej jesieni oczy całego świata zwrócone były na Polskę i salę koncertową Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie odbywał się XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Już sam udział w tym Konkursie jest dla młodych pianistów wielką nobilitacją, a tytuł laureata otwiera przed najlepszymi najważniejsze drzwi muzycznego świata, właściwie – zmienia ich życie. Z dumą i radością informujemy, że Filharmonia Opolska – będąc jednym z przystanków w koncertowej trasie czworga wyróżnionych artystów – również staje się częścią tej zmiany. Dwa wieczory wypełni oczywiście muzyka Fryderyka Chopina, a każdy z koncertów patrona Konkursu (I Koncert e-moll i II Koncert f-moll) będzie można usłyszeć dzień po dniu, w dwóch wykonaniach. Soliści: Aimi Kobayashi, Martín García García, Kyōhei Sorita oraz Alexander Gadjiev wystąpią z towarzyszeniem Filharmoników Opolskich pod batutą Przemysława Neumanna.

 

Kyōhei Sorita – fortepian
Laureat II nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 r.

Od rewelacyjnego debiutu recitalowego w 2016 roku Kyohei jest regularnie zapraszany do udziału w koncertach solowych i orkiestrowych w całej Japonii. Od 2018 roku koncertuje również jako kameralista, współpracując z innymi muzykami w kwartetach. Jest założycielem i producentem Japan National Orchestra, której działalność zainicjował w maju 2021 roku w mieście Nara, co dało mu możliwość zaprezentowania swej różnorodnej działalności całemu światu.

Fuzja z firmą E-Plus, umożliwiła Artyście uruchomienie własnej wytwórni w 2019 roku, dzięki której podczas pandemii COVID-19 w 2020 roku. włączył się w realizację koncertów on-line, aktywnie wspierając promocję muzyki klasycznej.

Artysta koncertuje w różnych miastach na całym świecie. W 2020 roku z powodzeniem zadebiutował w Paryżu oraz w wiedeńskim Musikverein. Prowadzi również salon muzyczny Solistiade (http://solistiade.jp/) – platformę komunikacyjną łączącą młodych muzyków i melomanów.

Od 2014 roku uczęszczał do Moskiewskiego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego (Rosja), a obecnie studiuje w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

Jego występy medialne obejmują programy muzyczne, dokumentalne i informacyjne m.in.: Lalala Classic, Untitled Concert oraz Jonetsu Tairiku (Kontynent pasji). Od kwietnia 2021 współpracuje z MBS Radio biorąc udział w programie Growing Sonority.

W ciągu zaledwie trzech lat swej działalności artystycznej Kyohei zagrał ponad 100 koncertów z różnymi orkiestrami na całym świecie, współpracując m.in. z: Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Narodową Orkiestrą Symfoniczną RAI, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Tonkünstler-Orchester, NHK Symphony Orchestra, Yomiuri Japan Symphony Orchestra, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra.

Ankieta:

Moje ulubione miejsce na ziemi to
Okinawa, Japonia lub własne łóżko.

Gdybym nie był muzykiem, pewnie byłbym
prawdopodobnie policjantem lub strażakiem.

Za największy sukces artystyczny uważam
oczywiście Konkurs Chopinowski!!!

Człowiek, którego podziwiam
W.A. Mozart, H. von Karajan.

Co lubię czytać
niektóre opowiadania napisane przez N. Gogola i podręczniki przerabiane na studiach menedżerskich.

Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna
I Koncert fortepianowy op. 11 F. Chopina i II Koncert fortepianowy op. 18 S. Rachmaninowa.

 

fot. autor nieznany

Alexander Gadjiev – fortepian
Laureat II nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2021) oraz Nagrody Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty.

Urodził się 23 grudnia 1994 r. Po z górą dziesięciu latach nauki u ojca Siavusha Gadjieva studiował w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova, a obecnie składa egzaminy koncertowe w Hanns Eisler Hochschule w Berlinie pod kierunkiem Eldara Nebolsina. Jest Artystą Nowego Pokolenia BBC (2019–2022). Zdobywca I nagród prestiżowych konkursów pianistycznych: IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu, Monte-Carlo Piano Masters (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney (2021). Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi w Monte Carlo, Tokio, Nagoi, Kyoto, Pradze czy Katowicach (NOSPR). W 2018 r. wydał debiutancką płytę Literary Fantasies z utworami Liszta i Schumanna.

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com