Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
listopad 2017
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11.11.2017    
18:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann – dyrygent Program: Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie op. 30 Zygmunt Noskowski – Wariacje [...]
GIUSEPPE VERDI – REQUIEM
17.11.2017    
19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej Chór Filharmonii Opolskiej Izabela Polakowska-Rybska - kierownictwo artystyczne Chór Fenix Agnieszka Franków-Żelazny - kierownictwo artystyczne Przemysław Neumann – dyrygent Iwona Sobotka – sopran Agnieszka Rehlis – [...]
Koncert symfoniczny Szymon Makowski – dyrygent Katarzyna Raczkowska – flet
24.11.2017    
19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej Szymon Makowski – dyrygent Katarzyna Raczkowska – flet Program: Jean Sibelius –  Poemat symfoniczny Tapiola op. 112 Carl Nielsen – Koncert [...]
KONCERT SYMFONICZNY.  ANTONI WIT - DYRYGENT
01.12.2017    
19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej Antoni Wit – dyrygent Program: Wolfgang Amadeus Mozart – 38. Symfonia D-dur KV 504 Praska Anton Bruckner – VII Symfonia E-dur Miejsce: [...]
6 maja 2022, piątek | 19:00
Metropolis Piano Quartet
Koncert kameralny

Bilety – 39 zł, 29 zł

Metropolis Piano Quartet:
Joanna Galon-Frant – fortepian
Sulamita Ślubowska – skrzypce
Dawid Jadamus – altówka
Łukasz Frant – wiolonczela

W programie:
Aleksander Tansman Suite-Divertissement na kwartet fortepianowy
Johannes Brahms – I Kwartet fortepianowy g-moll op. 25

 

Ostatnie lata pokazały, że w Opolu znajduje się całkiem pokaźna grupa słuchaczy szczególnie dojrzałych w swoich muzycznych wyborach. To między innymi dla nich, w zgoła innym od orkiestrowego anturażu, prezentowana jest muzyka kameralna: delikatniejsza od symfoniki – ale często jednocześnie bardziej angażująca, dotykająca z bliska, intymna.
W trzecim sezonie cyklu FO Kameralnie klasyczne składy i propozycje repertuarowe interesująco korespondują z ich mniej typowymi odpowiednikami. Kwartet smyczkowy? Tak, oczywiście – ale najpierw kwartet czworga gitarzystów. Recital wokalny? Owszem, ale warto posłuchać także pieśni Mieczysława Karłowicza w transkrypcji na… kontrabas. Nie zabraknie także koncertów na pograniczu sztuk, gdzie przenikać się będą dźwięk, słowo i obraz.

Metropolis Piano Quartet

Czwórka przyjaciół na co dzień związana z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz katowicką Akademią Muzyczną. Połączyło ich zamiłowanie do muzyki kameralnej i potrzeba podejmowania nowych, artystycznych wyzwań.

Doświadczenie artystyczne zdobywali w renomowanych ośrodkach kulturalnych w kraju i poza jego granicami, a swoje umiejętności doskonalili podczas kursów mistrzowskich światowej klasy profesorów, takich jak Zakhar Bron, Pinchas Zukerman, Gidon Kremer, Kevin Kenner, Claudio Bohorquez, Rudolf Buchbinder czy Peter Wispelwey. Są stypendystami Ministra Kultury i Sztuki, Stiftung für die Musik in Zurich, Yamaha Foundation i innych. Jako laureaci prestiżowych konkursów występowali na krajowych i zagranicznych festiwalach: Unerhörte Music w Berlinie, Intersonanzen Festival w Poczdamie, Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Emanacje, Krzyżowa Music czy Warszawska Jesień.

Każdy z muzyków ma w swoim dorobku artystycznym nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych: Międzynarodowym Konkursie Kameralnym L. van Beethovena w Hradec, Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini, Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui we Florencji, Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Premio Trio di Trieste.

 

JOANNA GALON-FRANT

Pianistka, kameralistka.

Adiunkt w katedrze kameralistyki Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureatka I nagrody na 43′ Międzynarodowym Konkursie Kameralnym L. van Beethovena w Hradec w Czechach.

Finalistka 29′ Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui we Florencji oraz laureatka Nagrody Specjalnej dla najlepszego zespołu z Europy Centralnej na 10’ Międzynarodowym Konkursie Kameralnym Premio Trio di Trieste we Włoszech.

Regularnie koncertuje jako pianistka i kameralistka w kraju i za granicą. Występowała jako solistka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej oraz Orkiestrą Kameralną AUKSO.

Brała udział w licznych festiwalach, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Sacrum – Profanum, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Unerhörte Music w Berlinie i Intersonanzen Festival w Poczdamie.

 

SULAMITA ŚLUBOWSKA

Skrzypaczka, kameralistka.

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie dr. hab. Szymona Krzeszowca. Uczestniczka Akademii NOSPR. Swoje umiejętności szkoliła pod okiem wybitnych artystów, m.in. Pierre’a Amoyala, Gidona Kremera, Pinchasa Zukermana, Rolanda Baldiniego.

Wielokrotnie doceniana na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Młody Paganini w Legnicy, I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej.

Jako solistka występowała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO, Orkiestrą Symfoniczną Staatstheater w Cottbus.

 

DAWID JADAMUS

Altowiolista, kameralista.

Od 2017 roku związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem wybitnych muzyków, takich jak Claudio Bohorquez, Jose Gallardo, Apollon Musagete Quartet czy Scharoun Ensemble Berlin. Jako muzyk orkiestrowy występował w najważniejszych salach koncertowych Europy: Sali Koncertowej Musikverein w Wiedniu, Sali Koncertowej Elbphilharmonie w Hamburgu. W swoim kameralnym dorobku ma występ w legendarnej Filharmonii Berlińskiej w ramach serii koncertów Lunchkonzerte in der Berliner Philharmonie.

Do jego najważniejszych osiągnięć należą: I nagroda w kategorii duetów oraz I nagroda w kategorii kwartetów na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków im. Antonio Salieriego w Legnago (Włochy) czy wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach.

 

ŁUKASZ FRANT

Wiolonczelista, kameralista.

Od 2004 roku koncertmistrz wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Scuola Internazionale Di Musica da Camera del Trio di Trieste we Włoszech.

Uczestnik wielu kursów mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak PeterWispelwey, Tsuyoshi Tsu-Tsumi, Heidi Litschauer, Enrico Bronzi, Dario do Rosa.

Laureat konkursów wiolonczelowych: I nagroda na Konkursie na wiolonczelę solo im. J. Drohomireckiego w Katowicach, II nagroda na Konkursie im. D. Danczowskiego w Poznaniu oraz stypendium Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe w Łodzi.

Jako solista koncertował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Kameralną AUKSO, Filharmonią Śląską, Filharmonią Świętokrzyską.

Jest czterokrotnym stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Prezydenta Miasta Katowic, Fundacji Hugo Kołłątaja, Yamaha Foundation, Lions Club oraz programu Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska.

 

Partner cyklu:

Projekt i realizacja: netkoncept.com