Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
22 lutego 2020, sobota | 19:00
MUZYKA ŚWIATA – MUZYKA ŻYDOWSKA
Navarrete Sefardi Quintet
Miejsce: Klub muzyczny

Bilety 30 zł

Filharmonia Opolska w tym sezonie artystycznym zaprosi Państwa w podróż, podczas której usłyszycie Muzykę świata. Będzie to cykl koncertów pod właśnie tym wspólnym tytułem, a odbywać się będzie w Klubie Muzycznym i Sali koncertowej FO. Usłyszycie Państwo utwory z kręgu muzyki narodów Europy i świata w wykonaniu znakomitych artystów, którzy, mimo iż od wielu lat mieszkają w Polsce, nie stracili łączności z muzyką swoich ojczyzn. Podczas koncertów zaprezentują oni muzykę kubańską, grecką, klezmerską, francuską, portugalskie fado czy tak uwielbiane przez słuchaczy romanse rosyjskie i flamenco. Niektórych wykonawców Państwo zdążyli już dobrze poznać i polubić (Łada Gorpienko, Magda Navarette, João de Sousa), ale pojawią się też nowi, wspaniali artyści, którzy zabiorą Was w podróż po muzyce świata.

NAVARRETE SEFARDI QUINTET

Utkana szlachetnymi kamieniami, złotymi dywanami, pachnącymi przyprawami i opowieściami rodem z Baśni 1001 nocy – podróż po muzyce żydowskiej zagrana przez wybitnych muzyków polskiej sceny. Między pieśniami po hebrajsku, arabsku, pojawia się też Jidysz i Ladino – stary żydowski język używany przez sefardyjskich Żydów dawno temu w Hiszpanii. Fuzja muzyczna to chyba najlepsze określenie artystów, którzy wspólnie stworzyli ten projekt: Magda Navarrete i Grzech Piotrowski.

W ich projekcie muzycznym w fascynujący sposób krzyżują się melodie pradawnego świata. Tam gdzie początek muzyki flamenco, tam gdzie żydowskie melodie wygnanych z Hiszpanii ludzi plotły się z arabskimi wpływami. Tak powstał język Ladino, dzisiaj juz prawie nieużywany; i tak powstała muzyka Żydów Sefardyjskich.

Będą to pieśni i piosenki, które Magda zaśpiewa w języku ladino, hebrajskim, jidisz i arabskim. Nie może zabraknąć również pieśni sefardyjskich, które wciąż pachną starą Hiszpanią, a zaśpiewane w „Ladino” tworzą unikalny klimat, który polska publiczność może kojarzyć z twórczości chociażby Yasminy Levy czy Mor Karbasi.

Wystąpią:

Magda Navarrete – śpiew, taniec
Maciej Szczyciński – kontrabas
Marek Fedor – instrumenty perkusyjne
Andrzej Lewocki – gitara flamenco
Mateusz Pliniewicz – skrzypce

 

Magda Navarrete

Wokalistka, tancerka, producentka muzyczna, trenerka głosu. Kobieta z pasją, talentem i wizją.  Tworzy spektakle, nagrywa płyty, koncertuje po całym świecie, czerpie z muzyki hiszpańskojęzycznej i bałkańskiej. Od lat konsekwentnie działa na rynku World Music. Wciąż gdzieś w drodze pomiędzy Warszawą, Montevideo, Sevillą a Dublinem. Ma 36 lata a jej biografia wygląda na dwa razy tyle.  Prowadzi własne studio wokalne Warsaw Vocal Studio, uczy śpiewu i tańca flamenco za granicą. Nagrała cztery płyty: “Chilli” z Noche de boleros, “IMAN” pod własnym nazwiskiem, “Warszawski Lutosławski” z Piotrem Steczkiem, “Mezihra” z międzynarodowym składem: Caravana Banda.

Śpiewa od dziewiątego roku życia. Swój talent i zdobyte umiejętności wciąż rozwija podróżują po całym świecie, czerpiąc bezpośrednio z etnicznych utworów. Pisze teksty po hiszpańsku i układa melodie w latynoskie rytmy. Jako jedyna kobieta w Polsce śpiewa bolera i flamenco na ustanowionym przez Hiszpanów i Latynosów poziomie. Zapraszana jest do współpracy przy wielu festiwalach i produkcjach muzycznych na świecie, m.in. w Kolumbii, Wenezueli, Meksyku, Nowym Jorku,na Węgrzech, w Dublinie, Rumunii, Berlinie, czy Londynie.

Niezwykły styl artystki jest efektem świadomego ulegania wpływom różnorodnych muzycznych gatunków. Magda urodziła się w Warszawie, w Madrycie studiowała muzykę i antropologię, w Ameryce Południowej nawiązała bliską współpracę z tamtejszym rynkiem muzycznym. Kształci się wokalnie u najlepszych nauczycieli w Anglii oraz Stanach Zjednoczonych. Jednym z jej mistrzów jest sam Seth Riggs, który szkolił takie gwiazdy, jak Steve Wonder czy Natalie Cole. Śpiewu i tańca Flamenco uczy się bezpośrednio od madryckich i sevillskich artystów: Jose Romero, Montse Cortes, Angel Carmona, Rafael Rodriguez, Noelia Sabarea. Dzięki wielokrotnym podróżom do Ameryki Łacinskiej miała okazję pracować z najwybitniejszymi artystami boler latynoamerykańskich, m.in.: Estellitą del Llano czy Victorem Hugo.

W 2010 roku wybrała się w podróż po Wenezueli z kamerą “Dzień Dobry TVN”, realizując cykl reportaży o kulturze i muzyce tego kraju. Współpracowała z wieloma produkcjami radiowymi, telewizyjnymi i teatralnymi, m.in.: “Taniec z gwiazdami” TVN, „Przebojowa Noc” TVP 2,  “Orfeusz w Piekle” Teatr Roma, Carmen Concierto, „Flamenco Namiętnie” w reż. K.Jandy w Teatrze Polonia,  Elle Style Awards. Szerokiej publiczności jej głos znany jest ze słynnego “Tango de Amor”, piosenki promującej przebój filmowy pt. “Nigdy w życiu”.

W 2007 roku wydała swoją pierwszą płytę pt. „Chillli”, która ukazała się nakładem wytwórni Warner Music na rynku polskim, hiszpańskim i niemieckim. Artystka wraz z zespołem miała okazję przez wiele lat koncertować w przeróżnych, europejskich salach koncertowych i na festiwalach jazzowych. Sławę artystce przyniosła niezwykła hiszpańskojęzyczna interpretacja „Tej ostatniej niedzieli” – „El ultimo Domingo”. W 2010 roku wokalistka nagrała swój drugi krążek zatytułowany „IMAN”  – na płycie sięgnęła po piękne kompozycje latynoskie w nowych, lekko elektronicznych odsłonach. Niezaprzeczalnym sukcesem była piosenka „Uciekaj moje serce” w hiszpańskojęzycznej wersji  „Vete mi corazón” nagrana w duecie ze Stanisławem Soyką. To ten utwór przyniósł w Polsce artystce uznanie prasy i mediów. Na płycie “Warszawski Lutosławski” wydanej nakładem Agory , artystka sięgnęła po owianą tajemnicą twórczość Witolda Lutosławskiego z lat 50-tych i 60-tych, którą kompozytor pisał pod pseudonimem Derwid. Krążek nagrała we współpracy z aranżerem i skrzypkiem – PIotrem Steczkiem, a płyta oddała magiczny klimat potańcówek “tamtych lat”. Artystka związała się na stałe z polsko – czeskim składem – “Caravana Banda”, który współtworzy z kompozytorem i aranżerem Tomasem Prusą.

Projekt i realizacja: netkoncept.com