Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
listopad 2017
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości
11.11.2017    
18:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann – dyrygent Program: Ignacy Feliks Dobrzyński – Uwertura do opery Monbar czyli Flibustierowie op. 30 Zygmunt Noskowski – Wariacje [...]
GIUSEPPE VERDI – REQUIEM
17.11.2017    
19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej Chór Filharmonii Opolskiej Izabela Polakowska-Rybska - kierownictwo artystyczne Chór Fenix Agnieszka Franków-Żelazny - kierownictwo artystyczne Przemysław Neumann – dyrygent Iwona Sobotka – sopran Agnieszka Rehlis – [...]
Koncert symfoniczny Szymon Makowski – dyrygent Katarzyna Raczkowska – flet
24.11.2017    
19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej Szymon Makowski – dyrygent Katarzyna Raczkowska – flet Program: Jean Sibelius –  Poemat symfoniczny Tapiola op. 112 Carl Nielsen – Koncert [...]
KONCERT SYMFONICZNY.  ANTONI WIT - DYRYGENT
01.12.2017    
19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej Antoni Wit – dyrygent Program: Wolfgang Amadeus Mozart – 38. Symfonia D-dur KV 504 Praska Anton Bruckner – VII Symfonia E-dur Miejsce: [...]
25 stycznia 2025, sobota | 18:00
Nieme kino przy fortepianie

Bilety: 40 zł 

Sebastian Łobos – narracja muzyczna
Michał Hadasik – prowadzenie

Jak sądzicie Państwo, czy bracia Auguste i Louis Lumière byli świadomi, że ich kinematograf wywoła prawdziwe tsunami w kulturze, dając początek kochanemu dziś przez cały świat obrazu na dużym ekranie i całej branży filmowej, ale i tworząc przestrzeń dla takich gatunków jak muzyka filmowa? Lecz, zanim nastąpiło zapotrzebowanie na kompozytorów tego gatunku,  w powstających kinach zasłużone miejsce zajęli taperzy, to oni jako pierwsi udźwiękowili film! Zadanie wcale nie było łatwe, bo w tym samym czasie muzycy musieli reagować na zmieniającą się fabułę filmu na ekranie i na nastroje panujące wśród widzów, przy czym nie posiadając żadnych partytur!!! A więc, była to praca na żywym organizmie, wymagająca szczególnych umiejętności i elastyczności wśród muzyków.

Nic więc dziwnego, że to właśnie Filharmonia jest najodpowiedniejszym miejscem do  zaprezentowania, nie tylko historii kina, ale przede wszystkim muzycznego rozwoju gatunku i kunsztu pianisty!

Nieme kino przy fortepianie – to gwarancja podróży w czasie, na tle czarno-białego ekranu przy akompaniamencie dźwięków fortepianu. W repertuarze przedstawiamy klasyki kina niemego: wybitne filmy Charliego Chaplina, czy Bustera Keatona. Te filmy bawią, wzruszają i uczą do dziś, a ich odbiorcy to osoby w każdym wieku!

W tę podróż zabierze Was Sebastian Łobos. Wybitny pianista młodego pokolenia, aranżer. Doskonale odnajduje się w każdym gatunku muzycznym, od klasyki aż po muzykę współczesną, choć podobno w jego żyłach płynie Ragtime! Potrafi zwinnie wpleść w swoją grę cytaty z mistrzów takich jak Chopin czy Debussy, co czyni go wyjątkowym wśród pianistów. Najlepszą okazją do wykazania swoich umiejętności jest dla niego rola tapera.

Charlie Chaplin – legendarny aktor, reżyser, producent, śmiało można go określić legendą dawnego Hollywood oraz prawdziwą ikoną początkującego kina światowego. Lecz, czy znamy historię tego dżentelmena z laseczką w meloniku?

Zapraszamy do Filharmonii Opolskiej by zagłębić się w ciekawe historie o naszym przyjacielu z czarno-białego ekranu, którego role i dzieła bawią, wzruszają i uczą do dziś, wielbicieli w każdym wieku!

Projekt i realizacja: netkoncept.com