Strzałka w lewo wrzesień 2022 Strzałka w prawo

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Maria Machowska – skrzypce
Maciej Tomasiewicz – dyrygent

Ludwig van Beethoven – Uwertura koncertowa Egmont op. 84 (9’)
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 (28′)
Johannes Brahms – I Serenada D-dur op. 11 (50′)

Johann Wolfgang von Goethe i Ludwig van Beethoven. Dzieliło ich dwadzieścia jeden lat, obaj jednak postrzegani są jako prekursorzy romantyzmu w swoich dziedzinach. Gdy zarząd wiedeńskiego Burgtheater w 1809 roku postanowił o wznowieniu sztuki Egmont na podstawie dramatu Goethego, o skomponowanie muzyki incydentalnej (czyli towarzyszącej przedstawieniu i ilustrującej sceniczną akcję) poproszony został właśnie najmłodszy z klasyków wiedeńskich. Beethoven stworzył dziesięcioczęściowe dzieło, dziś wykonywane niezwykle rzadko. Wyjątek stanowi Uwertura z dramatycznym, wolnym wstępem i pełną chmurnej energii częścią Allegro. Starsi melomani być może pamiętają, że Uwertura Egmont zabrzmiała podczas nabożeństwa żałobnego upamiętniającego porwanie i morderstwo 11 izraelskich sportowców na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku.

Swoją popularność Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Mendelssohna zawdzięcza między innymi Józefowi Joachimowi, skrzypkowi i przyjacielowi Brahmsa. W drugiej połowie XIX wieku artysta wykonywał go na scenach Europy chętnie i często, propagując na równi z Koncertami Beethovena i Brahmsa właśnie. Innowacją w owym czasie była rezygnacja z długiego wstępu (pełnej ekspozycji) orkiestry oraz płynne połączenia między wszystkimi trzema ogniwami utworu. Co ciekawe, praca nad Koncertem w 1844 roku polegała właściwie na… przepisaniu na papier nutowy gotowej kompozycji, którą Mendelssohn w całości opracował w pamięci.

W powyższym akapicie aż dwukrotnie padło nazwisko Johannesa Brahmsa. To nie przypadek – w 2023 roku mija dokładnie 190 lat od narodzin autora słynnych Tańców węgierskich. Brahms miał do formy symfonii stosunek nabożny; nad swoją Pierwszą pracował ponad dwie dekady. I Serenada D-dur op. 11 powstała gdy kompozytor miał dwadzieścia pięć lat i była jedną z pierwszych prób sił Johannesa na gruncie orkiestrowym. Składa się z sześciu części i nie odznacza się wcale lekkością, z jaką zwykliśmy kojarzyć serenady. Wyraźnie słychać tu charakterystyczny język twórczy Brahmsa, choć faktycznie jest to jeszcze Brahms bez brody.

fot. Agnieszka Deluga-Góra

Maria Machowska – skrzypce

Solistka, kameralistka, pedagog. Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, doktor habilitowany sztuk muzycznych. Jej profesorami byli M. Ławrynowicz, M. Zebura a następnie K. A. Kulka. Laureatka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 r.) oraz VI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. L.Mozarta w Augsburgu (2006 r.)Koncertowała we wszystkich krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Chinach, Korei i Izraelu. W latach 2008-2014 pełniła funkcję Koncertmistrza Orkiestry Sinfonia Varsovia. Prowadzi klasę skrzypiec w UMFC w Warszawie. W 2022 roku została uhonorowana Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej Gloria Artis.

fot. Wojciech Mateusiak

Maciej Tomasiewicz – dyrygent

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył studia w specjalnościach: kompozycja i teoria muzyki oraz dyrygentura symfoniczno-operowa (stopień doktora sztuk muzycznych) w klasie dr hab. S. Bywalca. Uczestniczył w  Mistrzowskich Kursach Dyrygenckich prowadzonych przez M. Dittricha, G. Chmurę, J. Kaspszyka czy L. Livingstona. Był związany z Orkiestrą Kameralną Miasta Jaworzna Archetti jako skrzypek oraz dyrygent w latach 2014-2021. Prowadził z sukcesami Polską Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną w Bytomiu oraz Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Dotychczas asystował dyrygentom tej miary, co: G. Chmura, M. Halls, M. Jurowski, J. Kaspszyk, M. Klauza, Ch. König, A. Liebreich, J. Maksymiuk, L. Morlot, T. Kozłowski, A. Wit. Współpracował jako asystent dyrygenta z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Wielkim w Łodzi. Prowadził koncerty m.in. z Filharmonią Narodową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Polskiego Radia, Filharmonią Kaliską, Śląską, Świętokrzyską, Zielonogórską, Orkiestrą Muzyki Nowej. Współpracuje na stałe z Operą Śląską, w której poprowadził m.in. premiery baletowe: Szeherezada/Medea z muzyką M. Rimskiego-Korsakowa i S. Barbera, Sól Ziemi Czarnej z muzyką polskich kompozytorów, Sekret Requiem (w reżyserii M. Znanieckiego), a także wznowienie Toski G. Pucciniego, Dziadka do Orzechów P. Czajkowskiego, Barona Cygańskiego J. Straussa Napoju miłosnego G. Donizettiego czy Strasznego dworu S. Moniuszki. W OiFP w Białymstoku poprowadził m. in. spektakle Carmen G. Bizeta oraz Turandot G. Pucciniego. W sezonie 2016-2017 współpracował jako asystent dyrygenta z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. W latach 2019-2022 pełnił rolę asystenta dyrygenta – dyrektora artystycznego A. Boreyki w Filharmonii Narodowej. W 2021 roku otrzymał odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W latach 2020-2022 pełnił rolę kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Występował na takich festiwalach, jak: Warszawska Jesień, Brand New Music, Szalone Dni Muzyki.

W swoim bogatym i wszechstronnym repertuarze wiodącą linię wyznacza muzyka polska. Jak dotąd nagrał m.in. utwory: R. Bukowskiego, H. M. Góreckiego, E. Knapika, K. Lipińskiego, P. Mossa, S. B. Poradowskiego. Szczególne miejsce w jego repertuarze znajdują kompozycje B. Szabelskiego, wśród których Etiuda, Sinfonietta, II Symfonia Podlaska zostały na nowo edytowane, wykonane i nagrane, a Magnificat ­zrekonstruowany, opublikowany i przygotowany do prawykonania w nadchodzącym sezonie artystycznym.