Filharmonia Opolska
73. Sezon Artystyczny
2024/2025
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
czerwiec 2026
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
8 grudnia 2024, niedziela | 10:30
Proste historyjki o muzyce
Bajkowy przewodnik po orkiestrze symfonicznej

Bilety:
Strefa I – 42 zł
Strefa II – 36 zł
Strefa III – 30 zł
Dzieci do lat 4, siedzące na kolanach rodziców, opiekunów – wstęp bezpłatny.

Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Szymon Naściszewski – dyrygent
Paulina Wojdyga – prowadzenie koncertu

W nadchodzącym sezonie Prostych historyjek o muzyce zarówno mali jak i towarzyszący im nieco starsi Melomani poznają orkiestrę symfoniczną od podszewki. Czy orkiestra jest jedną wielką rodziną czy może składa się z kilku instrumentalnych rodów? Jaki temperament i talent skrywają jej poszczególne ogniwa? Instrumenty wśród swoich strun, klapek, ustników i stroików kryją niezliczoną ilość muzycznych historii. Specjalnie dla dzieci zgodziły się opowiedzieć najpiękniejsze z nich. Najlepszą drogą do zbudowania przyjaźni z muzyką poważną jest jej zrozumienie i regularne spotkania na żywo. Każdy koncert zaoferuje słuchaczom dużą dawkę wiedzy, zilustrowaną najwspanialszymi dziełami muzyki klasycznej i oprawioną w przystępne dla dzieci bajkowe opowieści.

Ten cykl koncertów polecamy młodym melomanom oraz ich rodzicom, opiekunom i dziadkom. Treść koncertów skierowana jest szczególnie do dzieci w wieku 3-10 lat, ale jako że atmosfera podczas tych spotkań jest swobodna i rodzinna, zapraszamy również z mniejszymi pociechami – a i starszaki w wieku 11-14 lat nie powinny się nudzić.

Koncert 3. Przygody Małego Smyczka
Pewien Mały Smyczek nie mógł się zdecydować kim zostanie, gdy dorośnie… Tak zaczyna się historia, która zapozna nas z kwintetem smyczkowym, czyli najliczniejszą z rodzin wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. Czy Smyczek odnajdzie swoje powołanie? Tego dowiemy się dopiero na koncercie, ale już teraz spodziewać możemy się zimowej aury, muzycznych płatków śniegu i przedświątecznego nastroju stworzonego przez smyczkową rodzinę.

Abonament

fot. Michał Grocholski

Paulina Wojdyga – prowadzenie koncertu.

Nauczycielka wychowania przedszkolnego, edukatorka kulturalna, wielka miłośniczka muzyki, twórczyni internetowa. Kobieta pełna uroku, ciepła i delikatności, a przy tym – wulkan kreatywnej energii. Mama, która faktycznie wychowuje swoje dzieci przez sztukę. Zdradza pomysły na twórcze spędzanie czasu z maluchami kilkunastotysięcznej społeczności zgromadzonej wokół jej konta na Instagramie. Po raz trzeci będzie opowiadała swoje Proste historyjki o muzyce opolskiej publiczności.

 

fot. Krzysztof Mystkowski

Szymon Naściszewski – dyrygent

Skrzypek i dyrygent. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Jakuba Jakowicza oraz Hochschule für Musik, Tanz und Medien Hannover w klasie skrzypiec Adama Kosteckiego. W 2023 roku ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Łukasza Borowicza w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Jako obiecujący dyrygent młodego pokolenia, Szymon dwukrotnie zdobył stypendium Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent – Rezydent. W ramach programu stypendialnego podjął współpracę z Polską Filharmonią Kameralną Sopot (sezon 2022/23) oraz Operą Krakowską (sezon 2024/25), pozostając pod artystyczną opieką Wojciecha Rajskiego i Piotra Sułkowskiego. Już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie podczas projektów asystenckich w czołowych polskich orkiestrach filharmonicznych (Białystok, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Poznań, Białystok). Debiutował na estradzie z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, Podkarpacką, Poznańską, Śląską, PFK Sopot, Bielską Orkiestrą Cavatina oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną. W styczniu 2023 roku asystował Paulowi McCreeshowi i Filharmonii Poznańskiej pracując nad VIII Symfonią op. 88 Dvoraka oraz Tańcami symfonicznymi op. 64 Griega. W marcu 2023 roku zakwalifikował się do czynnego udziału w warsztatach dyrygenckich organizowanych przez NOSPR i prowadzonych przez Marin Alsop. W listopadzie 2023 roku reprezentował Polskę podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W kwietniu 2024 roku podjął współpracę z Operą Śląską, asystując Tomaszowi Tokarczykowi i Michałowi Znanieckiemu przy premierowym spektaklu Don Giovanni W.A. Mozarta. W czerwcu 2024 przygotowywał orkiestrę Filharmonii Krakowskiej do Royal Opera Festiwal, asystując Antonino Foglianiemu i José Miguelowi Pérez-Sierze oraz pracując nad operami Gioacchino Rossiniego oraz Michele Carafy.

Na swojej drodze dyrygenckiej Szymon Naściszewski czerpie z wieloletniego doświadczenia instrumentalisty – solisty, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Jako solista koncertował z orkiestrami filharmonicznymi w Krakowie, Kaliszu, Rzeszowie. Jako koncertmistrz prowadził m.in. Filharmonię Kaliską, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Polish Art Philharmonic, Lerici Music Festival Orchestra. Jako muzyk orkiestrowy współpracował m.in. z Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfoniettą Cracovią, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, NFM Leopoldinum. Jest absolwentem drugiej edycji programu Akademia Sinfonia Varsovia. Od 2018 roku związany z grupą I skrzypiec Filharmonii Krakowskiej. Grając w renomowanych zespołach orkiestrowych obserwował styl pracy wybitnych dyrygentów (miał zaszczyt występować pod batutą m.in. Lorina Maazela, Saschy Goetzla, Krzysztofa Pendereckiego) w poszukiwaniu inspiracji oraz możliwości doskonalenia warsztatu.

Projekt i realizacja: netkoncept.com