2024/2025

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Julian Paprocki – klarnet
Chloé Meyzie – dyrygent

Unsuk Chin – Subito con forza (5’)
Carl Nielsen – Koncert na klarnet i orkiestrę op. 57 (24’)
Francis Poulenc – Les animaux modèles (21’)
Albert Roussel – III Symfonia op. 42 (24’)

fot. Katarzyna Sadowska

Julian Paprocki – klarnet

Pierwszy klarnecista orkiestry Polskiej Opery Królewskiej oraz członek Chain Ensemble prowadzonego przez Andrzeja Bauera, a także kolektywu artystycznego „flow unit”, w którego skład wchodzą polscy czołowi wykonawcy muzyki współczesnej.

Absolwent AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu Arkadiusza Adamskiego. Odbył także studia w Pôle Supérieur d’Enseignement Artistique w Paryżu w klasach: klarnetu Florenta Héau, klarnetu basowego Jean-Marca Volty oraz kameralistyki Philippe’a Ferro. Studiował ponadto muzykologię (Université Paris-Sorbonne) oraz filozofię (Uniwersytet Warszawski). Obecnie jest doktorantem AM im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi poświęcając się w swojej pracy naukowej związkom muzyki z filozofią i estetyką późnej nowoczesności.

Jest 37-krotnym laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich: klarnetowych, organowych, kompozytorskich i kameralnych. Stypendysta m.in.: Narodowego Centrum Kultury w programie „Młoda Polska” (2017) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Występował w większości filharmonii polskich jak również poza granicami kraju: w Austrii, Czechach, Estonii, Francji, Litwie, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech.

Swoje kompozycje i transkrypcje wydaje we Francji (Gérard Billaudot Éditeur, Klarthe Édition) oraz w kraju (Polskie Wydawnictwo Muzyczne). W 2018 roku wziął udział w projekcie PWM Sto na sto. Muzyczne dekady wolności z okazji obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nagrywając utwory kameralne Konstantego Regamey’a oraz Tadeusza Wieleckiego. Album ten został nagrodzony Nagrodą Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategoriach „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” oraz „Album roku.”

W grudniu 2024 roku, nakładem wytwórni Requirem Records, ukaże się jego debiutancka solowa płyta Beneath the Surface of Timbre z dedykowanymi jemu utworami na klarnet kontrabasowy i elektronikę. Na płycie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Wojciech Błażejczyk, Maciej Jabłoński, Michał Janocha, Mateusz Ryczek, Edward Sielicki, Jan Stańczyk, Ewa Trębacz i Artur Zagajewski.

Regularnie zapraszany do prowadzenia wykładów i warsztatów. Autor artkułów naukowych z pogranicza dziedzin muzykologii i filozofii, a także monografii Trzy eseje o hermeneutyce muzyki poświęconej analizie filozoficznej improwizacji muzycznej wydanej nakładem Wydawnictwa Nieoczywiste.

Chloé Meyzie – dyrygent