Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
2 maja 2021, niedziela | 18:00
Wizjan Piano Duo – Koncert kameralny online
Koncert na 176 klawiszy

Bilety 5 zł

Wizjan Piano Duo

Julia Wizjanfortepian
Mateusz Wizjanfortepian

W programie:

Ludwig van Beethoven (opr. Hugo Ulrich) – Uwertura Egmont op. 84
Roman Maciejewski – Koncert na dwa fortepiany Pianoduo concertante

fot. Karolina Grzegorzek

Wizjan Piano Duo

Mateusz i Julia Wizjan – pianiści młodego pokolenia, prywatnie mąż i żona, związani z poznańską Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego.

W lipcu 2018 roku otrzymali dwie nagrody specjalne podczas 27. Międzynarodowego Konkursu IBLA, na Sycylii. W 2019 roku wystąpili podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna. Obecnie pracują nad nagraniem debiutanckiej płyty Wizjan Piano Duo z kompozycjami prof. Moniki Kędziory, prof. Artura Kroschla oraz dr Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej.

Julia Wizjan
Pianistka urodzona w 1991 roku. Ukończyła studia I st. w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, w Katowicach oraz studia II st., z wyróżnieniem, w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, w klasie fortepianu prof. dr hab. Waldemara Andrzejewskiego. Dalszą naukę kontynuowała w Narodowej Akademii Muzycznej im. prof. P. Vladigerova w Sofii, gdzie ukończyła podwójne studia podyplomowe: z fortepianu oraz kameralistyki. Jej profesorami byli m.in.: Ivan Drenikov – uczeń Pancho Vladigerova oraz Ilya Tchernaev. W 2014 roku, odbyła półroczne praktyki kameralne na Uniwersytecie Jońskim, na Korfu, gdzie pracowała jako pianista-akompaniator ze studentami klasy skrzypiec, fletu oraz śpiewu solowego.

Julia Wizjan wzięła udział w wielu pianistycznych oraz kameralistycznych kursach mistrzowskich poprowadzonych m.in. przez: Choong Mo Kanga (dwukrotnie, w Seoul Arts Center, w Korei Południowej), Pawła Zawadzkiego, Krzysztofa Węgrzyna, Patricię Surman, Barbarę Gisler-Haase, Lambisa Vasiliadisa.

Obecnie, pianistka jest doktorantką w klasie fortepianu prof. dr hab. Anny Organiszczak, w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Temat jej pracy doktorskiej oscyluje wokół twórczość Romana Maciejewskiego.

Pianistka jest wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Leszna oraz dwukrotną stypendystką Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

Mateusz Wizjan
Pianista urodzony w 1989 roku, w Szczecinie, gdzie ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Feliksa Nowowiejskiego. Studia I i II stopnia ukończył z wyróżnieniem, w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego, w Poznaniu, gdzie kontynuował dalszą naukę pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Organiszczak. W marcu 2018 roku ukończył studia III stopnia otrzymując tytuł Doktora Sztuki. Temat jego pracy doktorskiej brzmiał: Brzmieniowość neoklasycznej sonaty fortepianowej na przykładzie II Sonaty na fortepian Igora Strawińskiego, II Sonaty fortepianowej h-moll op. 61 Dymitra Szostakowicza, II Sonaty fortepianowej Grażyny Bacewicz.

Mateusz Wizjan jest zatrudniony na Wydziale I w swojej Alma Mater, gdzie współpracuje z klasą dyrygentury. Wielokrotnie zdobywał laury na konkursach pianistycznych w Polsce i za granicą m.in.:

  • I nagroda w katergorii fortepian solo na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Luigi Paduano w Neapolu,
  • I nagroda w kategorii fortepian solo na XX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Gianluca Campochiaro w Katanii.

Mateusz Wizjan jest wielokrotnym stypendystą Rektora Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu;  w 2012 roku otrzymał również stypendium Ministra Edukacji za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Patronat medialny:

 

Bilety na wirtualny koncert w cenie 5 zł można nabyć w kasie biletowej Filharmonii Opolskiej lub przez internet www.bilety.filharmonia.opole.pl
Instrukcja wejścia na koncert online:

  • Transmisja koncertu odbędzie się na stronie: filharmonia.opole.pl 
  • Po zakupie biletu na adres mailowy podany podczas sprzedaży otrzymacie Państwo dokładny adres strony, gdzie dostępny będzie koncert i dane do logowania.
  • Na stronie podanej w mailu należy zalogować się wpisując swój adres mailowy podany przy zakupie biletu oraz otrzymane na maila hasło.
  • Koncert online dostępny od 2.05.2021. godz. 18:00 do 30.05.2021. Wykupienie biletu zezwala na dostęp przez cały ten okres.

 

 

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com