Filharmonia Opolska - logo
70. Sezon Artystyczny
2021/2022
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
Strzałka w lewo Październik 2021 Strzałka w prawo
powtśrczptsoni
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
3 czerwca 2022, piątek | 19:00
Lekcja historii
STREFA GWIAZD

Strefa I – 49 zł, 37 zł
Strefa II – 39 zł, 29 zł
Strefa III – 29 zł, 22 zł

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Baiba Skride – skrzypce
Przemysław Neumann – dyrygent

W programie:
Krzysztof Penderecki – I Koncert skrzypcowy (42')
Ludomir Różycki – Poemat symfoniczny Bolesław Śmiały op. 8 (17’)
Mieczysław KarłowiczRapsodia litewska op. 11 (19’)

Prosimy o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas koncertu, zgodnie z zalecaniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dostępnymi w Regulaminie Bezpieczeństwa na stronie internetowej www.filharmonia.opole.pl/regulaminy.

O repertuarze:
Uznanie krytyków zdobył dzięki swojej awangardowej sztuce. Jego partytury w niczym nie przypominały utrwalonego od setek lat zapisu nutowego. Do tradycyjnego instrumentarium dołączał w swoich utworach między innymi maszynę do pisania, piłę czy syrenę alarmową. Gdy świat zastanawiał się czym jeszcze zaszokuje Penderecki – on zaskoczył odbiorców tradycyjnym, neoromantycznym podejściem do muzyki, ale w indywidualnym wydaniu i na miarę ówczesnych czasów. I Koncert skrzypcowy to narodziny nowego Pendereckiego. Pojawiają się tu licznie wirtuozowskie, triolowe przebiegi skrzypiec, gęsto stosowane półtony i trytony czy głębokie brzmienie grupy (szczególnie ukochanych przez kompozytora) altówek w partii orkiestry. Głos solowy i odcinki orkiestrowe poprowadzone są na zasadzie współzawodnictwa, dzięki czemu duży zespół instrumentalistów może pokazać pełnię brzmienia zaprojektowanego przez kompozytora. Monumentalny Koncert Pendereckiego nie potrzebuje uwertury – a zatem to w drugiej części wieczoru zabrzmią dwie kompozycje. O historii konfliktu świętego Stanisława z władcą Polski opowiada poemat symfoniczny Bolesław Śmiały autorstwa Ludomira Różyckiego. Koleje losu okrutnego księcia i umęczonego Stanisława nabierają tu wagnerowskiego ciężaru gatunku. Sześć obrazów, skomponowanych w oparciu o dramat Stanisława Wyspiańskiego, ukazuje nie tylko kronikarskie fakty, ale także wewnętrzny konflikt Bolesława. Ogromna orkiestra podkreśla dramatyzm wydarzeń i przeżyć bohaterów. Zgoła odmienne emocje wzbudza Rapsodia litewska – to jedyny z poematów, w którym Karłowicz sięga do folkloru. Dzieło świadczy o czasach, gdy granice między państwami wyglądały zupełnie inaczej i co innego znaczyły. Karłowicz urodził się w połowie drogi między Wilnem a Mińskiem, a wplecione w Rapsodię białoruskie melodie ludowe zapamiętał z dzieciństwa. Majątek Karłowiczów podlegał jednak pod województwo wileńskie – stąd tytuł utworu.

A to ciekawostka!
Mieczysław Karłowicz zginął pod lawiną w Tatrach 8 lutego 1909 roku. Na głazie ustawionym w miejscu wypadku widnieje napis upamiętniający tragiczną śmierć kompozytora. Przechodniów zdziwić może wyryta pod tekstem swastyka. Warto wiedzieć, że symbol ten nie ma żadnego związku z nazizmem – tak zwany „krzyżyk niespodziany” to podhalański wzór zdobniczy, a Karłowicz oznaczał nim górskie szlaki i podpisywał listy.

 Współpraca redakcyjna:

Projekt i realizacja: netkoncept.com