2024/2025

Strefa III – 35 zł, 32 zł

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Joanna Ślusarczyk – dyrygent

Jean Sibelius – Valse triste op. 44 (6’)
Uuno Klami – Suita Kalevala op. 23 (35′)
Edvard Grieg – Peer Gynt z Suity nr 2 op. 55 i nr 1 op. 46 (33′)

fot. Sławomir Ślusarczyk

Joanna Ślusarczyk – dyrygent

Polska dyrygentka, laureatka nagród na Międzynarodowych Konkursach Dyrygenckich. W marcu 2022 roku zdobyła II Miejsce na La Maestra Competition w Paryżu. Podczas konkursu otrzymała także dwie Nagrody Specjalne: Nagrodę Główną Stowarzyszenia Orkiestr Europejskich
„Echo Prize” oraz Nagrodę Główną Orkiestr i Filharmonii Francuskich „French Concert Halls and Orchestras Commitee Prize.”
(2018). W kwietniu 2018 roku zdobyła I Miejsce na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim London Classical Soloists Conducting Competition w Londynie. Otrzymała również Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie The BMW International Conducting Masterclass
and Competition w Esposende (2018, Portugalia).
W listopadzie 2023 roku zdobyła nagrodę dla „Najlepszgeo Polskiego Dyrygenta” podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
W sierpniu 2019 roku została Laureatką Nagrody Głównej Rotary Club Siena przyznanej przez maestro Daniele Gattiego w ramach Festiwalu Accademia Musicale Chigiana we Włoszech. Jest także zwyciężczynią międzynarodowych przesłuchań dyrygenckich w Budapeszcie,
podczas których dostała się do Programu Mentorskiego Petera Eötvösa na sezon 2020/2021. W marcu 2022 została wybrana do kolejnych dwóch programów mentorskich: Taki Alsop Conducting Fellowship Mentoring Program i La Maestra Academy 2022–2024.
Absolwentka Dyrygentury Symfoniczno-Operowej na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie maestro Mirosława Jacka Błaszczyka (dyplom z wyróżnieniem). Jest również absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem).
Poza licznymi koncertami w kraju, dyrygowała również w Stanach Zjednoczonych (Illinois, Ohio), Izraelu, Norwegii, Szwecji, Islandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji, Niemczech, we Włoszech, Rosji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie.
Poprowadziła koncerty między innymi z takimi orkiestrami jak: Orchestre de Paris w Filharmonii Paryskiej, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Orquestra Gulbenkian w Portugalii, Orchestre Pasdeloup, Orchestre National Bordeaux Aquitaine, Orchestre National de Metz, Orchestre National de Cannes, Orchestre National de Lille, Paris Mozart Orchestra, Pannon Philharmonic, Bucharest Symphony Orchestra, Danubia Orchestra Óbuda, Moldova Philharmonic Iasi, Chorakademie i Orchesterakademie WDR w Kolonii, Operaens Sinfonietta, London Classical Soloists Orchestra, Orquestra Clássica do Sul, Orquestra da Costa Atlantica, Pazardjik Symphony Orchestra, Orchestra Giovanile Italiana, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Toruńska Orkiestra Symfoniczna.
Na początku 2023 roku zadebiutowała w Opéra de Tours Grand Théâtre, gdzie jako kierownik muzyczny przygotowała i poprowadziła premierę opery G. Donizettiego Lucie de Lammermoor w wersji francuskiej.
W latach 2009-2019 była kierownikiem artystycznym Małopolskiej Orkiestry Kameralnej, a także dyrygentem Krakowskiej Młodej Orkiestry Kameralnej, z którą odbyła kilka zagranicznych tras koncertowych. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach dyrygenckich –
zarówno w Polsce jak i za granicą – w klasie mistrzowskiej maestro Daniele Gattiego we Włoszech, Colina Mettersa w Londynie, Achima Holuba – również w Londynie, Luisa M. Clementiego w Portugalii, Jonathana Bretta w Budapeszcie. W latach 2012–2014 była finalistką trzech edycji
Międzynarodowych Kursów Dyrygenckich prowadzonych kolejno przez maestro Tadeusza Strugałę, Gabriela Chmurę oraz Jacka Kaspszyka.
Uhonorowana została między innymi „Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”, „Stypendium Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa”, „Stypendium Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso”, a także „Nagrodą Główną Powiatu Krakowskiego” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.