Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
13 marca 2020, piątek | 19:00
DAWNA SYMETRIA
Beethoven 2020

Szanowni Państwo,

w związku z decyzją Władz RP od 12 do 25 marca 2020 roku zawieszamy działalność koncertową Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Wszystkie bilety na koncerty w tym terminie podlegają zwrotowi.

W przypadku chęci otrzymania zwrotu pieniędzy za bilety zakupione przez internet prosimy o kontakt mailowy pod adresem: kasa@filharmonia.opole.pl, w treści wiadomości podając swoje imię i nazwisko oraz datę koncertu, którego dotyczy zwrot.

Zwrot biletów zakupionych stacjonarnie możliwy będzie w kasie Filharmonii po zakończeniu okresu kwarantanny (również po terminie odwołanych koncertów) do końca bieżącego sezonu artystycznego. Wyjątkowo zwrot biletów możliwy będzie bez dowodu zakupu.

Melomani posiadający wykupione abonamenty otrzymają propozycję wyboru innych koncertów organizowanych przez Filharmonię Opolską.

Na pozostałe koncerty zwroty biletów będą przyjmowane zgodnie z Regulaminem koncertowym Filharmonii Opolskiej.

Licząc na Państwa zrozumienie życzymy zdrowia i prosimy o pozostanie z nami w kontakcie za pośrednictwem strony internetowej www.filharmonia.opole.pl i naszego fan page’a na Facebooku.

Dyrekcja Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Andrzej Krawiec skrzypce

W programie:
Krzysztof Penderecki – Trzy utwory w dawnym stylu z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie (6’)
Ludwig van Beethoven
– Romans F-dur nr 2 op. 50 na skrzypce z orkiestrą (9’)
Carl Philipp Emanuel Bach
– Symfonia F-dur H 665 (10’)
Henryk Mikołaj Górecki
– Trzy utwory w dawnym stylu (8’)
Ludwig van Beethoven
– Romans G-dur nr 1 op. 40 na skrzypce z orkiestrą (7’)
Carl Philipp Emanuel Bach
– Symfonia D-dur H 663 (11’)

O repertuarze:
Program tego koncertu to mistrzostwo symetrii. Dwóch twórców dwudziestowiecznych, ale z kompozycjami nawiązującymi do dawnych epok: Penderecki w formie doskonałej imitacji, pastiszu wręcz; Górecki we właściwym sobie, minimalistycznym stylu. Dwa Romanse Ludwiga van Beethovena na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry: zgrabne, kilkuminutowe i bardzo melodyjne miniatury; jakby wyśpiewane najnaturalniej w świecie, z głębi serca. Wreszcie dwie symfonie – a właściwie symfonijki – Carla Philipa Emanuela Bacha. Napisane zaledwie pięć lat po śmierci wielkiego ojca wciąż brzmią barokowo, choć uściślając, powstały w okresie burzy i naporu. Obie pochodzą ze zbioru symfonii hamburskich i posiadają trzyczęściową budowę. Filharmonicy Opolscy wykonają cały ten repertuar w sposób przypominający koncerty osiemnastowieczne – estrada pozbawiona zostanie dyrygenckiego podium, a orkiestrę od pulpitu poprowadzi oraz partie solowe wykona jej koncertmistrz, Andrzej Krawiec.

A to ciekawostka!
Beethoven nie tylko nigdy się nie ożenił, ale w ogóle nie wiadomo właściwie nic o jego relacjach i związkach z kobietami. Dziwne, zważywszy że określa się go prekursorem romantyzmu w muzyce, prawda? Swego czasu snuto domysły, jakoby słynna miniatura fortepianowa Dla Elizy napisana była z myślą o niemieckiej śpiewaczce operowej; nie istnieją jednak żadne dowody na poparcie tej tezy. W dokumentach kompozytora zachował się jego list, adresowany do nieśmiertelnej ukochanej. Nigdy nie udało się ustalić, kogo Ludwig miał na myśli. Ale może była to ta sama dama, którą wspominał tworząc Romanse
na skrzypce i orkiestrę?

Ten koncert polecamy szczególnie:
Minimalistom! To znaczy słuchaczom, którzy szukają okazji do potrenowania uważności, a niekoniecznie podkręconych do maksimum emocji i fajerwerków. Wszystkim zabieganym, którzy marzą o odrobinie oddechu i spokoju.

 

 

 

 

 

Andrzej Krawiec – skrzypce

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Zenona Brzewskiego i prof. Mirosława Ławrynowicza. Współpracował z kilkoma orkiestrami w Europie, m.in. Orquesta Sinfonica Ciudad de Oviedo (Hiszpania), Orquesta Do Norte (Portugalia), Interworld Production Orchestra (Niemcy). Od 2003 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera w Opolu.
Prowadzi również ożywioną działalność koncertową jako solista. Występował w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, jest stałym gościem festiwalu Un aire de Pologne”w Dieppe (Francja). Jako muzyk-kameralista jest związany głównie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej, z którą koncertował w Europie i Ameryce Południowej oraz z Kwartetem Smyczkowym (Sao Paulo, Brazylia) i Kwintetem Fortepianowym (Niemcy, Austria, Rumunia, Chiny – EXPO 2010-Szanghaj).
Z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Opolskiej pod batutą Bogusława Dawidowa nagrał płytę Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego.

 

Koncert realizowany w ramach programu filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!
Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Projekt i realizacja: netkoncept.com