Filharmonia Opolska
71. Sezon Artystyczny
2022/2023
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
Strzałka w lewo wrzesień 2022 Strzałka w prawo
powtśrczptsoni
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
26 maja 2023, piątek | 19:00
Dyrygentka – rezydentka: odcinek finałowy

Strefa I – 45 zł, 35 zł
Strefa II – 35 zł, 28 zł
Strefa III – 25 zł, 20 zł

Orkiestra Filharmonii Opolskiej
Michał Balas – wiolonczela
Hanna Hurkot – dyrygent

W programie:
Stanisław Moniuszko – Uwertura Bajka (13′)
Joseph Haydn – Koncert wiolonczelowy D-dur nr 2, Hob. VIIb/2 (25′)
Felix Mendelssohn-Bartholdy – IV Symfonia A-dur Włoska op. 90 (30′)

Podczas 71. sezonu artystycznego Filharmonia Opolska realizuje program Dyrygent-rezydent, organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Jego głównym celem jest prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, ułatwienie im debiutu oraz zapewnienie bezpośredniego kontaktu z zawodową orkiestrą. Ten majowy wieczór zwieńczy rezydencję Hanny Hurkot – artystki urodzonej w 1997 roku, pianistki i dyrygentki, absolwentki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Program koncertu to prawdziwy miszmasz, ale w przypadku młodziutkiej Hurkot to znakomity pomysł. Różnorodność wybranych kompozycji nasuwa skojarzenie z menu degustacyjnym w znakomitej restauracji – co wydaje się być nie tylko interesującą opcją dla słuchacza, ale również otwiera przed dyrygentką przestrzeń poszukiwania muzycznej tożsamości i swoich mocnych stron.

Muzyczną ucztę zainauguruje Bajka, czyli opowieść zimowa. To uwertura fantastyczna, ale nienaznaczona treścią pozamuzyczną. Mimo to, trudno nie poddać się wrażeniu snucia przez Moniuszkę zajmującej opowieści.

Okoliczności powstania i prawykonania II Koncertu D-dur Josepha Haydna owiane są tajemnicą. Aż do 2019 roku sądzono, że Koncert powstał dla Antonína Krafta, wiolonczelisty na dworze Esterházych. Przekonanie to bazowało na informacjach przekazanych przez syna Krafta Gustawowi Schillingowi, muzykologowi, który powielił je później w wydawanych przez siebie encyklopediach. Tak naprawdę premierowe wykonanie przypadło w udziale Jamesowi Cervetto, angielskiemu wirtuozowi wiolonczeli. Jakby tego było mało, przez pewien czas poddawano w wątpliwość autentyczność utworu, ale po odkryciu rękopisu Haydna w 1951 roku jego autorstwo nie budzi już sceptycyzmu.

IV Symfonia „Włoska” Feliksa Mendelssohna prawdopodobnie mieści się na liście dziesięciu najpopularniejszych symfonii w historii. Kompozycję usłyszeć można zarówno w najlepszych salach koncertowych świata, jak i… w radiu RMF Classic. Energiczna muzyka, przywodząca na myśl ciepłe promienie słońca, to reminiscencje z podróży autora Snu nocy letniej po niezwykle inspirującej Italii.

 

fot. Bartek Barczyk

Michał Balas – wiolonczela

Urodzony w Krakowie w 2001 roku, Michał Balas jest studentem Musik Akademie Basel (Szwajcaria) oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Kształci się pod okiem Prof. Danjulo Ishizaki oraz Prof. Stanisława Firleja.
Michał jest solistą, kameralistą, często uczestniczy w konkursach Międzynarodowych i Ogólnopolskich. W 2021 roku został zwycięzcą Grand Prix na „Konkursie Wiolonczelowym im. Dominika Połońskiego” w Łodzi. Tego samego roku został nominowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”.
W 2018 zdobył I Nagrodę oraz Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na „Johansen International Competition for Young String Players” (Waszyngton, USA).
Ostatnim sukcesem Michała jest zdobycie I Nagrody i Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie utworu kompozytora maltańskiego podczas „Classic Strings Competition” (Dubai, UAE). Konkurs ten zapewnia między innymi trasę 10 koncertów z orkiestrą na przestrzeni najbliższych miesięcy.
Jako solista miał możliwość wykonania koncertów z orkiestrami takimi jak: Sinfonia Iuventus, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim, Apollo Orchestra, Armeńska Orkiestra Symfoniczna oraz orkiestrami filharmonii Krakowskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej czy Kaliskiej.
Miał szanse współpracować z wybitnymi postaciami podczas kursów mistrzowskich, np.: z Prof. Arto Norasem, Prof. Lawrence Lesserem, Stevenem Isserlisem, Prof. Claudio Martinezem-Mehnerem, Prof. Wolfgangiem Emanuelem Schmidtem i wieloma innymi.
Jest stypendystą programów LYRA Stiftung oraz „Młoda Polska”. Czterokrotnie uczestniczył w prestiżowych kursach muzycznych Morningside Music Bridge (Calgary-2015, Warszawa-2018, Boston 2017 i 2019).
Gra na instrumencie francuskiej manufaktury Michel Ange Garini z 1870 roku.

 

fot. Jakub Czerski

Hanna Hurkot – dyrygent

Urodzona w 1997 roku we Wrocławiu. W wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, którą kontynuowała przez 12 lat. W tym czasie brała udział w licznych konkursach, przeglądach i festiwalach pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jej pasją od zawsze była muzyka kameralna. Przez 10 lat grała w duecie fortepianowym, a później również w kwartecie fortepianowym na osiem rąk, wykonując głównie transkrypcje dzieł orkiestrowych, co zapoczątkowało pasję do wielkiego brzmienia i muzyki symfonicznej.

W 2021 roku ukończyła studia magisterskie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej dr hab. Przemysława Neumanna w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Podczas studiów współpracowała z takimi zespołami jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej, West Side Sinfonietta, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej, Orkiestra Collegium F, czy Orkiestra Symfoniczna i Chór Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ponadto udoskonalała swój warsztat na kursach dyrygenckich pod okiem Mieczysława Gawrońskiego, Marcina Sompolińskiego i Wojciecha Rodka. Krótko po ukończeniu edukacji miała okazję poprowadzić między innymi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

W sezonie artystycznym 2022/23 będzie współpracować z Filharmonią Opolską im. Józefa Elsnera w ramach programu „Dyrygent – rezydent” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt i realizacja: netkoncept.com