Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
3 lutego 2019, niedziela | 18:00
ESTRADA MŁODYCH
Przeboje srebrnego ekranu
Bilety na wszystkie koncerty klubowe są sprzedawane wyłącznie w kasie filharmonii od strony ul. Krakowskiej. W dniu koncertu nie prowadzimy sprzedaży na terenie klubu, zapraszamy do kasy filharmonii na godzinę przed koncertem.
Miejsce: Klub muzyczny

Bilety 20 zł

Opolskie Studio Piosenki feat. Studio Wokalne Bard

Jakub Osiecki – klawisze
Paweł Kaliciński – gitary
Dalibor Drčelić – bas
Sebastian Dorosiewicz – perkusja

Nowy cykl koncertów klubowych pn. Estrada Młodych, prezentujący dorobek działających na terenie Opola i okolic Studiów Piosenki, kształcących młodych adeptów sztuki wokalnej, wrażliwych i pełnych zapału do przygody z piosenką.

Podczas koncertów usłyszymy utwory z różnorodnych gatunków muzycznych: popu, jazzu, musicalu, bluesa, utwory znane i lubiane, mniej znane i te, które będą dla słuchaczy muzyczną niespodzianką. Podczas każdego koncertu młodym artystom towarzyszyć będzie sekcja muzyczna.

Historia Opolskiego Studia Piosenki sięga roku 1977. Wtedy to Elżbieta Zapendowska, ówczesna instruktor muzyki Wojewódzkiego Domu Kultury w Opolu, postanowiła zająć się uzdolnionymi wokalnie młodymi ludźmi z terenu Opolszczyzny.

Pierwszym zespołem, który uformował się w Wojewódzkim Domu Kultury był zespół o nazwie Ballada. Wielkim sukcesem było zdobycie przez grupę I miejsca w konkursie Debiuty na Festiwalu Opolskim w 1978 roku. Utwór, który zasłużył na tę nagrodę nosił tytuł Wycinanki (czy ktoś jeszcze pamięta słynne wówczas w całej Polsce jeszcze wytnę kogutka, kogutka?).
Pierwszy skład Opolskiego Studia Piosenki to między innymi Małgorzata Sury, późniejsza absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu); Daria Pakosz, również absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatka wielu festiwali jazzowych.

W 1979 roku powstał kolejny zespół, w którego skład wchodzili słuchacze Studia PiosenkiBez Dam. Zespół tworzyli: Krzysztof Nurkiewicz – autor piosenek kabaretowych i poetyckich, późniejszy laureat Grand Prix Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej, Zygmunt Babiak – utalentowany skrzypek, obecnie wielokrotnie nagradzany aktor Opolskiego Teatru Lalek, Ryszard Krawczuk – dziś znany saksofonista jazzowy.

Z Opolskim Studiem Piosenki byli także związani znani dziś doskonali muzycy: Piotr Remiszewski, Marek Kapłon, Mirosław Sitkowski, Stefan Machel, Andrzej Nowak, Marek Raduli, Piotr Skrzypiec.

Do 1992 roku Studio Piosenki stanowiło dział Wojewódzkiego Domu Kultury w Opolu. Kiedy w lutym 1992 roku rozwiązano WDK, Studio rozpoczęło działalność pod egidą Miejskiego Ośrodka Kultury.

Od roku 1993 dzieło Elżbiety Zapendowskiej kontynuuje Jacek Mełnicki, który od 1985 roku był jej asystentem. W rok później współpracę z Opolskim Studiem Piosenki podejmuje Beata Pałka, prowadząca obecnie Studio Wokalne Bard. Przez krótki czas zajęcia prowadzi również Marta Bobowska (wszyscy troje to utytułowani wokaliści uznawanej za najlepszą w Polsce grupę wokalną gospel – Studio Singers).

W międzyczasie Studio Piosenki przechodzi pod dwuletnią opiekę Radia Opole, zmieniając na ten czas nazwę na Radiowe Studio Piosenki po to, by niebawem (1996) powrócić ponownie do Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu.

Od września 1999 roku Opolskie Studio Piosenki staje się samodzielną i niezależną jednostką.

Od tej chwili korzysta z gościnnych progów Amfiteatru Opolskiego; Radia Plus – obecnego Radia DOXA; Politechniki Opolskiej; Filharmonii Opolskiej i Klubu 10 Brygady Logistycznej WP; zaś kadrę stanowią rozpoczynający niegdyś swoją wokalną drogę w Studio, a już doświadczeni wokaliści– Alina Dorosiewicz, Zofia Kubiak i gościnnie Mirosław Kopyto.

Projekt i realizacja: netkoncept.com