Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
19 czerwca 2022, niedziela | 18:00
Gracias a la vida – wieczór chilijski
Muzyka Świata

Bilet: 40 zł

Magdalena Lechowska – wokal
Dominik Borek – trąbka
Karol Mach – gitara
Patryk Zakrzewski – perkusja

 

O repertuarze:
Niezwykłe bogactwo muzyki chilijskiej przybliży nam wokalistka Magdalena Lechowska, Polka o latynoskiej duszy. Magdalena urodziła się w Krakowie, ale dorastała w egzotycznej Kolumbii, chłonąc od najmłodszych lat tamtejsze rytmy, melodie i kulturę iberoamerykańską. To jedyna polska wokalistka mająca w swoim repertuarze tak szeroki wachlarz gatunków jak flamenco, tango argentyńskie, salsę, rancherę, bolera, cumbię i muzykę chilijską. Nie tylko śpiewa, ale także tłumaczy polskie piosenki na język hiszpański. Jest zwyciężczynią konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty podczas Grechuta Festival 2011oraz laureatką Złotego Liścia w ramach XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro. Obecnie w Polsce artystka jest jedyną wokalistką wykonującą repertuar chilijski. W kwietniu 2017 roku miała zaszczyt wystąpić podczas otwarcia honorowego konsulatu Chile w Katowicach, przed ambasadorem Republiki Chile w Polsce.
W swojej twórczości zawsze próbuje łączyć dwa odległe światy – latynoamerykański i polski. Jej pierwsza płyta Raíces, jest powrotem do korzeni, rdzennych brzmień i rytmów gorącej Hiszpanii oraz egzotycznej Ameryki Łacińskiej. Trochę na przekór wszechobecnej tendencji do fuzji w muzyce, płyta ukazuje w tradycyjnej formie bogactwo folkloru świata hiszpańskojęzycznego. Dokładając do tego jej niezwykłą barwę głosu oraz ogromny temperament możemy spodziewać się niezwykle energetycznego wieczoru.

A to ciekawostka!
W 2017 roku Chile i cała Ameryka Łacińska świętowała 100-lecie narodzin Violety Parry – ikony kultury chilijskiej. Dzięki swoim dziełom zdobyła ogromne uznanie i otworzyła wrota dla nowej chilijskiej piosenki. Uratowała zapomnianą tradycyjną kulturę, podróżując przez Chile z północy na południe. Tradycyjne opowieści czy pieśni przemieniła, tworząc muzyczne arcydzieła, by potem przekazać je kraju i światu.
Nie sposób nie zauważyć podobieństwa artystki do najwybitniejszego polskiego etnografa i muzyka Oskara Kolberga. On również rozpoczynając swoje podróże zebrał polski folklor i stał się inspiracją dla całych pokoleń kompozytorów i muzyków. Rodzimą kulturę ludową zawarł w monumentalnym dziele „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

 

Projekt i realizacja: netkoncept.com