Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
2 października 2020, piątek | 19:00
INAUGURACJA 69. SEZONU ARTYSTYCZNEGO

Strefa I – 50 zł, 25 zł
Strefa II – 40 zł, 20 zł
Strefa III – 30 zł, 15 zł

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Soyoung Yoon – skrzypce
Przemysław Neumann – dyrygent

W programie:
Ludwig van Beethoven – Uwertura do baletu Twory Prometeusza op. 43 (6′)
Ludwig van Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 (42′)
Józef Elsner – Symfonia C-dur op. 11 (25′)

W koncercie nie zaplanowano przerwy

Drodzy Melomani, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną prosimy o przestrzegania poniższych zasad bezpieczeństwa podczas wizyty w Filharmonii:

  • noszenie maseczki ochronnej/przyłbicy zakrywającej usta i nos, zapewnionej we własnym zakresie, na terenie Filharmonii oraz podczas koncertu. W razie potrzeby maseczkę można nabyć w kasie biletowej Filharmonii
  • dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym znajdującym się przy wejściu głównym do Filharmonii oraz we foyer
  • złożenie obowiązkowego pisemnego oświadczenia o stanie zdrowia przy wejściu na koncert, zgodnie ze wzorem:
  • zachowania dystansu 1,5 metra od innych uczestników koncertu

 

Fot. Lukasz Rajchert

Soyoung Yoon – skrzypce
Skrzypaczka Soyoung Yoon zyskała uznanie dzięki swojej „skrupulatności… dużej dyscyplinie” (Gramophone) oraz „wytworności” występów, których „techniczna doskonałość… zawsze służy muzyce” (The Guardian). Jako laureatka najważniejszych konkursów skrzypcowych m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Yehudi Menuhina (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (I nagroda) oraz Indianapolis International Violin Competition (srebrny medal), Soyoung zyskała uznanie rówieśników jako skrzypaczka i kameralistka najwyższego kalibru.
Soyoung cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na międzynarodowej scenie muzycznej – jako solistka występowała z wieloma wiodącymi orkiestrami takimi jak: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Czech, Filharmonia Praska, Bilbao Orkestra Sinfonikoa, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, NDR Elbphilharmonie Orchestra, Rosyjska Orkiestra Narodowa, Royal Philharmonic Orchestra, Geneva Chamber Orchestra, Belgian National Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Bern Symphony Orchestra, Trondheim Symphony Orchestra oraz Zurich Chamber Orchestra. Współpracowała z Krzysztofem Pendereckim, Ivor Boltonem, Krzysztofem Urbańskim, Muhai Tang, Maxim Vengerovem, Eiji Oue oraz Michałem Nesterowiczem. Podczas najbliższego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Yehudi Menuhina w Richmond w stanie Virginia zasiądzie w jury konkursu, jak również wykona uroczysty koncert inauguracyjny.
Soyoung na stałe współpracuje z Korean Chamber Orchestra, z którą nagrała Cztery Pory Roku Astora Piazzolli oraz Koncert podwójny d-moll na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’iego, jak również odbyła tournée po Azji, Europie i Ameryce Północnej. W 2012 roku, wraz z Veitem Hertensteinem oraz Benjaminem Gregorem-Smithem założyła Trio skrzypcowe ORION, które w 2016 roku zdobyło I nagrodę oraz nagrodę publiczności podczas Konkursu Muzyki Kameralnej Migros Kulturprozent w Zurychu. Trio wystąpiło w takich salach koncertowych jak Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu, a także w Stuttgarcie, Edynburgu, Belfaście i Manchesterze.
Dzieląc życie pomiędzy Barceloną a Seulem, Soyoung studiowała w Narodowym Uniwersytecie Sztuki w Korei Południowej, a także pod kierunkiem prof. Zakhar Bron na Uniwersytecie Muzyki i Tańca w Kolonii oraz na Uniwersytecie Sztuki w Zurychu. Artystka gra na skrzypcach J. B. Guadagniniego (ex-Bückeburg) wykonanych w Turynie w 1773 roku.

Ankieta

Moje ulubione miejsce na ziemi to

Jako muzyk mam możliwość podróżowania do wielu ekscytujących miast. Doświadczam fascynującej różnorodności kultur różnych krajów, poznaję wielu interesujących i inspirujących ludzi w czasie moich licznych podróży. Ale moje najbardziej ulubione miejsce na ziemi to mój dom. Nic nie jest w stanie zastąpić radości ze spania we własnym łóżku, gotowania we własnej kuchni.

Gdybym nie była muzykiem, pewnie byłabym

W czasie pandemii COVID-19 założyłam ogród ziołowy przy swoim domu. Sama była zaskoczona ile radości sprawia mi oglądanie jak rosną rośliny. Po kilku miesiącach byłam w stanie wyobrazić sobie siebie jako ogrodnika, który zajmuje się uprawą ziół i owoców. Ale przed pandemią, zawsze mówiłam, że zostanę lekarzem pracującym na oddziale ratunkowym.

Za największy sukces artystyczny uważam

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego pomógł mi w bardzo dużym stopniu w rozpoczęciu międzynarodowej kariery i bardzo wiele się tam nauczyłam. To wydarzenie na zawsze zostanie w mojej pamięci.

Występ w Carnegie Halll w Nowym Jorku był również niezwykłym przeżyciem dla mnie.

Ale szczerze mówiąc, każde doświadczenie muzyczne daje mi poczucie małego sukcesu, bez względu na to czy było fantastyczne czy okropne.

Wierzę, że przede mną jeszcze wiele niespodzianek, dzięki którym będę mogła odnieść kolejne sukcesy.

Człowiek, którego podziwiam

Mój tatuś oraz David Oistrakh

Co lubię czytać

Lubię czytać powieści sensacyjne oraz romanse. Ale niestety ostatnio coraz mniej czytam, po tym jak odkryłam Netflix.

Kompozycja, która jest dla mnie szczególnie ważna

Adagietto z V Symfonii cis-moll Gustawa Mahlera.

 

 

Partner:

www.tetris-meble.pl

 

 

Partner:

Współpraca redakcyjna:

Projekt i realizacja: netkoncept.com