Filharmonia Opolska
72. Sezon Artystyczny
2023/2024
BIP Wersja dla słabowidzących
Repertuar
lipiec 2024
poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota
niedziela
po
wt
śr
cz
pt
so
ni
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
13 kwietnia 2018, piątek | 19:00
KONCERT SYMFONICZNY MARIUSZ SMOLIJ – DYRYGENT
The American Landscape

The American Landscape
Koncertowi towarzyszy pokaz multimedialny:
Symphonic photochoreography

Program:
Leonard Bernstein- Three Dance Episodes z On the Town
Ferde Grofé – Grand Canyon Suite
Gustaw Mahler – Adagietto z V Symfonii cis-moll
Aaron Copland – Cztery Epizody z baletu Rodeo

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Mariusz Smolij 
– dyrygent
Nicholas Bardonnay – artysta multimedialny z Westwater Arts
Program:
Leonard Bernstein- Three Dance Episodes z On the Town
Ferde Grofé – Grand Canyon Suite
Gustaw Mahler – Adagietto z V Symfonii cis-moll
Aaron Copland – Cztery Epizody z baletu Rodeo

Miejsce: Sala koncertowa

Westwater Arts /prezentacja multimedialna/

Grand Canyon Country – fotografie będące elementem pokazu – Symphonic photochoreography

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mariusz Smolij jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tą potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne w Ameryce Północnej wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty.

W wyniku zwycięstw w szeregu poważnych konkursach, Mariusz Smolij od wielu lat związany jest stałymi kontraktami z wybitnymi instytucjami muzycznymi w USA. Dyrygował on ponad 120 orkiestrami w 27 krajach, na czterech kontynentach występując na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata, m. in. nowojorskiej Carnegie Hall, nowojorskim Lincoln Center, Kimmel Center w Filadelfii, ABC Hall w Johannesburgu, Narodowym Centrum Kultury w Pekinie, Sali Concertgebauw w Amsterdamie, Tonehalle w Zurichu, Salle Gaveau w Paryżu oraz narodowych centrach kulturalnych Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii, Serbii, Cypru, Niemiec, Austrii, Węgier, Włoch, Meksyku, Kolumbii, Boliwii, Chin oraz Korei Płdn.

Na liście prowadzonych przez niego orkiestr znajdują się między innymi: Atlanta Symphony Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Houston Symphony, Rochester Philharmonic, New Jersey Symphony Orchestra, Indianapolis Symphony, Indianapolis Chamber Orchestra, Orchestra of the Lyric Opera Chicago, Omaha Symphony Orchestra, Missouri Symphony, St. Louis Philharmonic, Symphony of Nova Scotia (Kanada), Johannesburg Philharmonic Orchestra (RPA), Jerusalem Symphony, Israel Symphony Orchestra, Israel Chamber Orchestra, Rotterdam Chamber Orchestra, Orchestra da Camera Fiorentina, Orchestra Teatro Olimpico Vicenza, Orchestra di San Remo, Orchestra Sinfonica Lecce (Włochy), Orchestre Lamoureux Paris (Francja), Bern Sinfonieorchester, Sinfonieorchester Basel (Szwajcaria), Bergishe Symphoniker, Kiel Philharmonie (Niemcy), Staatsorchester Frankfurt, Budapest Symphony Orchestra, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sinfonia Varsovia, Bułgarska  Filharmonia Narodowa w Sofii, Serbska Filharmonia Narodowa w Belgradzie, Narodowa Filharmonia Boliwii, Kolumbii, Meksyku i wiele innych.

Artysta nagrywał dla firm płytowych Hungaroton, Universal Poland oraz Narodowego Radia USA (NPR). Od 2004 roku regularnie współpracuje z międzynarodową wytwórnią NAXOS wydając 10 płyt, często prezentujących światowe premiery nagraniowe. Wydane przez tą firmę CD z muzyką Andrzeja Panufnika, a nagrane wspólnie z Polską Orkiestrą Kameralną, było wyróżnione w Londynie przez prestiżową „London Evening Standard” oraz doskonale ocenione przez wielu krytyków w Europie Zachodniej i USA. Kolejna płyta, z Filharmonią Poznańską, poświęcona była muzyce Tadeusza Szeligowskiego, natomiast siedem ostatnich CD z muzyką węgiersko/amerykańskich kompozytorów (M. Rozsa, E. Zador) nagrane zostały z Budapesztańską Orkiestrą Symfoniczną. Nagranie muzyki Grażyny Bacewicz z Capella Bydgostiensis otrzymało w 2015 roku nagrodę
”Fryderyka” i doskonałe recenzje międzynarodowych krytyków.

W Polsce dyrygent często współpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną oraz orkiestrą Sinfonia Varsovia, z którą dokonał szeregu nagrań (Naxos, CDAccord) i którą prowadził podczas tourne koncertowych w Japoni, Francji oraz USA. Artysta dyrygował gościnnie większością polskich zespołów filharmonicznych i radiowych, m.in. Filharmonią Narodową w Warszawie podczas festiwalu Forum Lutosławskiego. W latach 2002 – 2004 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej oraz Festiwalu Wratislavia Cantans. Od 2016 roku pełni rolę dyrektora artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

W Stanach Zjednoczonych pełni funkcję Dyrektora Artystycznego orkiestry kameralnej Riverside Symphonia w New Jersey oraz Acadiana Symphony Orchestra w Louizjanie. W latach 1994 – 1997 był drugim dyrygentem New Jersey Symphony Orchestra, a w okresie 2000 – 2003, na zaproszenie Christofa Eschenbacha, pracował jako stały dyrygent w Houston Symphony Orchestra. Pomiędzy 1996 – 2000 zajmował pozycję profesora dyrygentury na Northwestern University w Chicago – Evanston, będąc w tym czasie najmłodszym wykładowcą dyrygentury pośród wszystkich czołowych uczelni amerykańskich. Jest wysoce poszukiwanym pedagogiem i prowadził międzynarodowe kursy m.in. w Czechach, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Płdn. Polsce oraz dla Konserwatorium w Zurichu (Szwajcaria). Od 2009 roku artysta jest również gościnnym profesorem i dyrygentem univerytetu muzycznego w Tianjin (Chiny).

Artysta podczas wieloletniej kariery artystycznej zdobył również szerokie uznanie za kreatywność programową, podnoszenie poziomu artystycznego pracujących z nim orkiestr oraz kunszt pedagogiczny i umiejętności popularyzacji muzyki.

Mariusz Smolij jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec. Wraz z założonym przez siebie Kwartetem Smyczkowym im. K. Pendereckiego, wyjechał do USA. Kontynuował tam studia m.in. w prestiżowej Eastman School of Music w Rochester, w stanie Nowy Jork. W 1998 roku z ramienia tej instytucji otrzymał stopień doktorski.

 

 

 

 

 

 

 

Nicholas Bardonnay, artysta multimedialny

Nicholas Bardonnay jest fotografikiem, artystą multimedialnym, dyrektorem artystycznym i prezesem Westwater Arts.

Westwater Arts powstało w 1973 roku i od chwili założenia do dzisiaj przygotowało projekcje multimedialne dla ponad pół miliona melomanów. Do tej pory ponad 180 orkiestr skorzystało z możliwości wzbogacenia koncertów o pokaz tej nowatorskiej formy artystycznej: fotochoreografii symfonicznej. Repertuar wizualny Westwater Arts towarzyszy wykonaniom utworów skomponowanych przez Dvořáka, Mahlera, Coplanda, Szostakowicza i 22 innych wielkich kompozytorów.

Nicholas dołączył do zespołu Westwater Arts w 2009 roku i do tej pory przygotował kilkanaście fotochoreograficznych kompozycji, które przeprowadził przez cały proces od wykonania zdjęć przez produkcję po wykonanie. Jego praca twórcza bierze początek z pomysłu wizualnego lub utworu muzycznego, a na dalszym etapie następuje dopasowanie tych dwóch elementów. W trakcie koncertów Nicholas używa licznych projektorów multimedialnych, które wypełniają wielkie panoramiczne ekrany setkami skrupulatnie dobranych obrazów, a ich sekwencja powstaje na żywo. Do tej pory opracował ponad 80 koncertów. Jego projekcje towarzyszyły występom licznych orkiestr w Stanach Zjednoczonych, Szkocji, Anglii, Singapurze, Kanadzie i Niemczech.

Artysta zazwyczaj występuje wraz z żoną Erin, która współpracuje z nim korzystając ze swoich licznych talentów jako dyrektor wykonawczy Westwater Arts. Mieszkają w Kalifornii, często podróżują z występami, a także przy okazji wykonywania zdjęć do nowych „wizualnych koncertów”. Dzięki niedawno realizowanym projektom odwiedzili Islandię, Meksyk, Czechy, a także wiele wspaniałych parków narodowych w USA.

Ten koncert jest efektem współpracy z czterema orkiestrami, pod kierunkiem Mariusza Smolija, dzięki której Westwater Arts po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje swoje symfoniczne fotochoreografie dla publiczności w Łodzi, Opolu, Olsztynie i Toruniu. Program występu obejmuje trzy wizualne koncerty: Grand Canyon Country, Pacifica oraz Rodeo!

Prezentacja Grand Canyon Country powstała na zamówienie orkiestr w Tucson i Phoenix i ukazuje zapierające dech w piersiach widoki rzeki, kanionu, Pustyni Południowo-Zachodniej oraz siedliska dzikiej przyrody występujące w majestatycznym krajobrazie Wielkiego Kanionu w Arizonie.

Zdjęcia wchodzące w skład projekcji pod tytułem Pacifica powstały w sezonie zimowym w położonych nad Pacyfikiem stanach Oregon i Waszyngton. Przeważają wśród nich pierwotne krajobrazy parku narodowego Olympic National Park. Wśród prezentowanych ujęć będzie można zobaczyć między innymi wilgotne poszycie lasu i widoki wybrzeża z lotu ptaka.

Rodeo! pokazuje widok zza kulis na pełną zabawy i entuzjazmu atmosferę rodeo w małym mieście. Obrazy sfotografowane w Arizonie i Utah na tle niezwykłej scenerii Dzikiego Zachodu ukazują migawki z życia tego pięknego i żywiołowego regionu.

Więcej informacji na stronie internetowej WestwaterArts.com i na Facebooku.

Materiały: Źródło własne artystów

Projekt i realizacja: netkoncept.com